Rentowność portfela zdywersyfikowanego rośnie i wynosi już 8,8% w skali roku wobec 8,3% miesiąc wcześniej. Niestety wyniki portfela rosną bardzo powoli, bo ciążą mu obligacje o stałym oprocentowaniu. Z utęsknieniem czekam na moment przełomowy, ale póki co chyba jeszcze trochę poczekam.

W kwietniu wynik portfela to +0,29%, a do początku roku portfel jest 0,22% na minusie.

W kwietniu zgodnie z metodologią portfela zdywersyfikowanego nie dokonywałem na nim żadnych transakcji. W maju będzie wykup obligacji PCC Exol, co da okazję na dołączenie nowego emitenta do portfela.

Skład portfela na ostatni dzień kwietnia wygląda następująco:

Uprzedzając ewentualne pytanie, na obligacje Pekabex mam wystawione zlecenie sprzedaży i nawet jestem „pierwszy w kolejce”, ale nie dziwi, że nie ma chętnego na zakup przy takiej rentowności 🙂 /

A tak wygląda skład portfela według branż:

I jeszcze spojrzenie na wyniki portfela narastająco:

Niesamowite jest jak szybko indeks obligacji skarbowych (TBSP) oddał kilkuletnie wzrosty, przy nim moje obligacje korporacyjne okazały się ostoją spokoju 🙂

Kolejny wpis dotyczący portfela zdywersyfikowanego będzie ciekawszy – siłą rzeczy pojawi się nowy emitent w portfelu (lub zwiększy udział dotychczasowego), a także będzie już po wydaniu kolejnej edycji Raportu Rankingowego. Jeżeli interesuje Cię rynek obligacji korporacyjnych, to pewnie i zainteresuje Cię raport.

W oczekiwaniu na nowy raport zapraszam Cię do dołączenia do społeczności Portalu Analiz, gdzie dyskutujemy o akcjach, obligacjach i nie tylko. Abonenci Portalu Analiz będą równiez mogli nabyć Raport Rankingowy w najbardziej korzystnej cenie.

Udanych inwestycji! Remigiusz

12 komentarzy - “Portfel zdywersyfikowany – kwiecień 2022 roku

 1. Krzysztof

  A gdzie Kruk? Całkiem przyjemne kupony i jakby nie było lider branży. Pozdrawiam

 2. A był jeszcze na koniec października, potem po jego wykupie wszedł BEST – zakładam, że z powodu wyższej rentowności. Po wykupie PXC0522 przyjrzę się Krukowi, może wróci 🙂

 3. Stanisław Gurgacz

  Trzymasz jedne obligacje z ujemnymi tym to nie lepiej je teraz sprzedać?

 4. Tak napisałem w tekście powyżej:

  Uprzedzając ewentualne pytanie, na obligacje Pekabex mam wystawione zlecenie sprzedaży i nawet jestem „pierwszy w kolejce”,
  ale nie dziwi, że nie ma chętnego na zakup przy takiej rentowności

  🙂

 5. Jacek

  Ta stopa dla PBX to przecież w praktyce fikcja bo ostatnia transakcja była w styczniu. W sumie to przed samym wykupem należałoby podać stopę samych odsetek liczoną od ceny zakupu bo przecież nie notujesz na tych obligacjach straty. Rozumiem, że to kwestia konwencji w jakiej podajesz wyniki ale może warto to zmienić wtedy też byłoby widać, które zakupy były szczególnie udane a które nie. W tej formie jest to dobre dla kogoś, kto dopiero chce kupić. Tzn tabelka musiałaby mieć kolumnę „moja stopa” i „aktualna stopa”.

 6. @Jacek, póki to ma niewielki wpływ na wynik końcowy, to nie będę robić „oczyszczonych” wyników 🙂

 7. i stał się cud, wczoraj ktoś kupił moje obligacje PBX0622 po 100,17%, a dodatkowo jeszcze po 100,39%. Mam nadzieję, że to nikt z Czytelników.

 8. Jacek

  Nowy kanał opłat wynalazłeś, anonimowy nawet, tylko ta prowizja niestety. 🙂

 9. Maciej Kucia

  Hej, dlaczego w tabeli YTM dla obligacji ze stałym % wynosi pow. 7% skoro cena zakupu >100% ? (mam na myśli np. prf1124, pcr0426)

 10. Rentowność liczona jest od ceny na dany dzień (na 30.04.2022 roku), a nie od ceny zakupu. Innymi słowy, obligacje wyceniane są w portfelu „rynkowo”, a nie „liniowo”.
  Dlatego też wyniki portfela w tym roku są słabe – bo spadają ceny obligacji. Rośnie z kolei ich rentowność, co pozwala mieć nadzieję, ze w pewnym momencie te wyniki zaczną fajnie rosnąć…

 11. Anonim

  Witam BGK podało wczoraj info ze 15 czerwca będzie kolejny przetarg obligacji covidowych miedzy innymi serii FPC 1140 czy ktoś wie po jakiej cennie odbywają się przetargi do już istniejących serii i czy maja jakiś wpływ na cenne obecnych już obligacji.

Skomentuj