24 stycznia 2022 roku (poniedziałek), to dzień startu publicznej emisji obligacji korporacyjnych (seria AM2) spółki KRUK. Poniżej przedstawiam parametry emisji obligacji, podaję link do analizy przekrojowej spółki oraz kilka ciekawostek.

KRUK – PARAMETRY EMISJI OBLIGACJI AM2

Wartość obecnej emisji obligacji wynosi 50 mln zł.

Wartość nominalna jednej obligacji to 100 zł i minimalny zapis można złożyć właśnie od takiej kwoty.

Oprocentowanie obligacji jest zmienne i wynosi WIBOR 3M + 3,3 p.p. marży, co oznacza o 0,1 punktu procentowego mniej niż w poprzedniej, grudniowej, emisji obligacji (skończonej dużą nadsubskrypcją). Obecnie WIBOR 3M wynosi 2,83%, zatem oprocentowanie „na dziś” wyniosłoby 6,13%. Odsetki od obligacji będą wypłacane co 3 miesiące.

Obligacje emitowane są na okres 5 lat, ich data wykupu to 08.02.2027 roku.

Obligacje nie są zabezpieczone, środki z emisji mają być przeznaczone na finansowanie ogólnych potrzeb korporacyjnych.

Zapisy rozpoczynają się 24 stycznia i potrwają do 4 lutego 2022 roku (link do emisji), a pod tym samym linkiem możesz również zapoznać się z prezentacją spółki.

8 lutego 2022 roku nastąpi przydział obligacji, a na Catalyst powinny się one pojawić w marcu 2022 roku.

Liderem konsorcjum przyjmującego zapisy jest DM BDM (link do oferty, w tym prezentacji), a w konsorcjum znajdują się jeszcze Dom Maklerski Michael / Ström (jeżeli chcesz założyć tam konto, proponuję poprzez ten link), Ipopema, Noble Securities, Dom Maklerski BOŚ, PKO Bank Polski – PKO Biuro Maklerskie oraz Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna – Biuro Maklerskie Pekao. Konsorcjum dystrybucyjne jest bardzo szerokie, oferta zbliżona do poprzedniej, zatem spodziewałbym się sporej redukcji zapisów.

Inwestowanie w obligacje korporacyjne obarczone jest ryzykiem utraty części lub całości środków. Czynniki ryzyka związane z emitentem i emisją zostały zamieszczone w prospekcie informacyjnym, do którego lektury zachęcam.

KRUK – ANALIZA PRZEKROJOWA SPÓŁKI

Prezentacja inwestorska znajduje się w tym miejscu, a analizę wyników spółki po raporcie za 2020 rok przygotowałem na Portalu Analiz – link. Z kolei w tym miejscu znajdziesz analizę wyników spółki za 3 kwartały 2021 roku.

KRUK – NOTOWANIA OBLIGACJI – PORÓWNANIE

Dla KRUKa emitowanie obligacji stanowi stały element finansowania działalności. Spółka wyemitowała i wykupiła już wiele serii obligacji. Poniżej w tabeli zawarłem wszystkie serie obligacji, które notowane są obecnie na Catalyst (dane pobrałem z serwisu myFund, za wyjątkiem ostatniej emisji, zaznaczonej na żółto, której jeszcze w MF nie ma, tutaj dane pobrałem z obligacje.pl):

KRUK - porównanie rentowności obligacji
KRUK – porównanie rentowności obligacji

Obligacje posortowane są według daty zapadalności, jeżeli dobrze liczę, to wszystkie, nawet te ostatnie, oferują niższą rentowność brutto, niż obecna oferta serii obligacji AM2. Na rentowność można spojrzeć też trochę inaczej, serie, które mają marże WIBOR 3M + 3,25 – 3,50 p.p. notowane są powyżej  nominału, co w pewien sposób pozwala budować oczekiwania wobec notowań obecnie oferowanej serii obligacji.

Podsumowując, patrząc na obligacje notowane na Catalyst, obecna oferta wydaje się dobrze „skrojona” pod względem oprocentowania. Również oprocentowanie zmienne daje zabezpieczenie przed ewentualnym dalszym wzrostem stóp procentowych i stawek WIBOR.

Oczywiście decyzje odnośnie zakupu lub nie danych instrumentów jak zawsze należą do Czytelnika. 

Udanych inwestycji!

Disclaimer: KRUK wykupił reklamę emisji na Portalu Analiz. Wykupywanie reklam na portalach finansowych jest standardowym działaniem emitentów, aby zapewnić widoczność oferty. Dodatkowo powyższy wpis powstał z mojej inicjatywy i nie był konsultowany z emitentem (piszę zawsze jako potencjalny inwestor, a nie sprzedawca), ale Czytelnik powinien mieć świadomość powiązań, które wyżej wymieniłem.

No i jeszcze przypomnienie, że powyższy wpis nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej, a inwestowanie w obligacje korporacyjne (i inne instrumenty finansowe) wiąże się z ryzykiem utraty części, a nawet całości zainwestowanych środków – warto do inwestycji podchodzić rozważnie.

3 komentarzy - “KRUK – emisja obligacji AM2

  1. Radek

    Witam jak to wygląda bo obligacje strasznie taniej już jest 93 zł za obligacje a płaciłem 100 jak wygląda to z odsetkami ?bo nie widzę żeby były dopisywane.Czy lepiej czekać 5 lat na wykup.

  2. Anonim

    Radek, jeśli kupiłeś obligacje stałokuponowe to oczywiste jest, że tanieją wraz ze wzrostem stóp procentowych.

  3. Obligacje o stałym oprocentowaniu niestety tak działają – korzystnie jak stopy procentowe spadają, a niekorzystnie – gdy rosną. Odsetki nie są dopisywane, tylko wypłacane na konto maklerskie, tutaj masz daty wypłat: https://obligacje.pl/pl/obligacja/KRU0726

Skomentuj