Październik 2022 roku to kontynuacja złej passy portfela. Po szczegóły zapraszam poniżej.

Portfel obligacji – wyniki października 2022

Kolejny spadkowy miesiąc dla portfela obligacji: 

Narastająco sytuacja też wygląda słabo:

Gorsze okresy się zdarzają, trzeba je przeżyć. Kluczowe dla przyszłych wyników portfela jest, kiedy inflacja zacznie spadać. A tego niestety chyba nikt nie wie.

Portfel obligacji – skład, transakcje, ryzyko

Skład portfela na ostatni dzień października 2022 roku wygląda tak:

W październiku, w pierwszej części miesiąca, sprzedała się kolejna paczka obligacji White Stone Development, a z uwolnionych środków dokupiłem obligacji Ronson.

21 października przypadł szczyt ponurych nastrojów związanych z finansami Polski, rentowności obligacji mocno poszły w górę (do ponad 9%), a BGK odwołał planowany przetarg obligacji (link). Obligacje stałokuponowe FPC1140 zostały mocno przecenione, kosztowały nawet poniżej 40% ich wartości nominalnej, co wykorzystałem na ich dokupienie (kupowałem również w rejonach 42%, jak i wcześniej po 46-47%). Aby mieć środki na dokupienie, zredukowałem obligacje Ghelamco – tylko na nie był w momencie mojej potrzeby sensowny popyt. Co będzie dalej z inflacją i wycenami obligacji skarbowych FPC1140 tego nie wiem, ale rentowność 9% na papierach skarbowych zabezpieczona na wiele lat wydaje mi się satysfakcjonująca.

Patrząc na skład portfela, najmniej podoba mi się w nim obecność CCC, który ciężko walczy – negocjuje z bankami i obligatariuszami kowenanty odnośnie zadłużenia, przedłuża z bankami okres spłaty kredytów, a także szykuje się do emisji akcji. Na razie działania w zakresie ustabilizowania sytuacji finansowej się udają, jednak jest jeszcze jeden niezbędny element tej układanki – spółka musi zacząć zarabiać.

Skład portfela, wzrost udziału obligacji skarbowych:

I podział portfela według Stref Ryzyka z Raportu Rankingowego:

Jeżeli inwestujesz w obligacje korporacyjne, to warto znać kondycję finansową ich emitentów, a takiej wiedzy dostarczy Tobie właśnie Raport Rankingowy. W tym miejscu możesz przeczytać więcej o Raporcie i o tym, jak go korzystnie nabyć. Zachęcam.

Podsumowując, wyniki portfela nadal są słabe, rośnie nagroda (rentowność portfela), ale przez spadające ceny obligacji odsuwa się w czasie. Miewam różne myśli, np. czy z racji wysokiej inflacji nie przenieść części środków z obligacji na akcje, które potencjalnie lepiej mogłyby amortyzować jej wzrost, ale zostanę przy ustalonym wcześniej podziale portfela.

Na koniec już tradycyjnie zapraszam Cię do dołączenia do społeczności Portalu Analiz, gdzie dyskutujemy o akcjach, obligacjach i nie tylko. Abonenci Portalu Analiz mogą również nabyć Raport Rankingowy w najbardziej korzystnej cenie. Inwestycje najlepiej rozpoczynać gdy rynki są w słabe / wyprzedane, niż na szczycie hossy 🙂

Udanych inwestycji! Remigiusz

80 komentarzy - “Portfel obligacji – październik 2022

 1. Jarek

  Remigiusz,
  co przegapiłem/nie wziąłem pod uwagę, że nie rozumiem jak mogłeś kupować w okolicy 42% papier FPC1140 skoro na wykresie minimum niedawno było 44,74%?

 2. 44,74% to był kurs zamknięcia dnia, musisz spojrzeć na transakcje w ciągu dnia 21 października. Tutaj masz np. info, że kurs najniższy to było 39,5%: https://stooq.pl/q/d/?s=fpc1140.pl&c=0

 3. Jarek

  Tak myślałem, że pewnie wahnięcia dniowe. Gratuluję trafu. Niestety mam za mało czasu do monitorowania na bieżąco (biznes) ale jeśli rentowności znowu będą tak wysoko, to pakiet spróbuję zakupić. Choć raczej planuję uciekać od złotówki długoterminowo, tylko moment na obkupienie się walutą może nie być najlepszy :-/

 4. mirek

  czy przy tak wysokich rentownościach skarbówek opłaca się podejmować ryzyko obligacji korporacyjnych? Jak na to patrzysz? Jakie premium uważasz za sensowne? czy jest sens kupować za mniej niż +70% od rentowności skarbówek?

 5. Anonim

  Wycena obligacji mci np MCI1126 mocno spadły dlaczego?

 6. af

  Wyceny MCI np MCI1126 mocno spadły dlaczego?

