We wrześniu w głównym portfelu nie dokonałem żadnych transakcji, ale wynik miesiąca i tak okazał się przyzwoity i póki co rok „idzie” poprawnie. Zapraszam do krótkiego podsumowania ubiegłego miesiąca.

Portfel obligacji – wynik wrzesień 2021 r.

Wynik września to +0,39%, od początku roku portfel zarobił 4,75% (a doliczając pobrany podatek od odsetek to 5,36%), a narastająco za 12 miesięcy stopa zwrotu wynosi 6,67%.

Portfel obligacji – wyniki miesięcznie
Portfel obligacji – wyniki miesięcznie
Portfel obligacji – wyniki narastająco
Portfel obligacji – wyniki narastająco

Transakcje na portfelu obligacji we wrześniu

Brak

Skład portfela – emitenci, branże i strefy

Portfel według emitentów wygląda tak:

Portfel obligacji – emitenci
Portfel obligacji – emitenci

I muszę przyznać, że jestem umiarkowanie z niego zadowolony. 11 emitentów, każdy z rentownością obligacji powyżej 4% (średnia 4,5%), dodając do tego transakcje portfel taki może generować te 5-6% rocznie, co dla mnie jest OK.

Według branż portfel wygląda tak:

portfel obligacji – branże
Portfel obligacji – branże

a według Stref Ryzyka tak:

Portfel - Strefy Ryzyka
Portfel – Strefy Ryzyka

Portfel obligacji – podsumowanie

We wrześniu brak ruchów na portfelu, jeżeli chodzi o październik to przymierzam się do zapisu na obligacje BEST (wpis o emisji tutaj). 4,44% w skali roku (oprocentowanie zmienne), jeżeli RPP zacznie podnosić stopy procentowe, to może być ciekawe aktywo, a jeżeli nie zacznie, to pewnie da się z tych obligacji wyjść w okolicach nominału lub wyżej. Planuję też przegląd posiadanych obligacji o stałej stopie procentowej i ogólnie raczej teraz nie garnę się do zakupu nowych w oparciu o stałe oprocentowanie (chyba, że rentowność będzie bardzo atrakcyjna, a okres do wykupu odpowiednio krótki).

Jedyne co się zmieniło, to mam trochę więcej gotówki, może zatem we wrześniu kilka transakcji zakupowych się pojawi.


Jeżeli chcesz być na bieżąco z wpisami, zapraszam do zapisu na newsletter bloga.

Chcesz otrzymywać informacje o ciekawych emisjach obligacji korporacyjnych? Zapraszam do zapisu do Bazy Inwestorów bloga.

Jeżeli chcesz mieć dostęp do ciekawych emisji publicznych i prywatnych, warto założyć konto w Domu Maklerskim Michael / Strom – np. poprzez ten formularz. (disclaimer: nie mam kasy z założonych kont – ale DM MS wie, że warto reklamować się na blogu Rynek Obligacji).

Udanych inwestycji!

2 komentarzy - “Portfel obligacji – wrzesień 2021 r.

  1. Obligi

    Pytanie: notowanie wibory 3M lub 6M poszły do góry, a mimo to takie obligacje jak CPS0426 nadal mają 1,99%. Nowy okres odsetkowy zaczął się 18 października. Czemu nie nastąpiła aktualizacja oprocentowania na tych obligacjach?

  2. Z tego co widzę to nowy okres odsetkowy to 26.10, a 18.10 to dzień ustalenia praw do odsetek (to nie to samo): https://obligacje.pl/pl/obligacja/CPS0426

    A tu jeszcze fajny artykuł: https://obligacje.pl/pl/a/obligacyjne-kupony-zaczynaja-rosnac-za-wibor-em

Skomentuj