Majowa stopa zwrotu na portfelu pozytywnie mnie zaskoczyła, portfel zarobił +0,84%. Od początku 2021 roku stopa zwrotu wynosi 1,81%, a za ostatnie 12 miesięcy 3,77%.

W maju wydałem środku z kwietniowych wykupów obligacji, kupując papiery tych samych emitentów, co się wykupili (HB Reavis i PragmaGO). Zatem można powiedzieć, że zgodnie z zasadami było bezobsługowo.

Przejdźmy do omówienia wyników, ale najpierw przypomnienie zasad portfela:

ZDYWERSYFIKOWANY PORTFEL OBLIGACJI – MAJ 2021

Skład portfela na 31.05.2021 roku wygląda następująco (kliknij, aby powiększyć):

Portfel zdywersyfikowany – emitenci
Portfel zdywersyfikowany – emitenci

W maju do portfela doszły obligacje PRF1124 i HBR1223 zastępując wcześniej wykupione obligacje tych samych emitentów. Aktualna rentowność portfela to 4,2% rocznie, jest ok.

Historia transakcji według stanu na koniec maja wygląda tak:

Portfel obligacji – transakcje w 2021 roku
Portfel obligacji – transakcje w 2021 roku

SKŁAD PORTFELA OBLIGACJI WEDŁUG BRANŻ

Wygląda następująco:

Portfel obligacji według branż
Portfel obligacji według branż

RYZYKO PORTFELA OBLIGACJI KORPORACYJNYCH

Ryzyko portfela sporządzone na podstawie Stref z Raportu Rankingowego wygląda następująco:

Portfel obligacji – ryzyko
Portfel obligacji – ryzyko

Przybyło zielonego koloru – a wynika to z przygotowania i wdrożenia IV edycji Raportu Rankingowego. Covid-19 wydaje się mijać i między innymi z tego (ale nie tylko) powodu sporo spółek poprawiło swoje rankingi. W tym miejscu znajdziesz informacje o nowym Raporcie, serdecznie zapraszam do jego zakupu.

PORTFEL OBLIGACJI – WYNIK W MAJU 2021

Wygląda tak:

Portfel obligacji – wyniki miesięcznie
Portfel obligacji – wyniki miesięcznie

A narastająco w porównaniu z poprzednimi latami wygląda tak:

Portfel obligacji – wyniki narastająco
Portfel obligacji – wyniki narastająco

Przypominam, że Portfel na portalu MyFund możesz obserwować pod tym linkiem. Skład portfela, notowania i wykres jego stopy zwrotu jest również widoczny na tym blogu w prawym menu.

ZDYWERSYFIKOWANY PORTFEL OBLIGACJI – PODSUMOWANIE

W ostatnich wpisach byłem pesymistyczny odnośnie obligacji korporacyjnych, wysoka inflacja, niskie stopy procentowe powodują, że realnie ledwo chronią one przed inflacją (lub nawet już nie). Trudno prognozować przyszłość, ale RPP zaczyna „przebąkiwać” o podwyżce stóp procentowych, jeżeli okazałoby się, że inflacja jest w szczytowym momencie to byłaby szansa na polepszenie sentymentu wobec papierów dłużnych firm.

Na koniec przypomnę jeszcze, że aktywność związana z obligacjami korporacyjnymi stopniowo przenoszona jest na Portal Analiz – w tej sekcji możesz czytać o obligacjach korporacyjnych. Zapraszam też do rejestracji i wykupienia niedrogiego abonamentu w Portalu Analiz – nie lubię się chwalić, ale w tym wypadku napiszę, że warto. Udanych inwestycji!


Jeżeli chcesz być na bieżąco z wpisami, zapraszam do zapisu na newsletter bloga.

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o ciekawych emisjach obligacji korporacyjnych, zapraszam do zapisu do Bazy Inwestorów bloga.

Jeżeli chcesz mieć dostęp do ciekawych emisji publicznych i prywatnych, warto założyć konto w Domu Maklerskim Michael / Strom – np. poprzez ten formularz. (disclaimer: nie mam kasy z założonych kont – ale DM MS wie, że warto reklamować się na blogu Rynek Obligacji).

Skomentuj