31 stycznia (poniedziałek) 2022 roku z publiczną emisją obligacji korporacyjnych serii T2 wystartowała spółka MCI Capital ASI. Zapisy potrwają do 16 lutego, ale z pewnych względów, o których poniżej, decyzji o zapisie nie warto odkładać na ostatni dzień zapisów.  

MCI Capital – parametry emisji obligacji serii T2

Wartość obecnej emisji obligacji wynosi 85 mln zł i jest jedną z większych kierowanych do inwestorów indywidualnych (ale instytucje również mogą składać zapisy na te obligacje). Niebawem wygasa prospekt emisyjny spółki, którego wartość opiewała na 100 mln zł. A że do tej pory MCI uplasowało obligacje o wartości 15 mln zł, to obecna emisja obligacji o wartości 85 mln zł jest po prostu dopełnieniem prospektu. A dzięki temu, że spółka zapragnęła pozyskać pełną pulę w krótkim czasie, inwestorzy mogą się cieszyć lepszymi warunkami emisji, o czym poniżej.

Wartość nominalna jednej obligacji to 100 zł i minimalny zapis można złożyć właśnie od takiej kwoty. Bardzo ciekawa jest natomiast konstrukcja zapisów, składając je odpowiednio wcześnie można uzyskać nawet 2,5% „rabatu”, co jest wielkością sporą, jak na realia rynku obligacji korporacyjnych.

Cena Emisyjna 1 Obligacji jest uzależniona od dnia złożenia zapisu i wynosi:

– zapisy złożone w dniach 31.01-08.02.2022 r. Cena Emisyjna = 97,50 PLN,

– zapisy złożone w dniach 09.02-13.02.2022 r. Cena Emisyjna = 98,75 PLN,

– zapisy złożone w dniach 14.02-16.02.2022 r. Cena Emisyjna = 100,00 PLN.

Jasne zatem jest, że jeżeli ktoś rozważa zapis na te obligacje, to powinien to uczynić do 8 lutego 2022 roku.

Oprocentowanie obligacji jest zmienne i wynosi WIBOR 3M + 3,5 p.p. marży. Obecnie WIBOR 3M wynosi 2,99%, co oznacza oprocentowanie w wysokości 6,49% w skali roku. Odsetki będą wypłacane co 3 miesiące. Uwzględniając natomiast „rabat” 2,5% przy wcześniejszym zapisie i rozkładając go na 5 lat, można przyjąć, że wcześniejszy zakup obligacji korporacyjnych MCI oznacza oprocentowanie WIBOR 3M + 4 p.p. marży.

Obligacje emitowane są na okres 5 lat, ich data wykupu to 18.02.2027 roku.

Obligacje są zabezpieczone, zabezpieczenie na certyfikatach inwestycyjnych Subfunduszu MCI.EV w wysokości 150% wartości emisji (zastaw rejestrowy) ustanawiane po dniu emisji.

Zapisy rozpoczynają się 31 stycznia 2022 roku i potrwają do 16 lutego. 18 lutego planowany jest wstępny przydział obligacji, a około 10 marca powinny one pojawić się na rynku Catalyst.

Link do oferty i informacji związanych z ofertą obligacji (w tym prezentacja spółki) znajdziesz tutaj. Zapisy na obligacje przyjmują: Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska; Noble Securities; Ipopema Securities; BDM Dom Maklerski; Dom Maklerski Banku BPS.

Inwestowanie w obligacje korporacyjne obarczone jest ryzykiem utraty części lub całości środków. Czynniki ryzyka związane z emitentem i emisją zostały zamieszczone w prospekcie informacyjnym, do którego lektury zachęcam.

MCI Capital – analiza przekrojowa spółki

Prezentacja inwestorska spółki znajduje się w tym miejscu (link). We wtorek 1 lutego na Portalu Analiz pojawi się wpis omawiający sytuację finansową grupy z punktu widzenia obligatariusza. 

