To będzie jeden z najkrótszych wpisów. Realizuje się to, o czym wspominałem poprzednio, zabezpieczyłem sobie dobrze rentowne obligacje na długi termin i wolę je trzymać niż sprzedawać po małych wzrostach. A to powoduje, że liczba transakcji jest niewielka – moje zaangażowanie czasowe przenosi się na rynek akcji. A w maju w ślad za zaangażowaniem czasowym przeniosłem też trochę kasy z obligacji na akcje… Ale do tematu: W kwietniu portfel zarobił 0,52%, a za ostatnie 12 miesięcy 9,56%. Wynik miesiąca dobry, wynik 12 miesięcy fantastyczny, ale wynika z niskiej bazy ubiegłorocznej. Poniżej krótkie omówienie portfela.

Portfel obligacji w kwietniu 2021 r.

Miesięczny wynik portfela wygląda bardzo przyzwoicie:

Portfel obligacji – wyniki miesięcznie
Portfel obligacji – wyniki miesięcznie

Narastająco jest już bardzo blisko +40%:

Portfel obligacji – wyniki narastająco
Portfel obligacji – wyniki narastająco

Transakcje na portfelu obligacji w kwietniu 2021 r.

W ubiegłym miesiącu miały miejsce 2 transakcje:

Sprzedałem obligacje CCC (CCC0621) realizując zysk.

Wziąłem udział w prywatnej ofercie RONSON i obligacje te dołączyły do mojego portfela.

I to wszystko.

Skład portfela obligacji kwiecień – emitenci i branże

Portfel według emitentów wygląda tak:

Portfel obligacji – emitenci
Portfel obligacji – emitenci

Nowa pozycja to dobrze nam znany RONSON, którego obligacje zakupiłem w ofercie prywatnej. Oprocentowanie nieco powyżej 4%, szału nie ma, ale właśnie te 4% traktuję jako akceptowalną granicę rentowności. Obligacje wystawione są oczywiście na sprzedaż więc kto wie czy w kolejnym zestawieniu nadal będą.

Jak widać, rentowność obligacji każdego z emitentów na 30.04.2021 roku przekraczała 4%.

Tak z kolei wygląda portfel obligacji według branż:

Portfel obligacji – branże
Portfel obligacji – branże

PORTFEL OBLIGACJI PO kwietniu – PODSUMOWANIE

Póki co portfel pędzi siłą rozpędu, a dokładniej obligacji kupionych z atrakcyjnymi rentownościami, i mam nadzieję, że tak pozostanie dalej. A to powoduje spadek transakcji w portfelu. Z kolei rosnąca inflacja sprawia, że inwestowanie w obligacje korporacyjne staje się coraz mniej rentowne – pewną część środków w maju przenoszę z rynku obligacji na rynek akcji.


Jeżeli chcesz być na bieżąco z wpisami, zapraszam do zapisu na newsletter bloga.

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o ciekawych emisjach obligacji korporacyjnych, zapraszam do zapisu do Bazy Inwestorów bloga.

Jeżeli chcesz mieć dostęp do ciekawych emisji publicznych i prywatnych, warto założyć konto w Domu Maklerskim Michael / Strom – np. poprzez ten formularz. (disclaimer: nie mam kasy z założonych kont – ale DM MS wie, że warto reklamować się na blogu Rynek Obligacji).

Udanych inwestycji!

2 komentarzy - “Portfel obligacji – wyniki w kwietniu 2021 roku

  1. wwwoland

    Dla porównania EDO0124 na 30 kwietnia zysk 22,81%. W tym roku oprocentowanie 4,5%. Z jednej strony tutaj zysk większy o około 75% z drugiej „tylko” 13 pp więcej na przestrzeni 7 lat. I rodzi się pytanie czy ryzyko i poświęcony czas są rekompensowane wynikami portfela. Na pewno warto dywersyfikować pomiędzy obligacje korporacyjne i skarbowe.

  2. Warto dywersyfikować o papiery oparte na inflacji: https://portalanaliz.pl/analiza/229/Obligacje-skarbowe-indeksowane-inflacj%C4%85
    Na ROD0629 mam obecnie oprocentowanie 5,4%

Skomentuj