Kwiecień przyniósł ujemną stopę zwrotu – portfel stracił -0,11%. Rentowność portfela systematycznie rośnie (teraz wynosi 9,7% wobec 9,5% miesiąc wcześniej), ale rosnący WIBOR skutecznie obniża ceny obligacji korporacyjnych o stałym oprocentowaniu, co nie pozwala wynikom rosnąć.

W ubiegłym miesiącu nie zanotowałem dużej aktywności, ale kilka transakcji miało miejsce. Po wyniki i szczegóły zapraszam poniżej.

Portfel obligacji – wyniki kwietnia

Wynik w ujęciu miesięcznym wygląda tak:

Przewaga nad benchmarkiem się powiększa, ale to głównie dlatego, że benchmark radzi sobie słabo, a nie portfel dobrze:

Portfel obligacji – skład, transakcje i ryzyko

Skład portfela na dzień 30.04.2022 roku wygląda następująco:

W porównaniu do poprzedniego miesiąca zredukowałem pozycję na obligacjach Victoria Dom – była spora, a do tego w nowym okresie odsetkowym pojawił się popyt na te papiery.

Wykupione zostały obligacje Kredyt Inkaso KRI0423.

Za część wolnych środków dokupiłem długoterminowych obligacji skarbowych (dokładnie mówiąc wyemitowanych przez BGK) FPC1140. Jak ich cena będzie dalej spadać, to pewnie dobiję do 10% portfela, zobaczymy.

I to w zasadzie wszystkie najważniejsze zmiany, w portfelu jest 8% gotówki, którą przydałoby się sensownie wydać.

Skład portfela według branż trochę się zmienił:

Zamiana obligacji Victoria na gotówkę i skarbowe mocno zmniejszyła ryzyko portfela (obliczane na bazie Raportu Rankingowego):

Pracuję nad kolejną odsłoną Raportu – po wynikach 2021 roku i już kolejny wpis będzie bazował na zaktualizowanych ocenach spółek. W oczekiwaniu na nowy raport zapraszam Cię do dołączenia do społeczności Portalu Analiz, gdzie dyskutujemy o akcjach, obligacjach i nie tylko. Abonenci Portalu Analiz będą równiez mogli nabyć Raport Rankingowy w najbardziej korzystnej cenie.

Portfel obligacji – podsumowanie

Ciężko jest psychicznie przełknąć fakt, że przy wysokiej rentowności portfela (i oprocentowaniu posiadanych obligacji) kolejny miesiąc nie jestem w stanie zarabiać. Pozostaje napisać po raz kolejny – mam nadzieję, że moment przełomowy jest blisko i prawie 10% rentowności rocznej zacznie wkrótce być widoczne w wynikach.

Udanych inwestycji! Remigiusz

3 komentarzy - “Portfel obligacji po kwietniu 2022 roku

 1. darek

  Witam, dlaczego akurat te obligacje? FPC1140 Czy zakup aż do wykupu jest w zamyśle?

 2. Dawid

  Cześć. Przed nami emisje windykatorów – kruk i best. Planujesz wchodzić, czy z jakiegoś powodu celowo omijasz obecnie tą branżę? Widzisz jakieś istotne ryzyka?
  Dla mnie wybór pomiędzy 9.5% rentowności z Kruka, a 11.5% z Cavatina jest prosty, ale być może coś pomijam i widzisz sytuację inaczej?
  Biorąc pod uwagę perspektywy, to wydaje mi się, że developerkę czekają trudniejsze lata, co do windykacji trudno mi coś jednoznacznie stwierdzić (mam na myśli kwestie biznesowe, pomijam koszty finansowania, które dla wszystkich będą bolesne).

 3. Cześć, KRUK i BEST są dla mnie OK. Jak zawsze pałam się z problemem niewielkiego udziału gotówki w portfelu więc pewnie tą emisję ominę. Zresztą na Catalyst obligacje mają podobne rentowności więc jakby co wybór jest.
  Ostatnimi czasy na te stałokuponowe długoterminowe skarbowe się nastawiłem.

  Niedawno zapytałem BEST i KRUK jak wyższe stopy procentowe przekładają się na ich wyniki. Poniżej wklejam ich odpowiedzi.
  Zarobią dodatkowo na odsetkach ustawowych, a do tego KRUK ma biznes pożyczkowy.

  BEST
  Komentarze dla Pana Remigiusza Iwana (rynekobligacji.com, portalanaliz.pl) dot. wpływu rosnących stóp procentowych na biznes GK BEST

  1. czy rosnące stopy procentowe w jakikolwiek sposób wpływają na przychody BEST? np. poprzez naliczanie odsetek ustawowych od zadłużenia?

  Przepisy prawa zobowiązują nas do uwzględnienia wszystkich zmian stóp procentowych, wynikających z decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Zmiany te wpływają oczywiście na wysokość oprocentowania wierzytelności. Co do zasady, odsetki naliczane zgodnie z obowiązującymi stopami procentowymi powiększają zobowiązania Klientów, a więc aktywa GK BEST. Oferowane przez nas produkty ugodowe pozwalają jednak na zatrzymanie naliczania odsetek.

  2. czy rosnące stopy procentowe mają jakikolwiek wpływ na zawarte ugody czy w tym przypadku kwota do spłat jest niezmienna?

  Zawierając ugodę z Klientami, w zdecydowanej większości przypadków wstrzymujemy naliczanie odsetek od zadłużenia przez cały okres, w którym Klient wywiązuje się z warunków zawartej ugody. Podwyżka stóp procentowych przez RPP nie obciąża więc dodatkowo budżetów tych z naszych Klientów, którzy terminowo i zgodnie z ustaleniami wywiązują się z zawartego porozumienia. My też na tym nie tracimy, bowiem w relatywnie krótkim czasie (2-3 lat) odzyskujemy należność w uzgodnionej kwocie – jak już ktoś zawiera ugodę, to zazwyczaj szybko spłaca swój dług.

  3. czy gdzieś można znaleźć informację, jaka część portfela wierzytelności obejmuje ugody, a jaka dochodzenie sądowe?

  W ostatnim roku około jedna trzecia spłat z zarządzanych przez nas portfeli pochodziła z windykacji polubownej, a około dwie trzecie z sądowo-egzekucyjnej.

  KRUK
  Odpowiedzi podobne, mimo nacisku na ugody, większość spłat pochodzi z windykacji sądowej:

  czy rosnące stopy procentowe w jakikolwiek sposób wpływają na przychody KRUK? np. poprzez naliczanie odsetek ustawowych od zadłużenia?
  Rosnące stopy procentowe wpływają bezpośrednio na przychody spółek pożyczkowych z Grupy (Wonga, Novum). Pośrednio wpływają też na przychody Grupy w korowej działalności m.in. z uwagi na fakt, że wzrost stóp procentowych przekłada się na wyższe odsetki ustawowe.

  czy rosnące stopy procentowe mają jakikolwiek wpływ na zawarte ugody z klientami czy w tym przypadku kwota do spłat jest niezmienna?
  Przy już podpisanych ugodach, w których klienci regularnie spłacają swoje zobowiązania, to nie chcemy podnosić kwot w wyniku rosnących stóp .

  czy gdzieś można znaleźć informację, jaka część portfela wierzytelności obejmuje ugody, a jaka dochodzenie sądowe?
  Nie podajemy w sprawozdaniach dokładnych wartości ale spłaty z procesu sądowego stanowią większą cześć spłat.

Skomentuj