Omówienie portfela rozpoczynam tradycyjnie od suchych danych. W październiku stopa zwrotu na portfelu wyniosła +0,47% (nieźle), a dwunastomiesięczny wynik to +6,03% – bardzo dobrze.

W październiku kontynuowałem budowę przebudowę portfela, tak aby znalazły się w nim obligacje z rentownościami 4-7% brutto. Doszły obligacje spółki Ronson, wziąłem udział w prywatnej emisji obligacji Dekpol (czekam na przydział, a w zasadzie w chwili publikacji wpisu to obligacje mam już na rachunku). Z kolei w drugą stronę – zmniejszyłem zaangażowanie w kilka serii obligacji – kumulując gotówkę w związku ze spadkami na giełdach akcji. Sprzedałem też akcje GPW, ale na ich miejsce weszły akcje kolejnej spółki dywidendowej (Stalexport). Po wyniki portfela zapraszam poniżej.

WYNIK PORTFELA OBLIGACJI KORPORACYJNYCH w październiku 2020

Październikowa stopa zwrotu portfela to +0,47%, a więc bez błysku, ale solidnie.

Portfel obligacji – wyniki miesięcznie
Portfel obligacji – wyniki miesięcznie

Narastająco, od 2014 roku portfel jest około 36% na plusie.

Portfel obligacji – wyniki narastająco
Portfel obligacji – wyniki narastająco

TRANSAKCJE NA PORTFELU OBLIGACJI W Październiku 2020 ROKU

Poniżej lista transakcji, których dokonałem w październiku.

Dokonałem małej „spekulacji” na obligacjach CCC0621, kupując na początku października i sprzedając je po tygodniu z fajnym zyskiem. Wydaje mi się, że ta seria obligacji jest w miarę bezpieczna do spłaty (krótki okres, rezerwy gotówki w CCC), jednak jak cena obligacji ładnie wzrosła, zdecydowałem się „wziąć” zysk.

Na koniec miesiąca sprzedało się nieco obligacji Ghelamco GHE0124. Powody to z jednej strony zmniejszenie zaangażowania (było 11% portfela na koniec września), a z drugiej strony szukanie wolnej gotówki w związku z dynamicznymi spadkami na giełdzie akcji.

W połowie miesiąca zrealizowałem zysk na akcjach GPW – kilka lat musiałbym czekać na uzbieranie takiego zysku na odsetkach. Na miejsce akcji GPW kupiłem (o mniejszej wartości) akcje innej spółki dywidendowej – Stalexportu (analizę spółki znajdziesz na Portalu Analiz tutaj).

Nieco zredukowałem obligacje HB Reavis (HBS0421). Podobnie z KRUK (KRU0925), Lokum Deweloper (LKD0621), MCI.PV (MCF1121) i Pragma Faktoring (PRF1021).

Do portfela dołączyły obligacje Ronsona (RON0424).

Złożyłem również zapis na obligacje Dekpol – w chwili publikacji wpisu mam już obligacje na rachunku, ale na koniec października zapis wykazuję jako gotówkę.

O swoich transakcjach (prawie) na bieżąco piszę na forum Rynku Obligacji – dostęp możliwy po zakupie Raportu Rankingowego.

Ostatnie spółki opublikowały już raporty półroczne. Zaktualizowałem zatem Raport Rankingowy. Jeżeli chcesz być bardziej na bieżąco z moimi transakcjami na rynku, a co ważne z ich motywacją, a przy okazji bliżej poznać ocenę spółek – emitentów obligacji – zapraszam do zakupu Raportu Rankingowego z dostępem do Forum Obligacji.

SKŁAD PORTFELA OBLIGACJI WRZESIEŃ – EMITENCI

Wygląda następująco:

Portfel obligacji – emitenci
Portfel obligacji – emitenci

W portfelu nadal jest sporo gotówki, ale taka jest sytuacja na rynku, że dobrze coś mieć „w kieszeni”.

A tak wygląda skład portfela według branż:

Portfel obligacji - branże
Portfel obligacji – branże

RYZYKO PORTFELA OBLIGACJI

Wykres na podstawie Stref z Raportu Rankingowego już nowej edycji (po wynikach 2019 roku):

Portfel obligacji - ryzyko
Portfel obligacji – ryzyko

Sporo relaksu i spokoju i oby tak było w realu!

PORTFEL OBLIGACJI PO Październiku – PODSUMOWANIE

Kontynuuję przebudowę portfela, w październiku dołączyły do niego obligacje Ronson, obecnie dołączył Dekpol. Kurczy się liczba emitentów, ale ci co pozostali póki co oferują godne, jak na obecne stopy procentowe, warunki. I oby tak dalej!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z wpisami, zapraszam do zapisu na newsletter bloga.

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o ciekawych emisjach obligacji korporacyjnych, zapraszam do zapisu do Bazy Inwestorów bloga.

Udanych inwestycji!

Skomentuj