Styczeń okazał się dla portfela bardzo spokojny pod względem transakcji i spokojny pod względem wyniku – rezultat miesiąca to +0,34%. Bez zbędnego rozpisywania się przechodzę od razu do konkretów.

Wynik portfela obligacji w styczniu 2021

Styczeń to kolejny miesiąc z pozytywną stopą zwrotu:

Portfel obligacji – wyniki miesięcznie
Portfel obligacji – wyniki miesięcznie

Narastająco również jest ok, a rolujący 12-miesięczny wynik portfela wynosi +6,7%.

Portfel obligacji – wyniki narastająco
Portfel obligacji – wyniki narastająco

To lubię w obligacjach, że wykres systematycznie wspina się do góry. Narastająco od założenia jest już blisko +40% więc jest też pewien komfort psychiczny i duży zapas w przypadku ewentualnych problemów któregoś z emitentów (ale oczywiście tego nie zakładam).

Transakcje na portfelu obligacji w styczniu 2021 roku

Poniżej alfabetyczna lista transakcji w miesiącu styczniu.

Sprzedała się po niezłej cenie mała część obligacji Dekpol DEK1023. Ten emitent ma trochę zbyt duży udział w portfelu, poza tym jak uda się sprzedać obligacje w dobrej cenie, to robię sobie miejsce na nowe emisje od tego emitenta.

Sprzedała się po 99,87% paczka obligacji Ghelamco GHC0623 kupowana miesiąc wcześniej po 99%. To jest ten tzw. „month trading” mający nieco pomóc rocznemu wynikowi portfela.

Wyceny obligacji HB Reavis HBS0421 dobiły do 100%, w związku z tym opuściły one mój portfel na 3 miesiące przed wykupem. Problemów z wykupem nie przewiduję, ale skoro wycena jest po nominale to nie widzę powodów, żeby jakieś tam, nawet minimalne, ryzyko braku wykupu ponosić.

Bardzo udany handel na obligacjach PCC Rokita, zakup PCR1223 po 102% i sprzedaż po kilku dniach po 102,97% – fajne wzmocnienie wyniku, zwłaszcza, że paczka obligacji relatywnie duża.

Dokupiłem trochę obligacji Pragmy Faktoring PRF1124. Rentowność brutto bliska 5%, wydaje mi się, że rynek trochę ignoruje przejęcie i potencjalne dokapitalizowanie spółki przez Enterprise Investors. Chyba, że ja czegoś nie wiem, ale w takim razie to 5% rocznie i tak nie wygląda źle.

Kupiłem 2 sztuki obligacji Victoria Dom VID0723, gdy ich kurs mocno spadł (do 100%). Niestety „zaspałem”, stąd tylko tak mały pakiecik.

Sprzedały się 4 sztuki obligacji White Stone Development WSD0823 po fajnej cenie. Obecnie trwa emisja, w której wezmę udział (złożyłem zapis).

W styczniu trwała publiczna emisja obligacji spółki VEHIS. Ostatecznie w tej emisji nie wziąłem udziału, ale kupiłem na rynku wtórnym w DM MS mały pakiet z poprzedniej emisji. Są to moje pierwsze obligacje, które z założenia mają nie być notowane na Catalyst, aby złagodzić swój ból psychiczny wybrałem te, bo będą spłacane (amortyzowane) kwartalnie 🙂 .

Na koniec stycznia udział gotówki w portfelu wynosił 12% więc jest miejsce na kolejne zakupy. O jednym pisałem (White Stone), a drugim pewnie będzie rozpoczęta właśnie emisja obligacji KRUK – w piątek planuję opublikować wpis związany z emisją na blogu.

