Majowa stopa zwrotu na portfelu pozytywnie mnie zaskoczyła, portfel zarobił +0,84%. Od początku 2021 roku stopa zwrotu wynosi 1,81%, a za ostatnie 12 miesięcy 3,77%.
W maju wydałem środku z kwietniowych wykupów obligacji, kupując papiery tych samych emitentów, co się wykupili (HB Reavis i PragmaGO). Zatem można powiedzieć, że zgodnie z zasadami było bezobsługowo.
Przejdźmy do omówienia wyników, ale najpierw przypomnienie zasad portfela:
- Portfel ma być odporny na upadłość pojedynczego emitenta. Udział żadnego z emitentów nie powinien przekraczać
5% wartości portfela(od lipca 2020 roku zmieniam na 10%) więc w przypadku upadłości jednego z nich (i utraty 100% zainwestowanych w niego środków) ryzykuję utratą sporej części wypracowanego w ostatnich latach zysku, ale nie wchodzę w stratę na kapitale, - Portfel ma być również odporny na ryzyko pojedynczej branży. Z założenia udział pojedynczej branży nie powinien w portfelu
przekraczać 10 procent(od lipca 2020 roku znoszę to ograniczenie, będę się starał trzymać udział jednej branży poniżej 33%) więc totalne załamanie w pojedynczej branży też nie powinno zdewastować portfela, - Portfel ma być bezobsługowy, transakcje głównie wynikają z wykupów lub istotnej zmiany w postrzeganiu wypłacalności emitenta. Brak aktywnego handlu.
Dla przypomnienia, tutaj prezentacja idei portfela zdywersyfikowanego, a tutaj prezentacja po jego utworzeniu, a tutaj wszystkie wpisy jego dotyczące.
ZDYWERSYFIKOWANY PORTFEL OBLIGACJI – MAJ 2021
Skład portfela na 31.05.2021 roku wygląda następująco (kliknij, aby powiększyć):
W maju do portfela doszły obligacje PRF1124 i HBR1223 zastępując wcześniej wykupione obligacje tych samych emitentów. Aktualna rentowność portfela to 4,2% rocznie, jest ok.
Historia transakcji według stanu na koniec maja wygląda tak:
SKŁAD PORTFELA OBLIGACJI WEDŁUG BRANŻ
Wygląda następująco:
RYZYKO PORTFELA OBLIGACJI KORPORACYJNYCH
Ryzyko portfela sporządzone na podstawie Stref z Raportu Rankingowego wygląda następująco:
Przybyło zielonego koloru – a wynika to z przygotowania i wdrożenia IV edycji Raportu Rankingowego. Covid-19 wydaje się mijać i między innymi z tego (ale nie tylko) powodu sporo spółek poprawiło swoje rankingi. W tym miejscu znajdziesz informacje o nowym Raporcie, serdecznie zapraszam do jego zakupu.
PORTFEL OBLIGACJI – WYNIK W MAJU 2021
Wygląda tak:
A narastająco w porównaniu z poprzednimi latami wygląda tak:
Przypominam, że Portfel na portalu MyFund możesz obserwować pod tym linkiem. Skład portfela, notowania i wykres jego stopy zwrotu jest również widoczny na tym blogu w prawym menu.
ZDYWERSYFIKOWANY PORTFEL OBLIGACJI – PODSUMOWANIE
W ostatnich wpisach byłem pesymistyczny odnośnie obligacji korporacyjnych, wysoka inflacja, niskie stopy procentowe powodują, że realnie ledwo chronią one przed inflacją (lub nawet już nie). Trudno prognozować przyszłość, ale RPP zaczyna „przebąkiwać” o podwyżce stóp procentowych, jeżeli okazałoby się, że inflacja jest w szczytowym momencie to byłaby szansa na polepszenie sentymentu wobec papierów dłużnych firm.
Na koniec przypomnę jeszcze, że aktywność związana z obligacjami korporacyjnymi stopniowo przenoszona jest na Portal Analiz – w tej sekcji możesz czytać o obligacjach korporacyjnych. Zapraszam też do rejestracji i wykupienia niedrogiego abonamentu w Portalu Analiz – nie lubię się chwalić, ale w tym wypadku napiszę, że warto. Udanych inwestycji!
Jeżeli chcesz być na bieżąco z wpisami, zapraszam do zapisu na newsletter bloga.
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o ciekawych emisjach obligacji korporacyjnych, zapraszam do zapisu do Bazy Inwestorów bloga.
Jeżeli chcesz mieć dostęp do ciekawych emisji publicznych i prywatnych, warto założyć konto w Domu Maklerskim Michael / Strom – np. poprzez ten formularz. (disclaimer: nie mam kasy z założonych kont – ale DM MS wie, że warto reklamować się na blogu Rynek Obligacji).