Lipiec okazał się bardzo dobrym miesiącem dla głównego portfela obligacji, głównie za sprawą spadku rentowności obligacji skarbowych o stałej stopie procentowej. Ale i na obligacjach korporacyjnych wygląda, że „gorzej już nie będzie”. Miesiąc temu pisałem, że „mam nadzieję, że właśnie nadszedł punkt przełomowy” i póki co nadzieję podtrzymuję, choć do pewności jeszcze daleka droga.

Po szczegóły dotyczące wyników, składu portfela i transakcji zapraszam poniżej.

Portfel obligacji – wyniki lipca 2022 roku

Wynik lipca wygląda bardzo okazale i jest spowodowany w dużej mierze odbiciem cen na obligacjach skarbowych o stałej stopie procentowej. Ponieważ dużo mam w portfelu obligacji FPC1140, to mocny wzrost cen (link) tych obligacji zrobił swoje:

Narastająco wygląda, że sytuacja wróciła do linii trendu:

Oczywiście mam świadomość, że przy wysokiej inflacji wyniki powinny być sporo wyższe, ale cieszę się i z małych sukcesów. Również porównanie do funduszu obligacji korporacyjnych pokazuje, że za nami trudny inwestycyjnie okres.

Portfel obligacji – skład, transakcje, ryzyko

Skład portfela na 31 lipca 2022 roku wyglądał następująco:

W lipcu przy niskich cenach dokupowałem jeszcze obligacji skarbowych FPC1140, by pod koniec miesiąca (i na początku sierpnia, czego jeszcze nie widać w tym zestawieniu) nieco zredukować pozycję po wyższych cenach. Rentowność brutto 6,3% nie jest już tak atrakcyjna jak ponad 7% w poprzednich okresach, zwłaszcza, że problemy z wysokimi cenami energii i gazu mogą dalej podbijać inflację. Ale tak czy owak około 10-20% portfela (w zależności od wycen) w tych obligacjach mam zamiar trzymać, bo zakładam, że jednak inflacja prędzej czy później wróci do celu RPP.

W połowie lipca z portfela sprzedały się obligacje Cognor CSA0726, a pod koniec miesiąca znalazł się kupiec na partię obligacji White Stone Development WSD1123, co mnie cieszy, bo kilkunastoprocentowa pozycja trochę ciążyła i na sercu i na wynikach portfela.

Dostałem kilka pytań o obligacje CCC0626, których kurs spadł w tym roku o 8% (link), a rentowność stała się bardzo atrakcyjna (13,5% YTM brutto). Po ostatnich wynikach rocznych według metodologii mojego Raportu Rankingowego spółka (w sensie jej obligacje) stała się dla mnie inwestowalna, choć trzeba przyznać, że jej punktacja ledwo przekroczyła akceptowalny próg ryzyka.

Spółka jest też z gatunku tych „za duża, aby upaść”, przy czym mam tu na myśli sytuację, że fundusze i banki mają wobec niej sporo udzielonego finansowania więc raczej w przypadku problemów będą woleli się dogadać niż windykować spółkę (zresztą restrukturyzacja finansowania miała już rok temu miejsce: link).

Ostatnio spółka opublikowała szacunki przychodów i zysku operacyjnego (link), trafiła też do portfela fundamentalnego akcji DM BDM (link) z komentarzem „liczymy na dobre wyniki sprzedażowe w kolejnych okresach”.

Wreszcie zabezpieczeniem obligacji jest zastaw rejestrowy i finansowy na akcjach spółki eObuwie.pl, a eObuwie.pl to jedno z bardziej atrakcyjnych aktywów CCC.

Podsumowując, obecnie spółka jest dla mnie inwestowalna, natomiast dużej części swojego majątku bym na jej obligacje nie przeznaczył. Być może więcej będę mógł napisać, gdy CCC opublikuje wyniki za I półrocze, co ma nastąpić 5 września.

Powyższej opinii proszę nie traktować jako rekomendacji inwestycyjnej. CCC stanowi 8% tego portfela obligacji, który z kolei stanowi mniej niż 50% moich aktywów finansowych, zatem ewentualna strata nawet 100% kapitału na tych obligacjach nie będzie dla mnie miała drastycznych skutków – każdy powinien samodzielnie oceniać ryzyko poszczególnych inwestycji, a wielkość pozycji (i ryzyka) dopasowywać do swoich preferencji.

Wracając do tematu wpisu, skład portfela według branży wygląda tak:

No i aktualizacja Stref Ryzyka z Raportu Rankingowego:

Jeżeli inwestujesz w obligacje korporacyjne, to warto znać kondycję finansową ich emitentów, a takiej wiedzy dostarczy Tobie właśnie Raport Rankingowy. W tym miejscu możesz przeczytać więcej o Raporcie i o tym, jak go korzystnie nabyć. Zachęcam.

Uwaga. Do 10 sierpnia 2022 roku trwa publiczna emisja obligacji KRUK. Tutaj znajdziesz więcej informacji.

Na koniec już tradycyjnie zapraszam Cię do dołączenia do społeczności Portalu Analiz, gdzie dyskutujemy o akcjach, obligacjach i nie tylko. Abonenci Portalu Analiz mogą również nabyć Raport Rankingowy w najbardziej korzystnej cenie.

Udanych inwestycji! Remigiusz

5 komentarzy - “Portfel obligacji w lipcu 2022 roku

 1. Jacek

  Czy możesz napisać coś więcej na temat sprzedaży
  White Stone Development „ciążyła i na sercu” – jakie były powody? 🙂

 2. Maciej Kucia

  Cześć, w poprzednim wpisie „Portfel obligacji w czerwcu 2022” wspomniałeś o zakupie obligacji LKD0924.
  Tego zakupu nie udało się ostatecznie zrealizować ?

 3. Cześć. To był zakup czerwcowy i wtedy (w czerwcu) udział Lokum wzrósł z 1 do 2% portfela.

 4. Przemek

  Czesc, mysle ze na wykresach powinines zawietac inflacje tak np jak to jest w myfund.pl wykres inflacji

 5. Masz rację, wcześniej nie było takiej potrzeby, raz czy dwa przy omawianiu wyników rocznych porównałem je z inflacją. Spróbuję dodać inflację do wykresu.
  Pozdrawiam.

Skomentuj