Z publiczną emisją obligacji serii AK3 wystartowała spółka KRUK. Poniżej przedstawiam parametry emisji obligacji, podaję link do analizy przekrojowej spółki oraz kilka ciekawostek.

KRUK – parametry emisji obligacji AK3
Wartość całej emisji wynosi 70 mln zł, co jest kwotą istotnie wyższą niż 20 mln zł oferowane w emisji obligacji prowadzonej w lutym tego roku.

Liderem konsorcjum przyjmującego zapisy jest DM BDM (link do oferty, w tym prezentacji), a w konsorcjum znajdują się jeszcze Dom Maklerski Michael / Ström (jeżeli chcesz założyć tam konto, proponuję poprzez ten link), Ipopema, Noble Securities, Pekao SA oraz DM BOŚ.

Wartość nominalna jednej obligacji to 100 zł i minimalny zapis można złożyć właśnie od takiej kwoty.

Oprocentowanie obligacji jest stałe i wynosi 4% w skali roku (wobec 4,2% oferowanego w lutowej emisji). Odsetki będą wypłacane co 3 miesiące.

Obligacje emitowane są na okres 5 lat, ich data wykupu to 10.06.2026 roku.

Obligacje nie są zabezpieczone, środki z emisji mają być przeznaczone na finansowanie ogólnych potrzeb korporacyjnych. Emitent planuje wprowadzić obligacje na rynek Catalyst.

Zapisy rozpoczęły się 24 maja i potrwają do 8 czerwca 2021 roku, link do zapisów, pod tym linkiem możesz również zapoznać się z prezentacją spółki. 10 czerwca 2021 roku nastąpi przydział obligacji, a na Catalyst powinny się one pojawić w lipcu 2021 roku.

Inwestowanie w obligacje korporacyjne obarczone jest ryzykiem utraty części lub całości środków. Czynniki ryzyka związane z emitentem i emisją zostały zamieszczone w prospekcie informacyjnym, do którego lektury zachęcam.

Kruk – analiza przekrojowa spółki

Prezentacja inwestorska znajduje się w tym miejscu, a analizę wyników spółki po raporcie za 2020 rok przygotowałem na Portalu Analiz – link.

Kruk – notowania obligacji – porównanie

Dla KRUKa emitowanie obligacji stanowi stały element finansowania działalności. Spółka wyemitowała i wykupiła już wiele serii obligacji. Poniżej w tabeli zawarłem wszystkie serie obligacji, które notowane są obecnie na Catalyst (dane pobrałem z serwisu myFund, kliknij aby powiększyć):

KRUK - obligacje notowane na Catalyst
KRUK – obligacje notowane na Catalyst

Obligacje posortowane są według daty zapadalności, jak widać, ostatnie emisje realizowane są w oparciu o stałą stopę procentową.

Poniższy wykres pokazuje, jak wyglądała rentowność poszczególnych serii obligacji w czasie, z uwypukleniem sytuacji na koniec marca 2020 roku, gdy ceny obligacji w związku z covidową paniką spadły (czyli wzrosły rentowności):

KRUK - rentowności obligacji
KRUK – rentowności obligacji

Aby wyraźniej pokazać trend rentowności, na poniższym wykresie pokazuję ich wartość średnią wraz ze skróceniem okresu prezentacji. Wyraźnie widać, że przy zerowych stopach procentowych rentowność obligacji systematycznie spada.

KRUK - średnia rentowność brutto obligacji
KRUK – średnia rentowność brutto obligacji

No i na sam koniec porównanie kilku serii obligacji o najdłuższym terminie wykupu. Jak widać, ich rentowność wynosi już z reguły poniżej oferowanych obecnie 4%. Jedynie KRU0925 jest powyżej tej rentowności, ale to raczej efekt pojedynczej transakcji – z tego co widzę, to obecnie obligacja nie jest do kupienia z taką rentownością.

