Listopad to kolejny miesiąc ze wzrostem inflacji i w ślad za tym wzrostem stóp procentowych. W ubiegłych 2 miesiącach portfel trochę przemodelowałem – ograniczyłem udział obligacji o stałej stopie, ale i tak 1/4 portfela oparta jest właśnie o stałe oprocentowanie – niestety inflacja i wzrost stawek WIBOR wywiera presję na ceny tego typu obligacji. To, plus jeszcze jeden czynnik, o którym w dalszej części, spowodowały, że w listopadzie portfel wyszedł zaledwie na zero, a będąc precyzyjnym to zanotował 0,02% straty, czyli za sprawą 108 zł straty przerwał serię wielu miesięcy z rzędu na plusie. Doliczając do tego szalejącą inflację, obligacje w listopadzie nie okazały się efektywnym narzędziem pomnażania majątku. Po szczegóły zapraszam poniżej.

Portfel obligacji – wynik listopad 2021 r.

Wynik listopada to -0,02%, od początku roku portfel zarobił 4,94%, a za ostatnie 12 miesięcy 5,71%. Rosnąca inflacja + podwyżki stóp procentowych będą wywierać presję na obligacje o stałym kuponie, zatem nie spodziewam się znaczącego polepszenia wyniku YTD w ostatnim miesiącu roku.

Portfel obligacji – wyniki miesięcznie
Portfel obligacji – wyniki miesięcznie

Na słabszy wynik wpłynęła dodatkowo przecena obligacji Cavatina Holding, wynikająca z podania informacji o uplasowaniu obligacji z rentownością zbliżoną do 10%. Rynek (i mnie również) wystraszyło tak wysokie oprocentowanie obligacji – zwykle kojarzące się z firmami mającymi problem z płynnością, a nie z solidnymi emitentami. W międzyczasie spółka opublikowała wyniki Q3 2021 roku, które omówiłem na forum Portalu Analiz (link).

Wynik miesiąca na zero, to i w długim okresie niewiele się zmienił i nie jest tu pocieszeniem, że benchmark wypadł jeszcze gorzej:

Portfel obligacji – wyniki narastająco
Portfel obligacji – wyniki narastająco

Transakcje na portfelu obligacji w listopadzie

Ubiegły miesiąc nie obfitował w wiele transakcji. Na początku listopada dokupiłem kilka sztuk obligacji Cavatina Holding, a po kolejnych kilku dniach wymieniłem obligacje GHE0124 (stałe oprocentowanie) na GHI1224 (oprocentowanie zmienne). Dziękuję za sugestię Krzysztofowi, od tego się zaczęło. I to wszystko, co zadziało się w listopadzie.

Skład portfela obligacji – emitenci, branże, strefy

Portfel według emitentów wygląda tak:

Portfel obligacji – emitenci
Portfel obligacji – emitenci

Jak widać, zmiany są raczej kosmetyczne. Widać również kolejny wzrost rentowności brutto portfela, miesiąc temu było to 5,2%, podwyżki stóp procentowych (i przecena obligacji Cavatina) robią robotę.

Portfel według branż wygląda następująco:

Portfel obligacji – branże
Portfel obligacji – branże

A tak prezentuje się według Stref z Raportu Rankingowego:

Portfel – Strefy Ryzyka
Portfel – Strefy Ryzyka

Portfel obligacji – podsumowanie

Wynik miesiąca nieco rozczarowujący, ale uzasadniony. Po grudniu też się wiele dobrego nie spodziewam, kolejna podwyżka stóp procentowych będzie wywierać presję na ceny obligacji o stałym oprocentowaniu. Do tego wynik portfela nie nadąża za inflacją, a więc realnie tracę. Mimo to jestem umiarkowanie zadowolony – wysoka inflacja (mam nadzieję) nie będzie trwała wiecznie, a rentowność portfela jest całkiem przyjemna.

Przypominam, że aktualnie trwa emisja obligacji KRUKtutaj znajdziesz jej szczegóły i odpowiednie linki.

Na koniec przypomnę jeszcze, że aktywność związana z obligacjami korporacyjnymi stopniowo przenoszona jest na Portal Analiz – w tej sekcji możesz czytać o obligacjach korporacyjnych. Zapraszam też do rejestracji i wykupienia niedrogiego abonamentu w Portalu Analiz – nie lubię się chwalić, ale w tym wypadku napiszę, że warto. Udanych inwestycji!


Jeżeli chcesz być na bieżąco z wpisami, zapraszam do zapisu na newsletter bloga.

Chcesz otrzymywać informacje o ciekawych emisjach obligacji korporacyjnych? Zapraszam do zapisu do Bazy Inwestorów bloga.

Jeżeli chcesz mieć dostęp do ciekawych emisji publicznych i prywatnych, warto założyć konto w Domu Maklerskim Michael / Strom – np. poprzez ten formularz. (disclaimer: nie mam kasy z założonych kont – ale DM MS wie, że warto reklamować się na blogu Rynek Obligacji).

Udanych inwestycji!

Skomentuj