W listopadzie stopa zwrotu z portfela wyniosła 0,79%, dwunastomiesięczny wynik rolujący to 6,69%. Mimo spadku stóp procentowych i oprocentowania obligacji nadal jest bardzo dobrze.

W listopadzie trwała reorganizacja portfela, jednocześnie stety/niestety sprzedały się obligacje kilku spółek i znowu wzrosła gotówka. Wracam do źródeł: sprzedałem akcje Stalexport – zysku nie będę liczył do wyniku portfela i nie planuję następnych zakupów akcji do portfela obligacji. Tym niemniej wolną gotówkę w portfelu wykorzystuję do składania zapisów na akcje oferowane w ofertach publicznych (Mobruk, PCF, Pure) z założeniem ich sprzedaży po debiucie, ale efektów tych transakcji NIE zaliczam do wyników portfela. Po szczegółowe wyniki portfela zapraszam do dalszej części wpisu.

Wynik portfela obligacji korporacyjnych w listopadzie 2020

Bardzo dobra stopa zwrotu portfela obligacji w listopadzie:

Portfel obligacji – wyniki miesięcznie
Portfel obligacji – wyniki miesięcznie

Narastająco też jest bardzo dobrze, widzę natomiast, że jakąś „wtopę” zaliczył fundusz referencyjny – nie analizowałem o co chodzi, a nie słyszałem ostatnio o spektakularnych bankructwach emitentów…

Portfel obligacji – wyniki narastająco
Portfel obligacji – wyniki narastająco

Transakcje na portfelu obligacji w listopadzie 2020 roku

Poniżej alfabetyczna lista transakcji dokonanych w listopadzie 2020 roku.

Wziąłem udział w prywatnej ofercie obligacji spółki Dekpol (DEK1023). Tak jak pisałem, na rynku Catalyst coraz mniej się dzieje, warto szukać ofert na rynku prywatnym (zarówno nowe emisje, jak i możliwość zakupu obligacji wyemitowanych, ale jeszcze nie notowanych na Catalyst) jak i rynku publicznych emisji obligacji. Pisałem też już, że obecnie najlepszy (moim zdaniem) w zakresie obligacji korporacyjnych jest Dom Maklerski Michael/ Strom i w tym roku aktywnie z tego DM korzystam. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z tym podmiotem, to rekomenduję wypełnienie tego formularza, wtedy DM MS wie, że warto współpracować z blogiem Rynek Obligacji.

Sprzedały się obligacje Echo Investment ECN1022, zostało mi już mało obligacji tego emitenta.

Dokonałem transakcji zakupu / sprzedaży na obligacjach Ghelamco GHE0822, drobny zysk wpadł do portfela.

Sprzedała się kolejna paczka obligacji HB Reavis HBS0421.

Upłynniłem część obligacji KRUK KRU0925.

Sprzedały się z portfela obligacje MCI.PrivateVentures MCF1121.

Z portfela również ubyły obligacje Pragmy Faktoring PRF1021.

Również sprzedała się mała paczka obligacji Ronson Development RON0424.

Sprzedało się kilka sztuk obligacji Victoria Dom VID0723. Na rynku wtórnym (w DM MS) nabyłem z kolei obligacje VID1023.

Sprzedałem akcje Stalexport, realizując fajny zysk. Zysk ten wyłączyłem jednak z wyników portfela, ma on oddawać jego obligacyjny charakter.

Większość transakcji sprzedaży wynikała z osiągnięcia przez obligacje satysfakcjonujących mnie cen i realizacji zysku. W portfelu znajduje się sporo gotówki, ale tak jak pisałem na wstępie, w tej chwili korzystam z tych środków biorąc „pożyczki” na wejścia w emisje akcji spółek Mobruk, Pure, PCF i być może kolejnych i sprzedaży tych akcji niedługo po debiucie na GPW. Oczywiście zysku z tych transakcji nie zaliczam do wyników portfela obligacji.

Skład portfela obligacji listopad – emitenci

Wygląda następująco:


Portfel obligacji – emitenci

Portfel obligacji – emitenci

I jeszcze portfel według branż, absolutna dominacja deweloperów:

Portfel obligacji – branże
Portfel obligacji – branże

Ryzyko portfela obligacji

Wykres na podstawie Stref z Raportu Rankingowego już nowej edycji (po wynikach 2019 roku):

Portfel obligacji – ryzyko
Portfel obligacji – ryzyko

Portfel obligacji po listopadzie – podsumowanie

Po katastrofalnym marcu, portfel szybko odzyskał siły i wiele wskazuje na to, że rok skończę w dobrych nastrojach. Zbudowany portfel nadal daje przyzwoitą rentowność, co jest też dobrą przesłanką odnośnie wyników portfela w przyszłym roku.

Jeżeli chcesz być na bieżąco z wpisami, zapraszam do zapisu na newsletter bloga.

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o ciekawych emisjach obligacji korporacyjnych, zapraszam do zapisu do Bazy Inwestorów bloga.

Jeżeli chcesz mieć dostęp do ciekawych emisji publicznych i prywatnych, warto założyć konto w Domu Maklerskim Michael / Strom – np. poprzez ten formularz. (disclaimer: nie mam kasy z założonych kont – ale DM MS wie, że warto reklamować się na blogu Rynek Obligacji).

Udanych inwestycji!

Skomentuj