Po bardzo krótkiej przerwie, z kolejną publiczną emisją obligacji, serii AK4, wystartowała spółka KRUK. W poprzedniej emisji popyt przekroczył dostępną pulę, do tego w ramach obecnej doszedł nowy oferujący (DM PKO BP), stąd też szybkie ponowienie oferty, której warunki są praktycznie takie same, jak poprzedniej.

Poniżej przedstawiam parametry emisji obligacji, podaję link do analizy przekrojowej spółki oraz kilka ciekawostek.

KRUK – parametry emisji obligacji AK4

Wartość całej emisji wynosi 65 mln zł, co jest kwotą o 5 mln zł niższą w porównaniu do poprzedniej emisji.

Liderem konsorcjum przyjmującego zapisy jest DM BDM (link do oferty, w tym prezentacji), a w konsorcjum znajdują się jeszcze Dom Maklerski Michael / Ström (jeżeli chcesz założyć tam konto, proponuję poprzez ten link), Ipopema, Noble Securities oraz PKO Bank Polski – PKO Biuro Maklerskie.

Wartość nominalna jednej obligacji to 100 zł i minimalny zapis można złożyć właśnie od takiej kwoty.

Oprocentowanie obligacji jest stałe i wynosi 4% w skali roku (tyle samo co w poprzedniej emisji). Odsetki będą wypłacane co 3 miesiące.

Obligacje emitowane są na okres 5 lat, ich data wykupu to 09.07.2026 roku.

Obligacje nie są zabezpieczone, środki z emisji mają być przeznaczone na finansowanie ogólnych potrzeb korporacyjnych. Emitent planuje wprowadzić obligacje na rynek Catalyst.

Zapisy rozpoczęły się 24 czerwca i potrwają do 7 lipca 2021 rokulink do zapisów, pod tym linkiem możesz również zapoznać się z prezentacją spółki. 9 lipca 2021 roku nastąpi przydział obligacji, a na Catalyst powinny się one pojawić w sierpniu 2021 roku.

Inwestowanie w obligacje korporacyjne obarczone jest ryzykiem utraty części lub całości środków. Czynniki ryzyka związane z emitentem i emisją zostały zamieszczone w prospekcie informacyjnym, do którego lektury zachęcam.

KRUK – ANALIZA PRZEKROJOWA SPÓŁKI

Prezentacja inwestorska znajduje się w tym miejscu, a analizę wyników spółki po raporcie za 2020 rok przygotowałem na Portalu Analiz – link.

KRUK – NOTOWANIA OBLIGACJI – PORÓWNANIE

Dla KRUKa emitowanie obligacji stanowi stały element finansowania działalności. Spółka wyemitowała i wykupiła już wiele serii obligacji. Poniżej w tabeli zawarłem wszystkie serie obligacji, które notowane są obecnie na Catalyst (dane pobrałem z serwisu myFund, kliknij aby powiększyć):

KRUK - obligacje notowane na Catalyst
KRUK – obligacje notowane na Catalyst

Obligacje posortowane są według daty zapadalności, wszystkie, nawet te ostatnie, oferują niższą rentowność brutto, niż obecna oferta.

Podsumowując, patrząc na obligacje notowane na Catalyst, obecna oferta wydaje się dobrze „skrojona” pod względem oprocentowania – potencjalny zysk inwestora będzie wyższy, niż w przypadku zakupu aktualnie notowanych na Catalyst obligacji spółki.

Oczywiście decyzje odnośnie zakupu lub nie danych instrumentów jak zawsze należą do Czytelnika. Warto też przypomnieć, że obecna emisja ma stałe oprocentowanie, co jest korzystne w przypadku spadku lub utrzymywania się stóp procentowych na niskim poziomie i niekorzystne, gdy stopy procentowe mocno rosną.

Udanych inwestycji!


Disclaimer: KRUK wykupił reklamę emisji na blogu Rynek Obligacji. Wykupywanie reklam na portalach finansowych jest standardowym działaniem emitentów, aby zapewnić widoczność oferty. Dodatkowo powyższy wpis powstał z mojej inicjatywy i nie był konsultowany z emitentem (piszę zawsze jako potencjalny inwestor, a nie sprzedawca), ale Czytelnik powinien mieć świadomość powiązań, które wyżej wymieniłem.

No i jeszcze przypomnienie, że powyższy wpis nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej, a inwestowanie w obligacje korporacyjne (i inne instrumenty finansowe) wiąże się z ryzykiem utraty części, a nawet całości zainwestowanych środków – warto do inwestycji podchodzić rozważnie.

A jeżeli chcesz otrzymywać na maila informacje o kolejnych emisjach obligacji, zapraszam do Bazy Inwestorów bloga – link.

4 komentarzy - “KRUK – emisja obligacji AK4

 1. Lieutenant

  Myślę, że kwestią czasu jest, kiedy te papiery, a także inne stałokuponowe o podobnych parametrach będą dostępne na rynku poniżej nominału …

 2. Marta

  Dlaczego tak myślisz?

 3. Lieutenant

  W przypadku podniesienia stóp procentowych NBP WIBOR też wzrośnie a więc i rentowność papierów zmiennokuponowych. Wtedy normalną reakcją rynku będzie przecena papierów stałokuponowych, ponieważ tylko tak pójdzie w gore ich rentowność dla nabywców na wtórnym rynku.

 4. Lieutenant

  Tak szybkiego spełnienia mojej prognozy sam się nie spodziewałem.

Skomentuj