W lutym portfel obligacji zarobił 0,49%, a ponieważ luty 2020 był pod kreską, to dwunastomiesięczna stopa zwrotu z portfela wynosi aż 7,6%. Jak to mówią, cieszmy się chwilą, za kilka miesięcy o takich stopach zwrotu będzie można pomarzyć. Przejdźmy do konkretów.

Wynik portfela obligacji w lutym 2021

Miesięczny wynik portfela wygląda następująco:

Portfel obligacji – wyniki miesięcznie
Portfel obligacji – wyniki miesięcznie

Od marcowej (2020 rok) paniki na obligacjach mamy 11 olejnych miesięcy na plusie i tak to właśnie powinno wyglądać na obligacjach korporacyjnych.

Narastająco stopa zwrotu wynosi blisko 38,5%.

Portfel obligacji – wyniki narastająco
Portfel obligacji – wyniki narastająco

Transakcje na portfelu obligacji w lutym 2021 roku

Luty był raczej spokojny pod względem liczby transakcji i patrząc na kurczącą się liczbę emitentów ten trend może mieć miejsce również w kolejnych okresach. Poniżej alfabetyczna lista transakcji z ubiegłego miesiąca.

Sprzedałem nieco obligacji Dekpol DEK1023, zebrało się trochę dużo tego emitenta.

Sprzedałem obligacje KRUK KRU0925. I tu należy się pewien komentarz. W toku dyskusji na forum czy swoich własnych przemyśleń, doszedłem do wniosku, że patrząc na poziom inflacji i uwzględniając ryzyko obligacji korporacyjnych nie ma sensu trzymać papierów, które dają mniej niż 4% rentowności brutto. No i ustawiłem zlecenia sprzedaży obligacji, które właśnie sprzedają mi obligacje z portfela, gdy rentowność spada w rejony 4% brutto. Stąd sprzedaż obligacji KRUK.

Z podobnego względu portfel opuściły obligacje MCI.PrivateVentures MCF1121.

Sprzedały się 2 sztuki obligacji Victoria Dom VID0723.

Sprzedałem obligacje White Stone Development WSD0823, a na ich miejsce zakupiłem i w ofercie publicznej i potem na rynku wtórnym obligacje WSD1123. Finalnie mam całkiem sporo obligacji tego emitenta 🙂 .

Skład portfela obligacji luty – emitenci

Portfel według emitentów wygląda następująco:

Portfel obligacji – emitenci
Portfel obligacji – emitenci

Widać, z jakim impetem w portfelu pojawiły się obligacje White Stone Development. Relację zysk / ryzyko dla tego emitenta uznaję jako bardzo ciekawą, a także mam nadzieję, że część obligacji będę mógł sprzedać z zyskiem po wprowadzeniu ich na Catalyst. Jak widać powyżej, jedynie 2 emitentów daje rentowność zbliżoną do 4%, reszta obligacji zapewnia wyższą, a średnia rentowność brutto (z uwzględnieniem 10% gotówki w portfelu) to 4,7%.

Tak wygląda portfel według branż:

Portfel obligacji – branże
Portfel obligacji – branże

Budownictwo, deweloperzy i długo długo nic. W tą stronę zmierza nasz Catalyst.

Ryzyko portfela obligacji

Wykres na podstawie Stref z Raportu Rankingowego już nowej edycji (po wynikach 2019 roku):

Portfel obligacji – ryzyko
Portfel obligacji – ryzyko

White Stone Development i Vehis nie mają oceny, stąd spory (jak na poprzednie wpisy) udział koloru pomarańczowego.

Portfel obligacji po lutym – podsumowanie

Niewiele nowego mogę napisać. Coraz mniej branż, coraz mniej ciekawych emitentów. Liczba emitentów się zawęża, rentowności obligacji będą pewnie dalej spadać. Co jakiś czas pojawi się nowy emitent, rynek obligacji będzie trwał dalej, ale trudno tutaj o wielki optymizm.


Jeżeli chcesz być na bieżąco z wpisami, zapraszam do zapisu na newsletter bloga.

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o ciekawych emisjach obligacji korporacyjnych, zapraszam do zapisu do Bazy Inwestorów bloga.