MCI Capital – notowania obligacji – porównanie

W swojej historii grupa MCI wyemitowała obligacje o łącznej wartości 681 mln zł, a wykupiła obligacje o wartości 568 mln zł. Jest zatem doświadczonym i uznanym emitentem obligacji – jednak do tej pory emisje obligacji głównie były kierowane do instytucji.

Najlepszym benchmarkiem dla aktualnie emitowanych obligacji są MCI1126 (seria T1), wyemitowane w listopadzie 2021 roku, o warunkach (oprocentowanie i zabezpieczenie) dokładnie takich samych jak w obecnej emisji (za wyjątkiem „rabatu” przy zakupie).

Obligacje te (MCI1126) regularnie notowane były w okolicach 102% ich wartości nominalnej, a zdarzyła się nawet transakcja na 104%. Po ogłoszeniu warunków nowej emisji (dyskonto 2,5% przy wcześniejszym zakupie) cena obligacji MCI1126 spadła do 100%, co ma uzasadnienie logiczne – inwestorzy sprzedają serię MCI1126, żeby zapisać się na nową serię z 2,5% premii.

Ponieważ nowa seria ma takie same oprocentowanie (i zabezpieczenie) trudno zakładać, że będzie notowana inaczej od serii MCI1126 – uzasadnione wydaje się założenie, że będzie notowana przynajmniej w okolicach nominału, a w związku z prawdopodobnym wyczerpaniem się prospektu emisyjnego spółki i brakiem nowych emisji, docelowo wyobrażam sobie sytuację, że notowania obydwu serii będą takie, jak serii MCI1126 przed ogłoszeniem warunków nowej emisji.

Oczywiście przypominam, że wobec rynku Catalyst należy zachować dużą pokorę, notowania obligacji zależą nie tylko od sytuacji emitenta, ale również od sytuacji na samym rynku i np. płynności w funduszach inwestycyjnych. Decyzje odnośnie zakupu lub nie danych instrumentów jak zawsze należą do Czytelnika. 

Udanych inwestycji!

Inwestujesz w akcje / obligacje korporacyjne? Dołącz do społeczności Portalu Analiz.

Disclaimer: MCI Capital wykupił reklamę emisji na Portalu Analiz i Rynku Obligacji. Wykupywanie reklam na portalach finansowych jest standardowym działaniem emitentów, aby zapewnić widoczność oferty. Dodatkowo powyższy wpis powstał z mojej inicjatywy i nie był konsultowany z emitentem (piszę zawsze jako potencjalny inwestor, a nie sprzedawca), ale Czytelnik powinien mieć świadomość powiązań, które wyżej wymieniłem.

No i jeszcze przypomnienie, że powyższy wpis nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej, a inwestowanie w obligacje korporacyjne (i inne instrumenty finansowe) wiąże się z ryzykiem utraty części, a nawet całości zainwestowanych środków – warto do inwestycji podchodzić rozważnie.

28 komentarzy - “MCI Capital – emisja obligacji serii T2

 1. Adrian

  Jak wygląda kwestia podatkowa dla zapisów z dyskontem? Czy po czasie otrzymam pit8c, w którym będzie zaznaczony taki dodatkowy przychód w którym fiskus będzie chciał mieć swój udział?

 2. Arek

  Jeśli sprzedaż przed wykupem to będzie to ujęte w pit8c, natomiast jeśli przetrzymasz do wykupu to DM zwróci Ci wykup automatycznie potrącony o podatek od dyskonta.

 3. Lieutenant

  Czy należałoby założyć, że tu nie będzie redukcji zapisów?

 4. Dawid

  Ja zakładam, że redukcja jest prawdopodobna z uwagi na atrakcyjność oferty (dyskonto 2.5%). Na szczęście oferta jest duża, więc nie powinno być tragedii.

