Listopad nie wyróżnił się niczym wyjątkowym na plus, ale na szczęście nie przyniósł też większych rozczarowań. Portfel zarobił 0,31%, od początku roku jest 2,61% na plusie, a 12-to miesięczny rolujący wynik to 3,1%. Trochę słabo, ale za to prawie bezobsługowo 🙂 . Prawie, bo w listopadzie przedterminowo obligacje wykupiło Vantage Development, część obligacji (1 szt.) Dekpol, a terminowo obligacje wykupiła Polska Grupa Farmaceutyczna. Pojawiła się zatem gotówka i jak zwykle problem na co ją wydać. Po więcej informacji zapraszam do dalszej części wpisu.

Tytułem wstępu przypomnienie jeszcze nieco zmodyfikowanych zasad portfela:

Zdywersyfikowany portfel obligacji – listopad 2020

Skład portfela na dzień 30.11.2020 roku wygląda następująco:

Portfel obligacji – emitenci
Portfel obligacji – emitenci

Jak już wspomniałem na wstępie, zmniejszył się w portfelu udział obligacji Dekpol DEK0321 – emitent wykupił mi 1 szt. „na żądanie”. Również przedterminowo obligacje wykupił Vantage Development, a terminowo Polska Grupa Farmaceutyczna. W ten sposób w portfelu pojawiło się ponad 6 tys. zł. Ponieważ w ciągu miesiąca raczej nie zaglądam do tego portfela, to w listopadzie tej gotówki nie wykorzystałem. Natomiast 1 grudnia pozwoliłem sobie zwiększyć pozycję na PCC Rokita, zakupując 30 szt. obligacji PCR0426. Do wykorzystania zostało 3,3 tys. zł, tylko nie wiem jeszcze na co 🙂 .

Portfel obligacji – skład według branż

Wygląda następująco:

Portfel obligacji – skład według branż
Portfel obligacji – skład według branż

Ryzyko portfela obligacji korporacyjnych

Ryzyko portfela sporządzone na podstawie Stref z Raportu Rankingowego wygląda następująco:

Portfel obligacji – ryzyko
Portfel obligacji – ryzyko

Portfel obligacji – wynik w listopadzie 2020

Wygląda następująco:

Portfel obligacji – wyniki miesięcznie
Portfel obligacji – wyniki miesięcznie

I narastająco w 2020 roku wobec ubiegłych lat:

Portfel obligacji – wyniki narastająco
Portfel obligacji – wyniki narastająco

I jeszcze wykres portfela od momentu jego utworzenia, stworzony w narzędziu, z którego warto korzystać, czyli MyFund (kliknij, aby powiększyć):


Wynik portfela od jego utworzenia

Wynik portfela od jego utworzenia

Portfel na portalu MyFund możesz obserwować pod tym linkiem.

Zdywersyfikowany portfel obligacji – podsumowanie

Kilka transakcji dokonanych, ale zgodnie z zasadami portfel nadal praktycznie „bezobsługowy”. I oby tak dalej. Portfel powoli rośnie w czasie.

Jeżeli chcesz być na bieżąco z wpisami, zapraszam do zapisu na newsletter bloga.

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o ciekawych emisjach obligacji korporacyjnych, zapraszam do zapisu do Bazy Inwestorów bloga.

Jeżeli chcesz mieć dostęp do ciekawych emisji publicznych i prywatnych, warto założyć konto w Domu Maklerskim Michael / Strom – np. poprzez ten formularz. (disclaimer: nie mam kasy z założonych kont – ale DM MS wie, że warto reklamować się na blogu Rynek Obligacji).

Udanych inwestycji!

Skomentuj