W lipcu portfel zarobił +0,54%, a więc całkiem przyzwoicie. Dokonałem też kilku transakcji, na kwoty relatywnie niewielkie w skali portfela. Na krótkie podsumowanie zapraszam poniżej.

Portfel obligacji – wyniki lipiec 2021 roku

Wynik lipca to +0,54%, po 7 miesiącach jest +3,61%, a 12-miesięczny wynik rolujący to +7,05%. A więc bardzo przyzwoicie, zwłaszcza, że zniknęły już anomalie wyników związane z covid-19.

Portfel obligacji – wyniki miesięcznie
Portfel obligacji – wyniki miesięcznie

Cieszy systematyczność pozytywnych wyników, co też fajnie widać w trendzie narastająco:

Portfel obligacji – wyniki narastająco
Portfel obligacji – wyniki narastająco

Transakcje na portfelu obligacji w lipcu 2021 roku

W lipcu na 2 pozycjach zrealizowałem zysk wynikający ze wzrostu kursu: obligacje MCI Management MCM1223 całkowicie opuściły portfel, a częściowa redukcja miała miejsce w przypadku CCC0626.

Z kolei po stronie zakupowej mam minimalne dokupienie obligacji Cavatina Holding CVH1224. Powód jest prosty, spółka wyemitowała akcje za 187,5 mln zł i stała się podmiotem giełdowym, co moim zdaniem podniesie zaufanie do niej, a w ślad za tym ceny jej obligacji.

Zakupiłem też niewielki pakiet obligacji Kredyt Inkaso KRI0423. Wyniki roczne dobre, wydaje się, że spółka najgorsze ma już za sobą, rentowność brutto w rejonach 10% uznaję jako ciekawą w kontekście zysk / ryzyko.

Skład portfela – emitenci i branże

Portfel według emitentów wygląda tak:

Portfel obligacji – emitenci
Portfel obligacji – emitenci

I według branż:

portfel obligacji – branże
portfel obligacji – branże

W minionym miesiącu do Raportu Rankingowego dodałem spółki Pozbud, CCC i Kredy Inkaso, spadł więc udział w części „brak oceny”:

Portfel obligacji – strefy
Portfel obligacji – strefy

Jeden z emitentów wylądował w Strefie odważnych, ale ryzyko inwestycji uznaję za kontrolowane.

Przypominam, że funkcjonuje już nowa edycja Raportu Rankingowego, który można kupić jako samodzielny produkt lub w atrakcyjnej cenie (20 zł) w połączeniu z abonamentem w Portalu Analiz (149 zł).  W tym miejscu znajdziesz informacje o nowym Raporcie, serdecznie zapraszam do jego zakupu.

Portfel obligacji – podsumowanie

Podobnie jak przy portfelu zdywersyfikowanym kopiuję podsumowanie z poprzedniego miesiąca:

Przez ostatni miesiąc na rynku niewiele się zmieniło. Inflacja rośnie, NBP i RPP uznają, że wzrosty nie są „popytowe” więc nie ma co walczyć z rosnącymi cenami. Jak to się skończy tego nie wiem, skupiam się na tym na co mam wpływ, czyli wypracowaniu przyzwoitego wyniku na portfelu.


Jeżeli chcesz być na bieżąco z wpisami, zapraszam do zapisu na newsletter bloga.

Chcesz otrzymywać informacje o ciekawych emisjach obligacji korporacyjnych? Zapraszam do zapisu do Bazy Inwestorów bloga.

Jeżeli chcesz mieć dostęp do ciekawych emisji publicznych i prywatnych, warto założyć konto w Domu Maklerskim Michael / Strom – np. poprzez ten formularz. (disclaimer: nie mam kasy z założonych kont – ale DM MS wie, że warto reklamować się na blogu Rynek Obligacji).

Udanych inwestycji!

5 komentarzy - “Portfel obligacji – lipiec 2021 roku

 1. Obligi

  Najnowsza seria Ghelmaco GHI0725 zleciała pod nominał – czy Autor bloga zna przyczynę?

 2. autor nie zna przyczyny, ale rentowność tej serii na tle pozostałych Ghelamco wygląda ok więc autor zakłada, że prędzej czy później cena wróci ponad nominał.

 3. PKJ

  A coś o Infinity?
  Nawet krótka opinia w komentarzu się liczy 🙂

 4. Przykro mi, korzystam jeszcze z wakacji i nie dam rady nic sensownego napisać. A nie chcę być ekspertem „nie wiem, to się wypowiem” 🙂

 5. PKJ

  Rozumiem; szkoda ale co robić – urlop to nie tylko prawo, to także obowiązek!
  Swoją drogą to M&S jest już podłączony do Catalyst!

Skomentuj