Rentowność portfela zdywersyfikowanego rośnie i wynosi już 8,8% w skali roku wobec 8,3% miesiąc wcześniej. Niestety wyniki portfela rosną bardzo powoli, bo ciążą mu obligacje o stałym oprocentowaniu. Z utęsknieniem czekam na moment przełomowy, ale póki co chyba jeszcze trochę poczekam.

W kwietniu wynik portfela to +0,29%, a do początku roku portfel jest 0,22% na minusie.

W kwietniu zgodnie z metodologią portfela zdywersyfikowanego nie dokonywałem na nim żadnych transakcji. W maju będzie wykup obligacji PCC Exol, co da okazję na dołączenie nowego emitenta do portfela.

Skład portfela na ostatni dzień kwietnia wygląda następująco:

Uprzedzając ewentualne pytanie, na obligacje Pekabex mam wystawione zlecenie sprzedaży i nawet jestem „pierwszy w kolejce”, ale nie dziwi, że nie ma chętnego na zakup przy takiej rentowności 🙂 /

A tak wygląda skład portfela według branż:

I jeszcze spojrzenie na wyniki portfela narastająco:

Niesamowite jest jak szybko indeks obligacji skarbowych (TBSP) oddał kilkuletnie wzrosty, przy nim moje obligacje korporacyjne okazały się ostoją spokoju 🙂

Kolejny wpis dotyczący portfela zdywersyfikowanego będzie ciekawszy – siłą rzeczy pojawi się nowy emitent w portfelu (lub zwiększy udział dotychczasowego), a także będzie już po wydaniu kolejnej edycji Raportu Rankingowego. Jeżeli interesuje Cię rynek obligacji korporacyjnych, to pewnie i zainteresuje Cię raport.

W oczekiwaniu na nowy raport zapraszam Cię do dołączenia do społeczności Portalu Analiz, gdzie dyskutujemy o akcjach, obligacjach i nie tylko. Abonenci Portalu Analiz będą równiez mogli nabyć Raport Rankingowy w najbardziej korzystnej cenie.

Udanych inwestycji! Remigiusz

8 komentarzy - “Portfel zdywersyfikowany – kwiecień 2022 roku

 1. Krzysztof

  A gdzie Kruk? Całkiem przyjemne kupony i jakby nie było lider branży. Pozdrawiam

 2. A był jeszcze na koniec października, potem po jego wykupie wszedł BEST – zakładam, że z powodu wyższej rentowności. Po wykupie PXC0522 przyjrzę się Krukowi, może wróci 🙂

 3. Stanisław Gurgacz

  Trzymasz jedne obligacje z ujemnymi tym to nie lepiej je teraz sprzedać?

 4. Tak napisałem w tekście powyżej:

  Uprzedzając ewentualne pytanie, na obligacje Pekabex mam wystawione zlecenie sprzedaży i nawet jestem „pierwszy w kolejce”,
  ale nie dziwi, że nie ma chętnego na zakup przy takiej rentowności

  🙂

 5. Jacek

  Ta stopa dla PBX to przecież w praktyce fikcja bo ostatnia transakcja była w styczniu. W sumie to przed samym wykupem należałoby podać stopę samych odsetek liczoną od ceny zakupu bo przecież nie notujesz na tych obligacjach straty. Rozumiem, że to kwestia konwencji w jakiej podajesz wyniki ale może warto to zmienić wtedy też byłoby widać, które zakupy były szczególnie udane a które nie. W tej formie jest to dobre dla kogoś, kto dopiero chce kupić. Tzn tabelka musiałaby mieć kolumnę „moja stopa” i „aktualna stopa”.

 6. @Jacek, póki to ma niewielki wpływ na wynik końcowy, to nie będę robić „oczyszczonych” wyników 🙂

 7. i stał się cud, wczoraj ktoś kupił moje obligacje PBX0622 po 100,17%, a dodatkowo jeszcze po 100,39%. Mam nadzieję, że to nikt z Czytelników.

 8. Jacek

  Nowy kanał opłat wynalazłeś, anonimowy nawet, tylko ta prowizja niestety. 🙂

Skomentuj