 5. dziś Marvipol podał wyniki oferty i liczby Inwestorów (1,7 tys.) oraz zapisów (100 mln zł) robią wrażenie. Niestety redukcja może być, ale również mam nadzieję, że umiarkowana:

  Marvipol:
  W okresie subskrypcji 1542 Inwestorów skutecznie złożyło 1681 zapisów na 99 578 Obligacji. W wyniku proporcjonalnej redukcji, która wyniosła 49,79%

 6. twz

  jakie są szanse że po redukcji zapisów na obligacjach Kruka zdąży wrócić kasa na rachunek tak by jeszcze zapisać się na MCI w najlepszej cenie?

 7. Przeklejam odpowiedź od BDM z forum Portalu Analiz, jednocześnie BDM jest liderem konsorcjum, czyli pewnie jako pierwsi ich klienci będą mieli kasę. Najlepiej zapytać się w swoim biurze maklerskim – mi wygląda, że BDM zdąży, ale czy pozostałe biura to już nie wiem.

  Zgodnie z informacjami podanymi przez spółkę Kruk SA przydział obligacji planowany jest na 8 lutego 2022r.
  Spółka Kruk oraz DM BDM SA dołożą wszelkich starań aby dotrzymać planowanego terminu i dokonać zwrotu środków po ewentualnej redukcji.

  Jednak DM BDM SA nie może tego zagwarantować.

 8. Tomek

  Kruk przydzielił obligacje. Redukcja 79,93%. Kasa na BDM już jest.

 9. Tomek

  Jeszcze można zdążyć złożyć zapis na MCI z dyskontem 97,5%, albo Marvipol.

 10. No to redukcja na MCI pewnie będzie 🙂

 11. Tomek

  Nie w temacie MCI – raczej w temacie nowych emisji z rynku pierwotnego: Cavatina startuje z nową emisją: tenor: 3,5 roku, oprocentowanie wibor 6m + 6%. Można prosić o – chociaż krótkie – porównanie z aktualnie notowanymi seriami CVH 0624 i 1224? Na catalyst drożej (ca 102) ale, marża 6,5% i krótszy okres do wykupu. Dodatkowo na catalyst w zabezpieczeniu m.in. „trzy siódemki”, nie wiem czy takie same warunki w nowej emisji. Pozdrawiam.

 12. wetzlar

  Przyłączam sie do prośby p. Tomka. Cavatina wygląda bardzo ciekawie i wychodzi na to ze prawie 10 proc bedzie wychodzic :), pytanie tylko czy sytuacja w branży nie „klapnie”.

 13. Branża jest trudna i tu ryzyka na pewno są. Oczywiście będzie na blogu informacja o emisji i próba analizy finansowej grupy.

 14. Dawid

  Czytałem wywiad z wiceprezesem i mi osobiście zapaliła się czerwona lampka. Mają większość przychodów w EUR, finansują się w dużej mierze w EUR, gdzie stopy są nadal bliskie 0, a jednak wychodzą do instytucji z ofertami typu WIBOR + 8%, czyli efektywnie koszt znacznie > 10%. Skoro narażają się na ryzyko stóp + kursowe i to po takim koszcie, to znaczy że banki, które ich finansują nie chcą zwiększać ekspozycji nawet przy oprocentowaniu na poziomie 10%. Nie ma tu przypadku – to musi odzwierciedlać podwyższone ryzyko inwestycji. Porównując to z KRUKIEM czy MCI z rentownością na poziomie 6-7%, dla mnie nie ma nad czym się zastanawiać, ale może podchodzę zbyt ostrożnie do tematu 🙂

 15. Dla mnie też jest to lampka ostrzegawcza, chociaż odnośnie banków to akurat ich finansują. Drugim minusem jest niski poziom wynajmu w niektórych zakończonych inwestycjach – jutro opublikuję wpis o emisji i o sytuacji bilansowej spółki.