Jeżeli chcesz mieć dostęp do ciekawych emisji publicznych i prywatnych, warto założyć konto w Domu Maklerskim Michael / Strom – np. poprzez ten formularz. (disclaimer: nie mam kasy z założonych kont – ale DM MS wie, że warto reklamować się na blogu Rynek Obligacji).

Udanych inwestycji!

7 komentarzy - “Portfel obligacji w lutym 2021 roku

 1. Zbyszek

  Dla porównania relacji zysk/ryzyko „pochwalę” się dzisiejszym pierwszym wykupem moich obligacji EDO.
  Po 10 latach narosło 60% odsetek, wynik netto to 48,6% Następne serie będą miały podobny wynik.
  Całkiem nieżle biorąc pod uwagę ryzyko w stosunku do korporacyjnych. Na korpo powinno być znacznie większe oprocentowanie (a nie jest)j, bo co jakiś czas trafiają się takie perełki jak uboat, pcz czy getback. Sam na tym wpadłem, więc swoich wyników nie liczę, będą sporo gorsze.
  Uważam, że stanowczo za dużo teraz w Twoim portfelu ważą obligacje pojedynczych emitentów. Mocno wzrasta ryzyko, a kiedyś wspomniane spółki też nie wyglądały na takie przekręty jakimi się stały. Niestety catalyst jest płytki, ciężko dobrać coś rozsądnego.

 2. Gratki za EDO 🙂 Mi ROD0629 płaci aktualnie 5,4% i porównując do tego to faktycznie lipa na korporatach. No ale mamy rozjazd między Wibor a inflacją, stąd premiowanie obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Pytanie na ile jest to trwałe. Nie wiem, ale za limit z rodzina 500+ tych obligacji inflacyjnych mam sporo.

  „Uważam, że stanowczo za dużo teraz w Twoim portfelu ważą obligacje pojedynczych emitentów.” Sam się nad tym coraz częściej zastanawiam. Z jednej strony 10% w portfelu obligacji 2-3 lata temu to było powiedzmy z 8% mojego całego portfela, a teraz jest to z 4% więc patrząc w ten sposób obligacje nie ważą za dużo. Ale fakt faktem, że ostatnio przekraczam założone max 10% na emitenta i chyba czas wrócić do reguł. Pytanie co zrobić z nadwyżką środków w portfelu obligacji korporacyjnych, bo taka się pewnie pojawi?

 3. Lieutenant

  Spory ruch dziś na ccc0621. Pod zmianę warunków emisji?

 4. A ja dziś wziąłem pakiecik CCC. Rentowność dobra, trochę się boję, że mogą przesunąć termin wykupu obligacji i rentowność przez to spadnie, ale z drugiej strony obligacje te mają fundy i sobie krzywdy nie dadzą zrobić.

 5. Lieutenant

  Też mi się tak wydaje, tylko niektórzy, jak to zwykle bywa, pewnie wiedzą więcej …

 6. Lieutenant

  Przy dzisiejszym kursie (97 proc.) I przesunięciu wykupu o rok bez zmiany oprocentowania rentowność netto wynosi 3 proc. Jak myślisz, Remigiusz, czy fundy mogłyby się zgodzić na takie przykladowe warunki?

 7. Chyba spłata będzie szybciej:

  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/38708562,ccc-chce-sprzedac-cyfrowemu-polsatowi-i-a-r-investments-lacznie-20-proc-eobuwie-za-1-mld-zl-opis-aktl

  CCC chce sprzedać Cyfrowemu Polsatowi i A&R Investments łącznie 20 proc. eobuwie za 1 mld zł (opis, aktl.)

  Wpływy ze sprzedaży mniejszościowego pakietu 20 proc. akcji eobuwie grupa CCC planuje przeznaczyć na: ogólne cele korporacyjne, w tym częściową spłatę i refinansowanie zobowiązań, w kwocie ok. 0,4 mld zł, dodatkowe zabezpieczenie finansowe na wypadek wprowadzenia kolejnych obostrzeń (lock-downów) związanych z pandemią COVID-19, rezerwę gotówkową niezbędną do przygotowania i częściowego sfinansowania, na bazie posiadanej opcji call wykupu, 25 proc. akcji eobuwie należących obecnie do MKK3.

Skomentuj