Bardzo ciekawy okres za nami, zarówno w obszarze ekonomii, jak i portfela. Główne wydarzenie, to oczywiście eksplozja inflacji, która w końcu zmusiła RPP to reakcji i rozpoczęcia podwyżek stóp procentowych. A to z kolei oznacza wyższe oprocentowanie obligacji opartych o WIBOR i ich większą atrakcyjność wobec obligacji stałokuponowych. Zatem warto przejrzeć swoje portfele i dokonać ewentualnych korekt, co też uczyniłem.

Jeżeli chodzi o wyniki portfela, to za mną kolejny okres z dodatnią, przyzwoitą stopą zwrotu. Portfel zarobił 0,31%, a w skali 12 miesięcy stopa zwrotu wynosi 6,5%. Cieszy również rosnąca rentowność portfela: jako efekt podwyżek stóp procentowych, ale również doboru wyżej oprocentowanych papierów. Po szczegóły tradycyjnie zapraszam poniżej.

Portfel obligacji – wynik październik 2021 r.

Wynik października +0,31%, od początku roku portfel zarobił około 5%, a za ostatnie 12 miesięcy +6,52%. Listopad i grudzień ubiegłego roku były dla wyników portfela bardzo dobre, zobaczymy czy uda się trend podtrzymać w tym roku.

Portfel obligacji – wyniki miesięcznie
Portfel obligacji – wyniki miesięcznie

Niestety mój benchmark, BPS Obligacji Korporacyjnych ze względu na zbyt niski poziom aktywów i brak rentowności podlega likwidacji (link), zatem za punkt odniesienia musiałem wybrać innego zawodnika. Padło na Aviva Investors Dłużnych Papierów Korporacyjnych, którego aktywa to ponad 800 mln zł (link) więc powinno być stabilnie w czasie. Porównanie do funduszu wypada bardzo podobnie, jak w przypadku BPS OK:

Portfel obligacji – wyniki narastająco
Portfel obligacji – wyniki narastająco

Transakcje na portfelu obligacji w październiku

Kryzys niemocy został zażegnany i w ubiegłym miesiącu wróciłem do handlu na obligacjach. Pewnie pomógł trochę marazm wynikowy (na moim portfelu) na akcjach – skoro tam nie ma furory, to trzeba wrócić do „ciułania” procentów i małych kwot na obligacjach 🙂 . W październiku:

Wziąłem udział w publicznej emisji obligacji BEST. Oferta wydawała się ciekawa i zakładałem, że obligacje (BST1026) po debiucie będą handlowane powyżej nominału, czemu będą sprzyjać rosnące stopy procentowe. Faktycznie, obligacje notowane są ponad 100%, ale przebitka jest niewielka więc póki co zostają w portfelu.

Sprzedałem po 101,17% połowę pakietu obligacji GHELAMCO GHE0124. Są one oparte na stałej stopie procentowej, co w połączeniu z wysoką inflacją i wzrostem stóp procentowych moim zdaniem mogło stwarzać presję na ich wycenę. I faktycznie patrząc na notowania (link), moje założenia okazały się słuszne. Natomiast zastanawiam się, co mną kierowało, że sprzedałem tylko połowę 🙂

KREDYT INKASO ma problemy z plasowaniem emisji publicznych, bo na Catalyst notowane są obligacje KRI0423 zabezpieczone i z wyższą rentownością. Spółka musi się tego problemu pozbyć (i nawet ogłosiła skup tych obligacji), stąd mój zakup tych papierów z zamiarem ich odsprzedaży w okolicy nominału. Tak pisałem na forum Portalu Analiz (jednocześnie zachęcam do dołączenia do Portalu, tam też o obligacjach korporacyjnych dyskutujemy i piszemy).

Sprzedałem nieco poniżej nominału obligacje POZBUD POZ0325. Tutaj motywacja podobna, czyli stała stopa procentowa, ale dodatkowo mały znak zapytania odnośnie płynności w związku z realizacją dużego kontraktu dla PKP.

