Na wstępie bardzo przepraszam za opóźnienie w opublikowaniu wpisów dotyczących wyników portfeli obligacji – blog uległ jakiemuś atakowi i trudno było pozbyć się tego złośliwca. Od 2 dni już jest ok, wydaje się, że sprawa jest pod kontrolą. Zatem mogę wrócić do opisu wyników portfeli w październiku 🙂

We październiku portfel zarobił 0,17%, od początku roku jest 2,29% na plusie, a rolujący 12-miesięczny wynik to 2,86%. Wynik miesiąca gorszy od „naturalnego” ze względu na niezbyt udane ceny zakupu nowych obligacji w portfelu. Doszło 2 emitentów, dwóch też opuściło portfel (wykup i sprzedaż), zapraszam zatem na podsumowanie wyników portflea.

Tytułem wstępu przypomnienie jeszcze nieco zmodyfikowanych zasad portfela:

ZDYWERSYFIKOWANY PORTFEL OBLIGACJI – Październik 2020

Skład portfela na dzień 31.10.2020 roku wygląda następująco:

Portfel obligacji - emitenci
Portfel obligacji – emitenci

Z początkiem października zostały terminowo wykupione obligacje MCI.PV (MCF1020). Dodatkowo, ze względu na ryzyko oszustw byłego zarządu (zawiadomienie do prokuratury), sprzedałem obligacje Krakowskiego Banku Spółdzielczego (SBK0923).

Na ich miejsce zakupiłem obligacje spółki Ronson (RON0424) oraz obligacje CCC (CCC0621). Te ostatnie może trochę wbrew swoim zasadom, bo obiecałem sobie, że do czasu zakończenia pandemii koronawirusa nie będę inwestował w spółki „starej ekonomii”, a szczególnie związane z centrami handlowymi, ale: a) tutaj mamy krótki okres do wykupu i w miarę zabezpieczone finansowanie, b) w CCC dużą wartość ma spółka e-obuwie, prowadząca sprzedaż online. Zakładam zatem, że w perspektywie kilku miesięcy z tymi obligacjami powinno być ok.

PORTFEL OBLIGACJI – SKŁAD WEDŁUG BRANŻ

Wygląda następująco:

Portfel obligacji – skład według branż
Portfel obligacji – skład według branż

RYZYKO PORTFELA OBLIGACJI KORPORACYJNYCH

Ryzyko portfela sporządzone na podstawie Stref z Raportu Rankingowego wygląda następująco:

Portfel obligacji – ryzyko
Portfel obligacji – ryzyko

PORTFEL OBLIGACJI KORPORACYJNYCH – WYNIK W Październiku 2020 ROKU

Wygląda następująco:

Portfel obligacji – wyniki miesięcznie
Portfel obligacji – wyniki miesięcznie

I narastająco w 2020 roku wobec ubiegłych lat:

Portfel obligacji – wyniki narastająco
Portfel obligacji – wyniki narastająco

I jeszcze wykres portfela od momentu jego utworzenia stworzony w myfund (kliknij aby powiększyć), pokazujący, że wyniki portfela wróciły do “głównego trendu”:

Wynik portfela od jego utworzenia
Wynik portfela od jego utworzenia

Portfel na portalu MyFund możesz obserwować pod tym linkiem.

ZDYWERSYFIKOWANY PORTFEL OBLIGACJI – PODSUMOWANIE

Kilka transakcji dokonanych, ale zgodnie z zasadami portfel nadal praktycznie „bezobsługowy”. I oby tak dalej. Portfel powoli rośnie w czasie.

Jeżeli chcesz być na bieżąco z wpisami, zapraszam do zapisu na newsletter bloga.

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o ciekawych emisjach obligacji korporacyjnych, zapraszam do zapisu do Bazy Inwestorów bloga.

Udanych inwestycji!

Skomentuj