To już piąta edycja Raportu Rankingowego, czyli zestawienia, w którym oceniam emitentów obligacji korporacyjnych na Catalyst. Z Raportu corocznie korzysta blisko 100 osób i zdecydowana większość ponawia jego zakup.

Dla osób, które inwestują w obligacje korporacyjne Raport Rankingowy (RR) to narzędzie, które znacznie ułatwia to wyzwanie. Dzięki RR możesz sprawdzić jak silne spółki masz w swoim portfelu obligacji, znajdziesz pomysły na zakup obligacji nowych spółek (dywersyfikację inwestycji), a także świadomie zbudujesz portfel dobrze zarabiających obligacji. Jest to narzędzie, które sam chciałbym posiadać zaczynając inwestycje w obligacje korporacyjne – w ten sposób właśnie je przygotowałem.

Metodologia oceny spółek w Raporcie sprawdziła się i od jego powstania jest niezmienna. W obecnej edycji nieco zmieniłem natomiast sekcję związaną z prezentacją obligacji korporacyjnych wyemitowanych przez spółki.

Podobnie jak rok temu, RR można zakupić jako osobny produkt, bądź w bardzo korzystnym połączeniu z dostępem do Portalu Analiz.

Poniżej krótko opisuję funkcjonalności Raportu Rankingowego, a także sposoby możliwości jego nabycia.

Raport Rankingowy – jak wygląda?

Główne zadanie RR to ocena kondycji finansowej 31 spółek (w pierwszej wersji RR, w aktualizacjach dodawane są kolejne spółki), których obligacje notowane są na Catalyst. Co ważne, ocena z punktu widzenia obligatariusza, a nie akcjonariusza. Każda spółka ma swoją kartę z informacjami o niej (historia, przedmiot działalności, zarząd, akcjonariat, audytor). Drugim „blokiem” jest ocena spółki (a konkretnie wynik tej oceny) w 4 obszarach: wielkość, wskaźniki finansowe, ocena biznesu, ocena polityki finansowej. Dlatego te obszary i sposób punktacji, to szczegółowo wyjaśniam w Raporcie Rankingowym. Żeby nie być gołosłownym, poniżej przykład dla jednej ze spółek z Raportu.

Najpierw opis (kliknij, aby powiększyć):

Punktacja:

Co ważne, wszystkie spółki w Raporcie otrzymują punkty według tych samych kryteriów, można zatem łatwo je porównywać. Jest to już V edycja RR, zatem można również obserwować, jak ranking spółki się zmieniał w czasie. I wreszcie, można też porównywać ocenę z Raportu z rentownością obligacji emitentów i w ten sposób szukać ciekawych inspiracji.

Na kolejnej stronie każda spółka ma wizualizację wyników i wskaźników w postaci wykresów: przychodów, rentowności zysku brutto, EBITDA, zysku netto, rentowności zysku netto, płynności bieżącej, gotówki w kasie, zadłużenia finansowego, zadłużenia finansowego netto, kapitałów własnych oraz wskaźników dług netto / kapitały, dług netto / EBITDA, wskaźnik ogólnego zadłużenia. Wykresy obejmują kilka ostatnich lat – łatwo można sprawdzić jak zachowują się w czasie:

 

Na kolejnej stronie prezentuję obligacje spółki notowane na Catalyst, ich parametry oraz ich obecną (na moment publikacji Raportu, aktualizacji) rentowność:

 

Podsumowując, w Raporcie Rankingowym mamy wszystko co potrzebne do inwestycji w obligacje korporacyjne:

  • Informacje o spółce, opisowo i graficznie,
  • Ranking spółki,
  • Prezentację jej obligacji.

I tak dla 31 (na chwilę obecną) firm. Mnóstwo informacji. Ale żeby nie było zbyt dużo, część informacji zebrana jest w formie tabeli i wykresów, na których łatwo można porównać spółki według oceny w Raporcie, a także zestawić to z rentownościami obligacji.

RAPORT RANKINGOWY – PODSUMOWANIE, JAK KUPIĆ?

Ten Raport stara się być przewodnikiem – wskazywać ciekawe, solidne spółki i ich obligacje, które oferują najwyższą rentowność. Oczywiście Raport Rankingowy nie ma patentu na „nieomylność” i nie zastąpi samodzielnego podejmowania decyzji inwestycyjnych, ale w mojej ocenie może pozytywnie wpłynąć na ich jakość.

Serdecznie zapraszam do zakupu V edycji tego narzędzia. Możesz to zrobić na 2 sposoby:

  1. Wejść na stronę zakupu (link) i po prostu zakupić Raport w cenie 179 zł,
  2. Zakupić Raport Rankingowy w pakiecie z abonamentem do Portalu Analiz (pewnie już wiesz co to za Portal) za 229 zł. W praktyce: za 199 zł nabywasz roczny abonament w Portalu Analiz (link), wchodzisz na Forum Obligacji Portalu po kupon 199 zł na Raport (link). I na stronie Raportu Rankingowego wybierasz opcję Raport + Portal Analiz, a w zamówieniu wpisujesz kupon rabatowy. Czyli posiadając abonament w Portalu Analiz, raport kosztuje Cię 30 zł, lub odwrotnie, za dodatkowe 50 zł do pojedynczej ceny Raportu otrzymujesz roczny dostęp do Portalu Analiz, którego standardowa cena to 199 zł.

Skąd taka propozycja? Powody są dwa: 1) Na Portalu Analiz rozwijam forum obligacji korporacyjnych, to tam piszę o spółkach, o swoich przemyśleniach i transakcjach. 2) Portal Analiz to miejsce grupujące fantastycznych ludzi z różnych dziedzin życia połączonych pasją inwestowania nie tylko w obligacje. Chciałbym, aby każdy Czytelnik bloga Rynek Obligacji tam trafił 🙂

Przypominam również, że oferuję gwarancję satysfakcji, jeżeli z jakiegoś powodu Raport się Tobie nie spodoba, oddaję kasę bez pytania o przyczynę.

Zapraszam do zakupu Raportu, a jeżeli chcesz się o coś dopytać przed zakupem, do kontaktu ze mną.

Jeżeli zakupiłeś już Raport, a nie widzisz go na mailu lub nie masz dostępu do Forum, również napisz do mnie, a rozwiążemy problem :).

Dziękuję za zaufanie i życzę udanych inwestycji!

Remigiusz Iwan

Skomentuj