We wrześniu portfel zarobił 0,39%, od początku roku jest 2,11% na plusie, a rolujący 12-miesięczny wynik to 3,54%. We wrześniu nic w portfelu się nie zmieniło (co jest zgodne z zasadami portfela) więc podsumowanie miesiąca będzie bardzo krótkie.
Na październik przypada wykup obligacji MCI.PV (MCF1020), dodatkowo wystawiłem na sprzedaż obligacje Krakowskiego Banku Spółdzielczego (SBK0923) więc przyjdzie czas się rozejrzeć na rynku w poszukiwaniu kandydatów do portfela. Tytułem wstępu przypomnienie jeszcze nieco zmodyfikowanych zasad portfela:
- Portfel ma być odporny na upadłość pojedynczego emitenta. Udział żadnego z emitentów nie powinien przekraczać
5% wartości portfela(od lipca 2020 roku zmieniam na 10%) więc w przypadku upadłości jednego z nich (i utraty 100% zainwestowanych w niego środków) ryzykuję utratą sporej części wypracowanego w ostatnich latach zysku, ale nie wchodzę w stratę na kapitale, - Portfel ma być również odporny na ryzyko pojedynczej branży. Z założenia udział pojedynczej branży nie powinien w portfelu
przekraczać 10 procent(od lipca 2020 roku znoszę to ograniczenie, będę się starał trzymać udział jednej branży poniżej 33%) więc totalne załamanie w pojedynczej branży też nie powinno zdewastować portfela, - Portfel ma być bezobsługowy, transakcje głównie wynikają z wykupów lub istotnej zmiany w postrzeganiu wypłacalności emitenta. Brak aktywnego handlu.
Dla przypomnienia, tutaj prezentacja idei portfela zdywersyfikowanego, a tutaj prezentacja po jego utworzeniu, a tutaj wszystkie wpisy jego dotyczące.
Zdywersyfikowany portfel obligacji – wrzesień 2020
Skład portfela na dzień 30.09.2020 roku wygląda następująco (bez zmian):
Tak jak napisałem we wstępie, w związku z niepokojącą sytuacją wokół Krakowskiego Banku Spółdzielczego (złożenie przez nowy zarząd do prokuratury wniosku o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez stary zarząd – przy udzielaniu kredytów) wystawiłem obligacje SBK0923 na sprzedaż. Po ich ewentualnej sprzedaży rentowność brutto portfela spadnie z 4,8% w rejony 4,5% (tak zakładam).
Portfel obligacji – skład według branż
Wygląda następująco:
Ryzyko portfela obligacji korporacyjnych
Ryzyko portfela sporządzone na podstawie Stref z Raportu Rankingowego wygląda następująco:
Portfel obligacji korporacyjnych – wynik we wrześniu 2020 roku
Wygląda następująco:
I narastająco w 2020 roku wobec ubiegłych lat:
I jeszcze wykres portfela od momentu jego utworzenia stworzony w myfund (kliknij aby powiększyć), pokazujący, że wyniki portfela wróciły do “głównego trendu”:
Portfel na portalu MyFund możesz obserwować pod tym linkiem.
Zdywersyfikowany portfel obligacji – podsumowanie
Nic nowego nie napiszę, oby dalej w kolejnych miesiącach było spokojnie. No i oby na Catalyst pokazywały się kolejne spółki z obligacjami. O prospekcie wspomina MCI Capital, Dekpol będzie robił prywatne emisje obligacji, może ten rynek całkowicie nie umrze 🙂 .
Jeżeli chcesz być na bieżąco z wpisami, zapraszam do zapisu na newsletter bloga.
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o ciekawych emisjach obligacji korporacyjnych, zapraszam do zapisu do Bazy Inwestorów bloga.
Udanych inwestycji!
Ciesze ze ze zmieniles zdanie co do SBK, mam nadzieje ze uda sie szybko sprzedac.
A ja niedawno dopakowałem 1020, a na 0923 dziwna sytuacja: insider kupuje, ulica sprzedaje …
Nie pierwszy raz, trochę już wtopił więc pewnie uśrednia w dół. Ciekawe że to młodsi insiderzy go tak wcześniej ubierali: https://obligacje.pl/pl/a/czlonek-rady-krakowskigo-bs-ponownie-kupil-obligacje-banku
No cóż, 80-tka na karku, raz się żyje :)))
Ten insider ma już bodajże 80 lat i może mieć nieco zaburzone postrzeganie rzeczywistości. A zawsze lepiej stracic tzw 'okazję’ (która może być pozorna) niż realne pieniądze.
Dwa poprzednie wpisy obraźliwe i mało merytoryczne, nie wiem dlaczego administrator jeszcze ich nie usunął.
Tu masz swojego insidera który sprzedał niżej niż kupił i przestał być insiderem:
„W ostatnich miesiącach rezygnacje z zasiadania w radzie nadzorczej banku złożyli Joanna Mizińska oraz Edward Tłuszcz. Ten ostatni na dwa miesiące przed odejściem sprzedał obligacje banku za ponad 200 tys. zł.”
https://obligacje.pl/pl/a/wiceprzewodniczacy-rady-krakowskiego-bs-sprzedal-obligacje
https://obligacje.pl/pl/a/byly-wiceprezes-pekao-pokieruje-krakowskim-bankiem-spoldzielczym
Warto pokazywać te dyskusje jako przykład jak działają naganiacze w necie.