W marcu portfel zarobił bardzo przyzwoite 0,58%, natomiast fascynująco wygląda 12-miesięczna stopa zwrotu, która wynosi blisko 15,5%. W skali roku! Oczywiście wiadomo, z czego to wynika, z gwałtownej przeceny obligacji w marcu 2020 roku. Odbicie rozpoczęło się w kwietniu – i ta stopa zwrotu pokazuje, że jeżeli ktoś w tamtym czasie miał wolne środki i zaczął inwestować w obligacje korporacyjne, to dziś spija śmietankę 🙂 Oczywiście jeżeli w tamtym czasie zacząłby inwestować w akcje, to śmietanka smakowała by jeszcze lepiej 🙂 .
W praktyce rzadko tak jest, że ktoś rozpoczyna swoje inwestycje idealnie w dołku. Ale u mnie i tak nieźle wyszło, bo stopa zwrotu od lutego 2020 roku do dziś (a zatem za 14 miesięcy) wynosi 7,77%, a więc całkiem przyzwoicie jak na oprocentowanie obligacji na Catalyst. Ok, przejdźmy do omówienia wyników portfela w marcu 2021 roku.
Wynik portfela obligacji w marcu 2021 r.
Miesięczny wynik wygląda następująco (kliknij, aby powiększyć):
Kolejny miesiąc na plusie, niewielka zmienność cen obligacji, wszystko wygląda tak jak powinno wyglądać.
Narastająco stopa zwrotu przekroczyła 39%:
Transakcje na portfelu obligacji w marcu 2021 roku
Podobnie jak w ubiegłym miesiącu liczba transakcji raczej niewielka w porównaniu do historycznych wyczynów. Teraz w zakresie inwestycji i handlu więcej uwagi poświęcam jednak inwestowaniu w akcje – aby maksymalnie wykorzystać dobrą koniunkturę na giełdach. Wracając do transakcji:
Zakupiłem obligacje CCC (CCC0621). Dobra rentowność do wykupu, grupa szybko przeszła na sprzedaż online, powinna otrzymać mnóstwo kasy za sprzedaż części udziałów w e-obuwie. Zatem sytuację płynnościową grupy traktuję jako stabilną, jedynie co mnie lekko martwi to możliwość (?) przesunięcia terminu spłaty obligacji, co obniży rentowność inwestycji. Ale mówiąc szczerze nie wiem, na ile taki wariant jest w ogóle prawdopodobny. Od zakupu sprzedała mi się 1 sztuka obligacji 🙂 .
Kupiłem też mały pakiet obligacji MCI Management (MCM1223), rentowność dobra, a ryzyko braku spłaty też oceniam jako niewielkie.
Wreszcie ostatni zakup, to dokupienie obligacji Marvipol (MVP0223).
Po stronie sprzedaży zanotowałem 2 transakcje, ale za to spore. Pierwsza to sprzedaż obligacji Ronson (RON0424), rentowność spadła poniżej 4%, stąd obligacje „się sprzedały”.
Druga transakcja, to wcześniejszy wykup obligacji przez Lokum Deweloper (LKD0621). To była największa pozycja w portfelu więc sporo gotówki zostało uwolnione.
Skład portfela obligacji marzec – emitenci
Portfel według emitentów wygląda tak:
Dość niespodziewanie liderem portfela została spółka White Stone Development – chyba będę musiał się trochę „skrócić” po debiucie tych obligacji na Catalyst. Sporo gotówki w portfelu, ale właśnie dzisiaj wędruje na zapis na obligacje w ofercie prywatnej.
Skład według branż idealnie oddaje mizerię rynku Catalyst:
Ryzyko portfela obligacji
Wykres na podstawie Stref z Raportu Rankingowego:
White Stone, Vehis, CCC nie mają oceny w Raporcie, co oznacza, że będzie chociaż drobny powiew świeżości w kolejnej jego edycji (czerwiec 2021 r.). Przy okazji, jeżeli interesuje Cię zakup Raportu w kolejnej edycji, to zalecam dołączenie do Portalu Analiz – raport będzie albo w gratisie albo za symboliczną opłatą dla Abonentów tego Portalu. Na PA znajdziesz już analizy Ronson i KRUK po wynikach 2020 roku, ale w ramach Portalu Analiz otrzymujesz dużo więcej, przede wszystkim doskonałą wiedzę o inwestowaniu w akcje (i analizy spółek). Zerowe stopy procentowe, wysoka inflacja i niskie oprocentowanie obligacji sprawią, że docelowo wielu bardziej ostrożnych inwestorów będzie szukać dodatkowych zysków na akcjach spółek dywidendowych itp. Pytanie czy warto czekać czy lepiej szybciej zacząć poznawać ten rynek 🙂 .
Portfel obligacji po marcu – podsumowanie
Póki co portfel pędzi siłą rozpędu, a dokładniej obligacji kupionych z atrakcyjnymi rentownościami, i mam nadzieję, że tak pozostanie dalej.
Jeżeli chcesz być na bieżąco z wpisami, zapraszam do zapisu na newsletter bloga.
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o ciekawych emisjach obligacji korporacyjnych, zapraszam do zapisu do Bazy Inwestorów bloga.
Jeżeli chcesz mieć dostęp do ciekawych emisji publicznych i prywatnych, warto założyć konto w Domu Maklerskim Michael / Strom – np. poprzez ten formularz. (disclaimer: nie mam kasy z założonych kont – ale DM MS wie, że warto reklamować się na blogu Rynek Obligacji).
Udanych inwestycji!
Witam,
Jaka emisje posiada Pan od Arche – 1123?
Pozdrawiam
Daniel
ACH0623
Witam,
Panie Remigiuszu czy w najblizszym czasie szykuje sie jakas ciekawa emisja obligacji ?
Jesli to nie tajemnica to na jakie obligacje w ofercie prywatnej zlozyl Pan zapis ?
Pozdrawiam
Daniel
Nie mam pojęcia odnośnie nowych emisji – ale spróbuję się czegoś dowiedzieć 🙂
Emisja prywatna – szczerze mówiąc nie wiem do kiedy obowiązuje zakaz informowania, ale podejrzewam, że lada moment spółka i oferujący wypuszczą komunikat o przydziale obligacji (na r-ku jeszcze nie mam przydzielonych).
Szkoda, że nie jest napisane, jakie dokładnie serie masz tych obligacji.
w tabelce agreguję serie, ale w opisie zawsze piszę jaką serię kupiłem.
https://www.biznesradar.pl/a/99109,ronson-development-pozyskuje-100-mln-pln-z-emisji-obligacji
witam.czy jest możliwość sprawdzenia jaki emitent i kiedy będzie przeprowadzał w najbliższym czasie emisje obligacji?
Niestety nie ma takiej możliwości, można śledzić kto ma złożony w KNF prospekt emisyjny lub kto ma „czynny” prospekt, ale to nie jest gwarancją, że emisja będzie. A jeżeli chodzi o oferty prywatne obligacji – tu w ogóle nikt nie ma prawa informować o takich ofertach