 16. Dawid

  A jednak bez redukcji… Nie ukrywam, że jestem negatywnie zaskoczony, bo wszedłem dość grubo, zakładając że część środków uwolni mi się jeszcze w lutym. Pewnie nie jestem jedyny, więc można zakładać sporą podaż papierów w marcu, oby popyt też był 🙂

 17. No, nie pierwszy taki głos słyszę, wygląda, że trzeba będzie być cierpliwym, aby nagrodę otrzymać 🙂

 18. Dawid

  No niestety, być może trzeba będzie trochę posiedzieć na tych papierach…
  Na szczęście to siedzenie na 6.5%+ 🙂
  Ale jednak dywersyfikację mojego portfela będzie to mocno zaburzać.

 19. Arek

  Też liczyłem się z redukcją, ale być może MCI ściągnęło trochę płynności z rynku i w kolejnych trwających emisjach już nie będzie takich redukcji. Marvipol ta druga emisja to 70% redukcji.

 20. Dawid

  Moją płynność ściągnęli prawie całkowicie 🙂 A chętnie bym się np do BESTa teraz dorzucił…
  Tak więc krótkoterminowo zapewne masz rację, ale już w trochę dłuższych horyzoncie uważam, że potencjalny popyt jest wciąż bardzo duży, i to raczej strona podażowa zacznie dostosowywać swoją ofertę widząc co się dzieje (czytaj: niższe marże), co z czasem naturalnie wpłynie na zrównoważenie popytu i podaży.

 21. Wojtek

  A ja nie do końca zgodzę się z Remigiuszem, że trzeba będzie być cierpliwym, aby otrzymać nagrodę. W przypadku ostatniej emisji MCI też nie było redukcji, z tego co pamiętam, to nawet wydłużyli zapisy i ledwo przekroczyli próg dojścia emisji do skutku, a w kilka sesji po debiucie cena była ok. 101%. Aktualnie ta seria chodzi po 100,8%, mimo że już od wczoraj znane są wyniki nowe emisji. Myślę, że bez problemu w tydzień od debiutu dojdzie cena pod 101% tej nowej emisji.
  Ja w zasadzie się cieszę, że nie było redukcji. Bardzo wkurzające jest, gdy składa się zapis i czeka 2-3 tygodnie na przydział, a potem okazuje się że redukcja kilkadziesiąt procent (a w przypadku niektórych akcji ponad 90%).

 22. Ja też się cieszę, że nie było redukcji, ale niektórzy weszli w emisję „z zapasem”. No i kupując po 97,5% dla niektórych i sprzedaż po 99% może być całkiem atrakcyjna. Zobaczymy niebawem 🙂

 23. Obligi

  Może pojawić się popyt ze strony inwestorów, którzy wychodzą z akcji.

 24. Krzysztof

  Dziś to jest dopiero promocja (dyskonto) na MCI0227 po 95 można kupić 🙂

 25. no i mamy potwierdzenie, że w inwestowaniu nie ma pewniaków 🙂

 26. Dawid

  Rynek to klasyczna gra popytu i podaży 🙂 Myślę że nieprędko zobaczymy 101%, o których pisał jeden z kolegów w lutym. Przy sporej redukcji ceny byłyby zupełnie inne, a taki wisi nad tym papierem ogromna podaż, co było do przewidzenia już miesiąc temu. A globalny risk-off dodatkowo uszczupla popyt, co potęguje nierównowagę.
  Podkreśla to wycena poprzedniej serii na >100.00 (zastanawiam się, kto teraz kupuje tą serię, gdzie 3% niżej można nabyć praktycznie to samo. Idealna okazja do arbitrażu, o ile posiada się papiery z poprzedniej emisji)

 27. Wojtek

  Dawid – tak, w dniu dzisiejszym również sądzę, że do tych 101% w tydzień od debiutu raczej nie dojdziemy. Natomiast poprzednia moja opinia wyrażona była przed początkiem wojny, a to jednak sporo zmieniło.

 28. Lieutenant

  A czy ich fundusze mają ekspozycję na wschód, jeśli tak, jak duża, wie ktoś

Skomentuj