W grudniu portfel zdywersyfikowany obligacji zarobił +0,45%, a cały rok zamknął się stopą zwrotu w wysokości +3,29%, wobec +3,23% stopy zwrotu w 2020 roku. Wynik nadal poniżej moich oczekiwań, a w porównaniu z inflacją portfel notuje realną stratę. W grudniu nie było żadnych wykupów obligacji, zatem nie dokonywałem nowych transakcji. Zapraszam do wpisu po update tabelek, a więcej o rynku i moim nastawieniu napiszę we wpisie podsumowującym wyniki głównego portfela obligacji.

ZDYWERSYFIKOWANY PORTFEL OBLIGACJI – WYNIKI W grudniu 2021 ROKU

Grudniowa stopa zwrotu to +0,45%.

Portfel obligacji – wyniki miesięcznie
Portfel obligacji – wyniki miesięcznie

Narastająco szału nie ma:

Portfel obligacji – wyniki narastająco
Portfel obligacji – wyniki narastająco

Wynik może nie jest imponujący, ale pamiętajmy, że 1) portfel jest bezobsługowy – nie dostosowuję go do sytuacji rynkowej, 2) to był ciężki rok dla funduszy korporacyjnych – których stopy zwrotu w 2021 roku to często 0-1%.

Skład portfela się nie zmienił i patrząc na daty zapadalności obligacji – to w 2022 roku nadal mocno się nie zmieni (zapadają 4 serie obligacji):

Portfel obligacji według emitentów

Zwraca uwagę, że oczekiwana rentowność portfela wynosi już 6,1%, a kto wie czy po dzisiejszym posiedzeniu RPP nie będzie jeszcze więcej.

Skład portfela według branż bez zmian:

Portfel obligacji według branż
Portfel obligacji według branż

I jeszcze wykres pokazujący rozkład Stref Portfela (ryzyko) według metodologii Raportu Rankingowego:

Portfel obligacji – ryzyko
Portfel obligacji – ryzyko

Jeżeli jeszcze nie jesteś posiadaczem raportu, gorąco zachęcam do jego zakupu. Najlepiej najpierw wykupić dostęp do Portalu Analiz, wtedy cena Raportu staje się okazyjna (20 zł za Raport dla posiadaczy abonamentu w Portalu Analiz).

Na koniec tej sekcji jeszcze podsumowanie tegorocznych ruchów na Portfelu Zdywersyfikowanym, jak widać nie było ich zbyt wiele i wynikały wyłącznie z wykupów obligacji przez emitentów:

Portfel zdywersyfikowany – transakcje 2021
Portfel zdywersyfikowany – transakcje 2021

PORTFEL OBLIGACJI – PODSUMOWANIE

Za nami bardzo dziwny i trudny inwestycyjnie 2021 rok. Jeszcze w styczniu inflacja znajdowała się w celu inflacyjnym 2,5% (2,4% na koniec grudnia 2020 r.: link), by w listopadzie 2021 roku osiągnąć 7,8%! I nie jest wykluczone, że wzrośnie jeszcze bardziej. W sytuacji gwałtownych zmian warunków rynkowych niektóre klasy aktywów zachowują się lepiej, a inne gorzej – w przypadku obligacji korporacyjnych akurat cierpią te o stałym oprocentowaniu – co odcisnęło swoje piętno na wynikach portfela w 2021 roku. W 2022 rok portfel wchodzi z wysoką rentownością (6,1%), zakładam też, że stopniowo inflacja będzie wracać do celu, zatem jeżeli miałbym obstawiać, to spodziewam się co najmniej poprawnego roku. O ile znowu nie wystąpią nieprzewidziane zdarzenia.

Dziękując za przeczytanie tego wpisu na koniec przypomnę jeszcze, że aktywność związana z obligacjami korporacyjnymi stopniowo przenoszona jest na Portal Analiz – w tej sekcji możesz czytać o obligacjach korporacyjnych. Zapraszam też do rejestracji i wykupienia abonamentu w Portalu Analiz, w ten sposób otrzymujesz również dostęp do Forum Obligacji. Nie lubię się chwalić, ale w tym wypadku napiszę, że warto. Udanych inwestycji!


Jeżeli chcesz być na bieżąco z wpisami, zapraszam do zapisu na newsletter bloga.

Chcesz otrzymywać informacje o ciekawych emisjach obligacji korporacyjnych? Zapraszam do zapisu do Bazy Inwestorów bloga.

Jeżeli chcesz mieć dostęp do ciekawych emisji publicznych i prywatnych, warto założyć konto w Domu Maklerskim Michael / Strom – np. poprzez ten formularz. (disclaimer: nie mam kasy z założonych kont – ale DM MS wie, że warto reklamować się na blogu Rynek Obligacji).

Skomentuj