Kwiecień przyniósł ujemną stopę zwrotu – portfel stracił -0,11%. Rentowność portfela systematycznie rośnie (teraz wynosi 9,7% wobec 9,5% miesiąc wcześniej), ale rosnący WIBOR skutecznie obniża ceny obligacji korporacyjnych o stałym oprocentowaniu, co nie pozwala wynikom rosnąć.

W ubiegłym miesiącu nie zanotowałem dużej aktywności, ale kilka transakcji miało miejsce. Po wyniki i szczegóły zapraszam poniżej.

Portfel obligacji – wyniki kwietnia

Wynik w ujęciu miesięcznym wygląda tak:

Przewaga nad benchmarkiem się powiększa, ale to głównie dlatego, że benchmark radzi sobie słabo, a nie portfel dobrze:

Portfel obligacji – skład, transakcje i ryzyko

Skład portfela na dzień 30.04.2022 roku wygląda następująco:

W porównaniu do poprzedniego miesiąca zredukowałem pozycję na obligacjach Victoria Dom – była spora, a do tego w nowym okresie odsetkowym pojawił się popyt na te papiery.

Wykupione zostały obligacje Kredyt Inkaso KRI0423.

Za część wolnych środków dokupiłem długoterminowych obligacji skarbowych (dokładnie mówiąc wyemitowanych przez BGK) FPC1140. Jak ich cena będzie dalej spadać, to pewnie dobiję do 10% portfela, zobaczymy.

I to w zasadzie wszystkie najważniejsze zmiany, w portfelu jest 8% gotówki, którą przydałoby się sensownie wydać.

Skład portfela według branż trochę się zmienił:

Zamiana obligacji Victoria na gotówkę i skarbowe mocno zmniejszyła ryzyko portfela (obliczane na bazie Raportu Rankingowego):

Pracuję nad kolejną odsłoną Raportu – po wynikach 2021 roku i już kolejny wpis będzie bazował na zaktualizowanych ocenach spółek. W oczekiwaniu na nowy raport zapraszam Cię do dołączenia do społeczności Portalu Analiz, gdzie dyskutujemy o akcjach, obligacjach i nie tylko. Abonenci Portalu Analiz będą równiez mogli nabyć Raport Rankingowy w najbardziej korzystnej cenie.

Portfel obligacji – podsumowanie

Ciężko jest psychicznie przełknąć fakt, że przy wysokiej rentowności portfela (i oprocentowaniu posiadanych obligacji) kolejny miesiąc nie jestem w stanie zarabiać. Pozostaje napisać po raz kolejny – mam nadzieję, że moment przełomowy jest blisko i prawie 10% rentowności rocznej zacznie wkrótce być widoczne w wynikach.

Udanych inwestycji! Remigiusz

Skomentuj