Marcowa stopa zwrotu portfela wyniosła +0,34% (czyli około 4% rocznie). Portfel nadal jest bezobsługowy, ale marzec akurat przyniósł kilka wykupów obligacji (Dekpol, Lokum Deweloper, Alior Bank) więc potrzebna jest chwila uwagi na zakupy obligacji. O tym w dalszej części wpisu, a tymczasem chciałem przypomnieć/ poinformować, że stopniowo moja aktywność w zakresie obligacji korporacyjnych będzie przenoszona na Portal Analiz. Docelowo całkowicie planuję zakończyć migrację w czerwcu, a w tzw. międzyczasie na Portalu Analiz możesz np. znaleźć analizy po wynikach 2020 roku grupy KRUK oraz grupy RONSON. Zapraszam na PA, a tymczasem przypomnienie zasad portfela zdywersyfikowanego i omówienie jego wyników:
- Portfel ma być odporny na upadłość pojedynczego emitenta. Udział żadnego z emitentów nie powinien przekraczać
5% wartości portfela(od lipca 2020 roku zmieniam na 10%) więc w przypadku upadłości jednego z nich (i utraty 100% zainwestowanych w niego środków) ryzykuję utratą sporej części wypracowanego w ostatnich latach zysku, ale nie wchodzę w stratę na kapitale, - Portfel ma być również odporny na ryzyko pojedynczej branży. Z założenia udział pojedynczej branży nie powinien w portfelu
przekraczać 10 procent(od lipca 2020 roku znoszę to ograniczenie, będę się starał trzymać udział jednej branży poniżej 33%) więc totalne załamanie w pojedynczej branży też nie powinno zdewastować portfela, - Portfel ma być bezobsługowy, transakcje głównie wynikają z wykupów lub istotnej zmiany w postrzeganiu wypłacalności emitenta. Brak aktywnego handlu.
Dla przypomnienia, tutaj prezentacja idei portfela zdywersyfikowanego, a tutaj prezentacja po jego utworzeniu, a tutaj wszystkie wpisy jego dotyczące.
Zdywersyfikowany portfel obligacji – marzec 2021
Skład portfela na 31.03.2021 roku wygląda następująco:
Na początku marca zostały wykupione obligacje Arctic Paper (ATC0821) oraz Dekpol (DEK0321). Na ich miejsce zakupiłem obligacje Dekpol (DKP0824) oraz White Stone Development (WSD0823). Pod koniec marca zostały przedterminowo wykupione obligacje Lokum Deweloper (LKD0621) oraz terminowo obligacje Alior Banku (ALR0321). Na ich miejsce w marcu nic nie zdążyłem kupić, ale robiąc to podsumowanie (już w kwietniu) dokupiłem obligacji CCC (CCC0621) oraz zakupiłem obligacje MCI Management (MCM1223). Historia transakcji według stanu na koniec marca wygląda tak:
Portfel obligacji – skład według branż
Wygląda następująco:
Ryzyko portfela obligacji korporacyjnych
Ryzyko portfela sporządzone na podstawie Stref z Raportu Rankingowego wygląda następująco:
Portfel obligacji – wynik w marcu 2021
Wygląda tak:
A narastająco w porównaniu z poprzednimi latami wygląda tak:
Przypominam, że Portfel na portalu MyFund możesz obserwować pod tym linkiem. Skład portfela, notowania i wykres jego stopy zwrotu jest również widoczny na tym blogu w prawym menu.
Zdywersyfikowany portfel obligacji – podsumowanie
Portfel realizuje swój cel, jest bezobsługowy i rośnie w oczekiwanym tempie. Niestety przy kolejnych wykupach
Jeżeli chcesz być na bieżąco z wpisami, zapraszam do zapisu na newsletter bloga.
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o ciekawych emisjach obligacji korporacyjnych, zapraszam do zapisu do Bazy Inwestorów bloga.
Jeżeli chcesz mieć dostęp do ciekawych emisji publicznych i prywatnych, warto założyć konto w Domu Maklerskim Michael / Strom – np. poprzez ten formularz. (disclaimer: nie mam kasy z założonych kont – ale DM MS wie, że warto reklamować się na blogu Rynek Obligacji).