Sprzedałem również połowę pakietu obligacji PRAGMAGO PRF1124. Powód podobny:

Na miejsce sprzedawanych papierów do portfela trafiły obligacje z ostatniej emisji VICTORIA DOM VIC0125,

Jak widać, było dość aktywnie, mam nadzieję, że ta aktywność przełoży się na lepsze wyniki portfela w końcówce tego roku.

Skład portfela – emitenci, branże, strefy

Portfel według emitentów wygląda tak:

Portfel obligacji – emitenci
Portfel obligacji – emitenci

Obligacje Victoria Dom trochę przekraczają założone maks. 10% portfela na emitenta, ale zakładam, że stan jest przejściowy i w pewnym momencie ich udział wróci do normy. Do portfela wróciła branża windykacyjna (BEST i KREDYT INKASO). No i zmniejszył się w nim udział obligacji o stałej stopie procentowej (sprzedany POZBUD i połowa GHELAMCO i PRAGMAGO).

Portfel według branż wygląda tak:

Portfel obligacji – branże
Portfel obligacji – branże

Dużo deweloperki, ale niewiele na to mogę poradzić. Póki co deweloperzy cały czas mają żniwa więc specjalnie się nie boję. Jeżeli dalej będą mocne podwyżki stóp procentowych i rynek nieruchomości w końcu stanie – wtedy część obligacji pewnie będzie już po wykupie, a dodatkowo deweloperzy mają „mocne bilanse”.

Portfel według Stref Ryzyka z Raportu Rankingowego wygląda tak:

Portfel – Strefy Ryzyka
Portfel – Strefy Ryzyka

PORTFEL OBLIGACJI – PODSUMOWANIE

Rosnąca inflacja i podwyżki stóp procentowych (i słabszy okres na akcjach) zmobilizowały mnie do działania – i wróciła radość z wyszukiwania ciekawych obligacji i handlu nimi. Mam nadzieję, że portfel udało się sensownie zreorganizować i będzie przynosić fajne profity w kolejnych miesiącach, dodatkowo wzmacniane handlem obligacjami na rynku. Rosnące stopy procentowe sprzyjają wzrostowi rentowności obligacji – co z kolei może przyciągnąć nowych inwestorów – być może ciekawy okres na Catalyst przed nami?


Jeżeli chcesz być na bieżąco z wpisami, zapraszam do zapisu na newsletter bloga.

Chcesz otrzymywać informacje o ciekawych emisjach obligacji korporacyjnych? Zapraszam do zapisu do Bazy Inwestorów bloga.

Jeżeli chcesz mieć dostęp do ciekawych emisji publicznych i prywatnych, warto założyć konto w Domu Maklerskim Michael / Strom – np. poprzez ten formularz. (disclaimer: nie mam kasy z założonych kont – ale DM MS wie, że warto reklamować się na blogu Rynek Obligacji).

Udanych inwestycji!

5 komentarzy - “Portfel obligacji – październik 2021 r.

 1. Krzysztof

  Proponuje sprzedać drugą połowę GHE0124 (aktualnie jest po 99.98 ) i kupić GHI1224 po 100.1 lub GHL0124 po 100,3
  W grudniu kolejna podwyżka stóp RPP o +- 0,5 % wiec i tak się opłaca

 2. trochę żałuję, że nie sprzedałem od razu całości. Te obligacje GHE0124 płacą stałe 6,1% więc na siłę nie mam ciśnienia na sprzedaż, zwłaszcza, że zdecydowana większość mojego portfela to obligacje oparte o zmienną stopę procentową…

 3. Krzysztof, jednak stosuję się do Twojej sugestii, dziękuję!

 4. Krzysztof

  Przedstawione informacje są moją prywatną opinią i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych. Posiadam obligacje spółki w swoim portfelu inwestycyjnym. Pozdrawiam 🙂

 5. Piotrek

  Hej

  Chciałem zapytać czy wiadomo co się dzieje ze skanerem rentowności, bo od jakiegoś czasu nie działa. Pozdrawiam

Skomentuj