W końcu coś drgnęło i w czerwcu portfel zanotował dodatnią stopę zwrotu +0,59%. Nie jest to jeszcze poziom, jaki powinien być, przy rentowności portfela wynoszącej 11,3% jego miesięczna stopa zwrotu powinna się zbliżać do 1%, ale po serii słabych miesięcy dobre i to.

Mam nadzieję, że właśnie nadszedł punkt przełomowy i, o ile nie będzie kolejnych czarnych łabędzi, inflacja zacznie spadać miesiąc do miesiąca (oczywiście rok do roku nadal będzie wysoka), co spowoduje powrót do łask obligacji stałokuponowych. Ale jak będzie tego nie wie chyba nikt, dlatego w swoich prywatnych oszczędnościach posiadam również obligacje „inflacyjne”.

Po szczegóły dotyczące składu, wyników portfela i transakcji zapraszam poniżej.

Portfel obligacji – wyniki czerwca 2022 roku

Wyniki portfela w ujęciu miesięcznym:

I narastająco:

Patrząc na wykres, decyzja o samodzielnym inwestowaniu w obligacje korporacyjne była chyba jedną z bardziej udanych w obszarze moich finansów (i oby tak zostało).

Portfel obligacji – skład, transakcje, ryzyko

Skład portfela na 30.06.2022 roku wygląda następująco:

Jedyną transakcją czerwca było dokończenie majowych zakupów obligacji Lokum Deweloper (LKD0924), poza tym brak transakcji.

Wszystkie obligacje (oprócz skarbowych) mają rentowność brutto przewyższającą 10% więc raczej nie widzę powodów do ich sprzedaży. Z kolei wobec zakładanego przeze mnie scenariusza nadchodzących spadków inflacji wolną gotówkę planuję przeznaczyć na dokończenie budowy pozycji na długoterminowych obligacjach skarbowych o stałej stopie (FPC1140).

Skład portfela według branż oczywiście też się zbytnio nie zmienił:

Na koniec aktualizacja Stref ryzyka z Raportu Rankingowego:

Jeżeli inwestujesz w obligacje korporacyjne, to warto znać kondycję finansową ich emitentów, a takiej wiedzy dostarczy Tobie właśnie Raport Rankingowy. W tym miejscu możesz przeczytać więcej o Raporcie i o tym, jak go korzystnie nabyć. Zachęcam.

Na koniec już tradycyjnie zapraszam Cię do dołączenia do społeczności Portalu Analiz, gdzie dyskutujemy o akcjach, obligacjach i nie tylko. Abonenci Portalu Analiz mogą również nabyć Raport Rankingowy w najbardziej korzystnej cenie.

Udanych inwestycji! Remigiusz

10 komentarzy - “Portfel obligacji w czerwcu 2022 roku

 1. TT

  A gdzie podziały się FPC1140, które zresztą były w poprzednim wpisie zachwalane?

 2. Są nadal pod pozycją Obligacje skarbowe tak jak było miesiąc temu. Dodatkowo w tekście napisałem:
  Z kolei wobec zakładanego przeze mnie scenariusza nadchodzących spadków inflacji wolną gotówkę planuję przeznaczyć na dokończenie budowy pozycji na długoterminowych obligacjach skarbowych o stałej stopie (FPC1140).

 3. TT

  Edit: już widzę te FPC1140. W poprzednim wpisie nie było o nich mowy stąd moje zapytanie.

 4. Janusz p.

  Co myślisz o kolejnej już seri obligacji Cavatina? Czy budowlanka mieszkaniowo biurowa to nie jest przegrzany temat na najbliższe lata?

 5. Aniella

  Widzę, że największy udział masz obligacji deweloperów mieszkaniowych niestety wygląda na to, że rynek mieszkaniowy właśnie bierze chłodny prysznic który może wkrótce zamienić się w lodowaty https://stooq.pl/n/?f=1498176. Rentowności pewnie wzrosną ale żeby to się nie zakończyło perturbacjami z wykupem.

 6. Paradoksalnie im mniej budów deweloperzy rozpoczną, tym więcej kasy będą mieli w kieszeni, bo te budowy co trwają w tym i następnym roku to z reguły są sprzedane w ponad 50%.

  Oczywiście czujnym trzeba być, ale panikować chyba nie ma co – większość deweloperów sobie poradzi, potrzeby mieszkaniowe Naród nadal ma, ale oczywiście pojedyncze defaulty są możliwe.

 7. Janusz, o Cavatinie pisałem tutaj: https://www.rynekobligacji.com/2022/06/cavatina-holding-emisja-obligacji-p2022b/

  Niezbyt chcę odpowiadać na pytania „co myślisz o”, bo potem mogą być pretensje.
  Czy biurowe nieruchomości są przegrzane – nie wydaje się, popyt na nie chyba nadal istnieje (w sensie wraca po covid), natomiast jak wysokie koszty kredytów wpłyną na rentowność – trudno powiedzieć – pewnie wolałbym, aby Cavatina zwolniła z nowymi inwestycjami.

 8. Grzegorz Gliński

  Dzień dobry!

  Nie wiem, czy nie dubluję komentarza, gdyż poprzedni zniknął. Śledzę Pana blog od pewnego czasu, dużo pomógł mi w przygotowaniu i zbudowaniu własnego portfela inwestycyjnego, za co dziękuję! Mam pytanie dotyczące obligacji CCC, które posiada Pan w swoim portfelu. Czy myśli Pan, że w związku z obecnmi dość wyraźnymi spadkami ceny tych obligacji jest to dobry moment na ich zakup? A może obawy inwestorów i spadek ceny są jakoś uzasadnione? Pozdrawiam!

 9. Cześć, za kilka dni będę robił update portfela po lipcu, to postaram się odnieść do pytania. Pozdrawiam!

Skomentuj