W czerwcu portfel zarobił 0,24%, podobnie jak w portfelu zdywersyfikowanym nieco gorszy jego wynik połączyłbym z bardzo dobrym poprzednim miesiącem – nastąpiło pewne odreagowanie cen. W portfelu zaszło kilka ruchów – zapraszam do lektury wpisu podsumowującego wyniki i transakcje w poprzednim miesiącu.

Portfel obligacji – wyniki czerwiec 2021 r.

Wynik czerwcowy to 0,24%, a po połowie roku portfel jest 3,1% na plusie.

Portfel obligacji – wyniki miesięcznie
Portfel obligacji – wyniki miesięcznie

Powoli z wykresu znikają zeszłoroczne covidowe anomalie i mam nadzieję, że nie powrócą, a wykres długoterminowej stopy zwrotu dalej będzie stabilnie rósł w górę.

Portfel obligacji – wyniki narastająco
Portfel obligacji – wyniki narastająco

Transakcje na portfelu obligacji w czerwcu 2021 roku

W pierwszej części miesiąca zakupiłem (dokupiłem) obligacje CCC0626 (wcześniej jako CCC0621) po to, aby otrzymać 3% premii za przedłużenie okresu obowiązywania emisji oraz dobrze oprocentowany papier. Założony scenariusz się zrealizował, premia wpadła, cena obligacji nie spadła, a płacą teraz większe odsetki niż przed zmianą warunków (i całkiem przyzwoite).

Na Catalyst zakupiłem pakiet obligacji Cavatina Holding CVH0624, a w drugiej części miesiąca z rynku wtórnego w DM M/S zakupiłem kolejny pakiet obligacji tej spółki, CVH1224. Cavatina płaci wysokie odsetki, wydaje się być całkiem nieźle poukładaną spółką, a do tego obecnie prowadzi IPO, dzięki któremu ma szansę pozyskać sporo gotówki – co dodatkowo poprawi relację zysk / ryzyko dla tej spółki.

W drugiej połowie miesiąca mocniej do góry poszły ceny obligacji Marvipol i obligacja MVP0223 sprzedała się z portfela.

Na jej miejsce na rynku wtórnym DM M/S zakupiłem obligacje Echo Investment (EC11024) oraz Pozbud (PZB0325) oferujące ciekawe oprocentowanie w stosunku do ryzyka. Nie wykluczam oczywiście sprzedaży tych obligacji na Catalyst, gdy pojawią się ciekawe oferty zakupu.

Jak widać z powyższego, coraz więcej transakcji dokonuję w Domu Maklerskim Michael / Ström, do współpracy z którym niezmiennie zachęcam.

Skład portfela – emitenci i branże

Po zmianach, portfel obligacji według emitentów wygląda tak:

Portfel obligacji – emitenci
Portfel obligacji – emitenci

Obligacje Cavatina, Pozbudu i Echo oraz sprzedaż obligacji Marvipol i znacznie mniejszy stan gotówki bardzo ładnie podniosły oczekiwaną stopę zwrotu z portfela – teraz wynosi 4,9% brutto rocznie versus 4,1% miesiąc wcześniej.

Po czerwcu nieco zmienił się skład portfela według branż:

portfel obligacji - branże
portfel obligacji – branże

Spadek udziału gotówki i kilka zmian wśród emitentów również spowodowały przetasowania w rozkładzie Stref według Raportu Rankingowego:

Portfel obligacji – strefy
Portfel obligacji – strefy

Trzech emitentów (CCC, Pozbud, Vehis) pozostaje bez oceny i przynajmniej w przypadku dwóch pierwszych chciałbym to zmienić.

Przypominam, że funkcjonuje już nowa edycja Raportu Rankingowego, który można kupić jako samodzielny produkt lub w atrakcyjnej cenie (20 zł) w połączeniu z abonamentem w Portalu Analiz (149 zł).  W tym miejscu znajdziesz informacje o nowym Raporcie, serdecznie zapraszam do jego zakupu.

Portfel obligacji – podsumowanie

Przez ostatni miesiąc na rynku niewiele się zmieniło. Inflacja rośnie, NBP i RPP uznają, że wzrosty nie są „popytowe” więc nie ma co walczyć z rosnącymi cenami. Jak to się skończy tego nie wiem, skupiam się na tym na co mam wpływ, czyli wypracowaniu przyzwoitego wyniku na portfelu.


Jeżeli chcesz być na bieżąco z wpisami, zapraszam do zapisu na newsletter bloga.

Chcesz otrzymywać informacje o ciekawych emisjach obligacji korporacyjnych? Zapraszam do zapisu do Bazy Inwestorów bloga.

Jeżeli chcesz mieć dostęp do ciekawych emisji publicznych i prywatnych, warto założyć konto w Domu Maklerskim Michael / Strom – np. poprzez ten formularz. (disclaimer: nie mam kasy z założonych kont – ale DM MS wie, że warto reklamować się na blogu Rynek Obligacji).

Udanych inwestycji!

3 komentarzy - “Portfel obligacji – czerwiec 2021 roku

  1. Adrian

    co oznaczają pomarańczowe słupki na pierwszym wykresie?

  2. zabrany (zapłacony) w danym miesiącu podatek od odsetek, czyli w sumie z niebieskim słupkiem zysk brutto.

  3. Kazimierz Figiel

    Wynik powyżej oczekiwań …. chyba nawet samego Mistrza.

Skomentuj