Kolejny miesiąc „nicnierobienia” za mną. W październiku nie dokonałem żadnej transakcji, nie było też wykupów, wpłynęło kilka przelewów z odsetkami. W tym czasie portfel zarobił 0,18%, a od początku roku 2,89%. Po wykresy zapraszam poniżej.

Zdywersyfikowan portfel obligacji – wyniki w październiku 2021 roku

Portfel „ciuła” procenty, ale październik mógłby być lepszy – stopa zwrotu wyniosła 0,18%.

Portfel obligacji – wyniki miesięcznie
Portfel obligacji – wyniki miesięcznie

Narastająco też szału nie ma, pewnie do końca roku uda się przekroczyć 3% stopy zwrotu – co nie daje powodu do dumy.

Portfel obligacji – wyniki narastająco
Portfel obligacji – wyniki narastająco

Skład portfela nie zmienił się w porównaniu z poprzednim miesiącem, ale fajnie widać, jak po podwyżce stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej wzrosła oczekiwana rentowność portfela. Czekam zatem dziś na kolejną podwyżkę i dalsze wzrosty rentowności 🙂

Portfel zdywersyfikowany – emitenci
Portfel zdywersyfikowany – emitenci

W listopadzie zapadają papiery KRUK, a potem pół roku dalszych wakacji, chyba, że zdecyduję się np. na sprzedaż papierów z niską rentownością (Bank Pocztowy i Pekabex). Temat do przemyślenia – chętnie przeczytam Wasze opinie w komentarzach czy w ramach portfela „bezobsługowego” mogę wymieniać obligacje z niską rentownością na te z wyższą 🙂 .

Skład portfela według branż oczywiście bez większych zmian:

Portfel obligacji według branż
Portfel obligacji według branż

A to oznacza, że ryzyko portfela również się nie zmieniło:

Portfel obligacji – ryzyko
Portfel obligacji – ryzyko

Tydzień temu wysłałem do posiadaczy Raportu Rankingowego aktualizację Raportu o wyniki półroczne (wykresy + krótkie omówienie sytuacji spółki) wraz z omówieniem rentowności obligacji notowanych na Catalyst. Jeżeli jeszcze nie jesteś posiadaczem raportu, gorąco zachęcam do jego zakupu. Najlepiej najpierw wykupić dostęp do Portalu Analiz, wtedy cena Raportu staje się okazyjna 🙂

Portfel obligacji – podsumowanie

W październiku idea portfela bezobsługowego zrealizowała się w 100%.

Na koniec przypomnę jeszcze, że aktywność związana z obligacjami korporacyjnymi stopniowo przenoszona jest na Portal Analiz – w tej sekcji możesz czytać o obligacjach korporacyjnych. Zapraszam też do rejestracji i wykupienia niedrogiego abonamentu w Portalu Analiz – nie lubię się chwalić, ale w tym wypadku napiszę, że warto. Udanych inwestycji!


Jeżeli chcesz być na bieżąco z wpisami, zapraszam do zapisu na newsletter bloga.

Chcesz otrzymywać informacje o ciekawych emisjach obligacji korporacyjnych? Zapraszam do zapisu do Bazy Inwestorów bloga.

Jeżeli chcesz mieć dostęp do ciekawych emisji publicznych i prywatnych, warto założyć konto w Domu Maklerskim Michael / Strom – np. poprzez ten formularz. (disclaimer: nie mam kasy z założonych kont – ale DM MS wie, że warto reklamować się na blogu Rynek Obligacji).

6 komentarzy - “Portfel zdywersyfikowany – październik 2021

 1. Obligi

  Ostatnio jest duża presja podażowa na obligacjach Ghelmaco. Piszę tu o seriach że ze zmienna stopą procentową. Skąd to może wynikać? Jakieś umorzenia czy raczej problemy finansowe spółki?

 2. aaa

  ghe0124 czyli stała stopa to wiadomo że wychodzą, bo zmienna już w styczniu da 6,7%, a tu jest 6,1, jednocześnie umorzenia wydaje mi się – fundusze niektóre serie obejmowały po 98% więc nawet po 100% sprzedając mają górkę – jednocześnie aż dziwne że Rokity się trzymają przy tak nędznym stałym oprocentowaniu i to do roku np 2026 czy 2027 to powinno chodzić po 95%

 3. A jakie masz konkretnie papiery na myśli?
  W zdywersyfikowanym ze zmienną stopą jest ten i widzę, że kurs ma się dobrze: https://stooq.pl/q/?s=ghe0623.pl&c=1y&t=l&a=ln&b=1
  Ostatnio z ciekawą rentownością wyskoczył mi ten papier i też wygląda ok: https://stooq.pl/q/?s=ghl0124.pl&c=1y&t=l&a=ln&b=1

  Problemy finansowe – nie sądzę. Prędzej umorzenia – przykład funduszu, który ma często „nasze” papiery w portfelu: https://obligacje.pl/pl/a/m/s-obligacji-korporacyjnych-fiz-pozyskal-niecale-3-mln-zl (Dzień po zamknięciu zapisów w najnowszej emisji M/S OK FIZ musiał natomiast obsłużyć jedne z największych umorzeń w swojej kilkuletniej historii. Jak wynika z komunikatu bieżącego, 29 października fundusz wykupił certyfikaty warte 8,14 mln zł (w kwietniu ub.r. umorzenia sięgnęły 9,25 mln zł), które inwestorzy zgłaszali do wykupu na przełomie września i października.)

  Co do Ghelamco – mamy kolejną falę pandemii, mamy wzrosty stóp procentowych – to raczej złe informacje dla rynku biurowego – może z uwagi na te ryzyka ktoś też zmniejsza swoje zaangażowanie w sektor?

 4. Rokita, Exol, tam wiele obligacji mają byli pracownicy i osoby związane ze spółką – oni nie patrzą na notowania tylko trzymają do wykupu / rolowania. Dlatego te papiery na Cat mogą reagować z opóźnieniem – ale wydaje mi się, że prędzej czy później ich ceny spadną.

 5. Obligi

  Mam na myśli np. GHL0124, te szczególnie obserwuję ponieważ wyprzedaż idzie tam w tysiące sztuk. Fakt, sztuka to tylko 100zł nominał.

Skomentuj