Skład portfela obligacji styczeń – emitenci

Portfel według emitentów wygląda następująco:

Portfel obligacji – emitenci
Portfel obligacji – emitenci

A tak wygląda portfel według branż:

Portfel obligacji – branże
Portfel obligacji – branże

Ryzyko portfela obligacji

Wykres na podstawie Stref z Raportu Rankingowego już nowej edycji (po wynikach 2019 roku):

Portfel obligacji – ryzyko
Portfel obligacji – ryzyko

Portfel obligacji po styczniu – podsumowanie

Wielkiego podsumowania nie będzie, bo miesiąc był spokojny. Cieszę się, że cały czas są oferty do porządnych firm na 4-6,6%, uważam, że warto z tego korzystać, póki dają. A że warto to widać, po notowaniach plasowanych w zeszłym roku obligacji takich spółek jak Ghelamco, KRUK, Dekpol, White Stone czy Victoria Dom. Wszystkie te papiery notowane są powyżej nominału. Muszę przyznać, że proces dostosowywania się rynku do nowych realiów trwa dłużej niż zakładałem (być może przez pandemię), to jednak zwracam uwagę, że postępuje – dla przykładu w obecnej emisji KRUK oferuje 4,2% versus 4,8% w ubiegłorocznej.


Jeżeli chcesz być na bieżąco z wpisami, zapraszam do zapisu na newsletter bloga.

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o ciekawych emisjach obligacji korporacyjnych, zapraszam do zapisu do Bazy Inwestorów bloga.

Jeżeli chcesz mieć dostęp do ciekawych emisji publicznych i prywatnych, warto założyć konto w Domu Maklerskim Michael / Strom – np. poprzez ten formularz. (disclaimer: nie mam kasy z założonych kont – ale DM MS wie, że warto reklamować się na blogu Rynek Obligacji).

Udanych inwestycji!

4 komentarzy - “Portfel obligacji w styczniu 2021 roku

 1. Wojtek

  Mam pytanie odnośnie Twojego zakupu obligacji VEHIS na rynku wtórnym w MS. Jezeli mają nie być notowane na Catalyst to jak je kupiłeś? Czy MS daje „dostęp do kontaktów” innych obligatariuszy? Czy zakupileś te obligacje w pełni online? Czy konieczna byla jakaś umowa kupna-sprzedaży?
  Może móglbyś rozwinąć i opisac w osobnym poście temat handlu obligacjami na rynku niezorganizowanym jeżeli masz w tym doświadczenie. Bardzo mnie tym zaciekawileś.
  Wojtek

 2. Spróbuję przygotować post – ale to zależy ile informacji praktycznych (technicznych, prawnych) uda się wyciągnąć z DM MS.

  W praktyce to wygląda tak, że oni mają listę (kilka pozycji) obligacji dostępnych do kupna (nazwijmy to ofert sprzedaży) bądź od innych klientów bądź chyba też mogą mieć swoje co wzięli na książkę (przykład: klient zapisał się na 2x obligacji, bo liczył na dużą redukcję, redukcja była mniejsza i teraz część obligacji chce odsprzedać).
  Jeżeli interesuje Cię jakiś papier, deklarujesz zainteresowanie, dostajesz ofertę nabycia, jeżeli potwierdzasz zainteresowanie, masz przygotowane w ich systemie zlecenie, które (po wpłacie środków) zatwierdzasz. Czyli pewnie kupujesz od innego klienta, ale nawet go nie znasz. Plus jest też taki, że jest niższy próg wejścia (np. nie kupisz za 100 kpln w ofercie prywatnej, a za 20 kpln z rynku wtórnego).
  Z tego co rozumiem, to działa też w drugą stronę, możesz zadeklarować sprzedaż obligacji nienotowanych i oni mogą szukać na nie kupca.

  Postaram się podpytać i dam znać czy zrobię wpis.

 3. Wojtek

  Dzięki wielkie za te info, które już udzieliłeś. Jeżeli natomiast będzie jakiś wpis rozwijający ten temat, to ja z chęcią go przeczytam, gdyż o ile o Catalyst jako rynku zorganizowanym co nieco wiem, to o rynku niezorganizowanym nie mam bladego pojęcia.
  Jeśli jeszcze mógłbyś odpowiedzieć na jedno pytanie: jak wygląda kwestia prowizji, jak wysoka ona jest?
  Wojtek

 4. 0,2% zwyczajowo, ale np. ten VEHIS kupiłem po 99,80% więc jakby jej nie było 🙂
  Temat rozwojowy, może jakiś krótki wpis z tego wyjdzie 🙂

Skomentuj