KRUK - rentowności wybranych obligacji.
KRUK – rentowności wybranych obligacji.

Podsumowując, patrząc na obligacje notowane na Catalyst obecna oferta wydaje się dobrze „skrojona” pod względem oprocentowania. Oczywiście decyzje odnośnie zakupu lub nie danych instrumentów jak zawsze należą do Czytelnika.

Jeszcze tylko przypomnienie, że obecna emisja ma stałe oprocentowanie, co jest korzystne w przypadku spadku lub utrzymywania się stóp procentowych na niskim poziomie i niekorzystne, gdy stopy procentowe mocno rosną.

Udanych inwestycji!


Disclaimer: KRUK wykupił reklamę emisji na blogu Rynek Obligacji. Wykupywanie reklam na portalach finansowych jest standardowym działaniem emitentów, aby zapewnić widoczność oferty. Dodatkowo powyższy wpis powstał z mojej inicjatywy i nie był konsultowany z emitentem (piszę zawsze jako potencjalny inwestor, a nie sprzedawca), ale Czytelnik powinien mieć świadomość powiązań, które wyżej wymieniłem.

No i jeszcze przypomnienie, że powyższy wpis nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej, a inwestowanie w obligacje korporacyjne (i inne instrumenty finansowe) wiąże się z ryzykiem utraty części, a nawet całości zainwestowanych środków – warto do inwestycji podchodzić rozważnie.

A jeżeli chcesz otrzymywać na maila informacje o kolejnych emisjach obligacji, zapraszam do Bazy Inwestorów bloga – link.

10 komentarzy - “KRUK – emisja obligacji AK3

 1. JZi

  Czy dobrze rozumiem, że jeśli mam jedynie konto maklerskie w mBanku, to muszę i tak założyć inne konto maklerskie w jednej z placówek, o których napisałeś, aby móc wziąć udział w zakupie obligacji?

 2. W praktyce tak to (niestety) wygląda i z emisjami akcji i obligacji, że nie są dostępne wszędzie po równo… Jeżeli masz zamiar inwestować w obligacje korporacyjne więcej i częściej to polecam DM MS – mają chyba najwięcej ofert i publicznych i prywatnych…

 3. Przemek

  Niekoniecznie trzeba zakładać rachunek. W BDM możesz podpisać umowę o „Rynek Pierwotny” i kupowane u nich obligacje (Nowe Emisje) będą zapisywane na rachunek w innym BM – szczegóły na ich stronie.

 4. Tylko, że podpisać umowę o „Rynek Pierwotny” zdaje się, że musisz osobiście w oddziale… A jak już w oddziale jesteś, to co szkodzi założyć darmowe (dla obligacji) konto 🙂 Stąd napisałem, że „w praktyce tak to wygląda”, bo wg mnie nie da się całkowicie onlinowo kupić obligacji nie mając konta / umowy w danym BM.

 5. t

  jak zwykle po redukcji w bdm kasa już na koncie a bossa się nie spieszy

 6. Trochę spekuluję, ale wydaje mi się, że BDM jest liderem konsorcjum, dlatego może mieć przewagę czasową, w sensie rozlicza wszystko ogółem i u siebie to może od razu zrobić, a do innych DM wysyła informację o stopie redukcji – stąd mogą mieć opóźnienie?

 7. t

  brałem udział w emisjach gdzie bdm nie był liderem konsorcjum i sytuacja była taka sama.po prostu bossa lubi sobie trochę potrzymać nie swoją kasę 🙁

 8. Anonim

  Czy obligacje zostały Wam już zapisane na rachunkach? Złożyłem zapis w BDM i skorzystałem z możliwości zdeponowania papierów na rachunku prowadzonym w innym domu maklerskim.

 9. Oscar

  Przy zamówieniu na rachunku w BDM (z deponowaniem w BDM) – nadal jeszcze nie widać.

 10. Anonim

  Dzięki Oskarze.

Skomentuj