 7. @Mirek, trudno powiedzieć. Ja od 8 lat w te korporacyjne inwestuję i jednak zarobić te powiedzmy 12-14% rocznie vs 8% ze skarbówek to jest istotna różnica – przynajmniej mam namiastkę gonienia inflacji. Oczywiście inna sprawa, że w tym roku to nie tylko nie zarabiam, ale i tracę na obligacjach korporacyjnych.
  Ale dla bardziej ostrożnych inwestorów pewnie nie ma dużej różnicy na zysku czy 8% na skarbówkach czy 11-12% na obligacjach w miarę bezpiecznego emitenta – i wtedy pewnie lepiej w skarbówki zainwestować.

  @Anonim, MCI1126 – wcześniej były wycenianie „z premią” do MCI0227, teraz rentowności się zbliżają do siebie. A że niestety skutkuje to spadkiem cen obligacji MCI1126, a nie wzrostem ceny MCI0227 – wynika to z ogólnej słabości rynku – nie ma kto kupować obligacji, a ma kto sprzedawać (umorzenia w funduszach).

 8. Jarek

  co do MCI1126 to nigdy nie wiadomo dlaczego, ale tak jak pisze Remigiusz, to ogólnie rynek. Dla mnie to okazja do skupowania i sukcesywnie skupuję. Tylko ja totalnie nie bawię się w granie na zwyżki obligacji, ja tylko kupuje i trzymam do wykupu jako tako monitorując stan emitentów (dzięki Remigiusz za raport, przydaje się też do tej pracy).
  Jeszcze to nie jest – wg mnie – moment na kupowanie stałokuponowych (na szczęście mam tego tylko <3% portfela obligacji korporacyjnych) skarbowych, ale przyglądam się bardzo.

 9. dziś Rząd przyjął projekt o zwolnieniu instytucji finansowych z podatku, gdy trzymają obligacje BGK i podobne: https://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/43903775,rzad-przyjal-projekt-ustawy-zakladajacy-ze-podatek-bankowy-nie-bedzie-obejmowal-obligacji-gwarantowanych-przez-sp

  Jest szansa na poprawę wyceny obligacji typu FPC1140 względem „normalnych” skarbówek. Jak będzie – zobaczymy.

 10. masterinho88

  Mam jedno pytanie,dopiero zaczynam z obligacjami, Otóż na stronie GPWCatalyst np seria obligacji CAV0925- Cvatiny- platnosc kuponu widnieje jako brak realizacji, np obligacje Develii-DKP0824 Kupon widnieje jako opóźnienie, czy faktycznie są problemy z platnosciami od tych firm, czy GPWCatalyst niedokładnie pokazuje? https://gpwcatalyst.pl/o-instrumentach-instrument?nazwa=DKP0824

 11. osob

  @masterinho88 moim zdaniem błędne dane na gpwcatalyst, oni mają dane z notoria.serwis – jakiś pośrednik. Z kolei w Rejestrze Zobowiazan Emitentow dekpol (a nie develia) nie ma żadnych opóźnień, a to są dane prosto z kdpw. Dodatkowo posiadam dkp0824 i nie stwierdziłem braków w odsetkach 🙂

 12. Maria

  @masterinho88 – jak wyżej, DKP to Dekpol, mam te obligacje, odsetki zapłacili w terminie. Przy CAV0925 – status płatności odsetek – „brak opóźnień”, a nie „brak płatności”.

 13. masterinho88

  Tak, tak chodziło mi o dekpol, źle skopiowałem, widocznie wyświetla się coś źle na tej stronie, nie mam pojęcia czyja to wina: teraz patrze i dla https://gpwcatalyst.pl/o-instrumentach-instrument?nazwa=DKP0824, widnieje (kopiuje ze strony GPWCatalyst): ”Status płatności odsetek opóźnienie”- Gdzie więc mogę sprawdzić czy kupony od obligacji zostały zapłacone?

 14. osob

  No napisałem w poprzednim poście – wygugluj Rejestr Zobowiązań Emitentow – dane są publiczne i bezpłatne

 15. Miko

  Czesc Remigiusz bardzo fajne wpisy.tez myślę o kupnie FPC1140 jedna na fatalista to dziwny handel to małe kwoty czy jak bym chciał kupić za 100 tys PLN to jest jakaś możliwość?jak to jest z ich oprocentowaniem bo na fatalista widzę że są oprocentowane 2,38% w skali roku a jak sprzedają je na przetargach to da oprocentowane 9%? Jak to jest

 16. Oj Miko poczytaj jeszcze trochę o obligacjach, proponuję np. ten poradnik: https://portalanaliz.pl/artykuly-edukacyjne/poradnik-jak-zaczac-inwestowac-w-obligacje-korporacyjne/

  Catalyst jest momentami fatalny, ale fatalistą jeszcze go nikt nie nazywał 🙂

  Kluczowe w obligacjach jest zrozumienie różnicy między OPROCENTOWANIEM (ile obligacja płaci odsetek), a RENTOWNOŚCIĄ obligacji (ile zarobisz w skali roku kupując daną obligację w określonej cenie).

  Przykładowo obligacja roczna płaci 10% w skali roku, jak ją kupisz na początku po 100% to zarabiasz 10% (taka jest też Twoja rentowność), ale jak ją kupisz za 50% wartości, to zarobisz 20% odsetek od ceny zakupu plus 100% przy wykupie (wykupią ją po 100% wartości) – Twoja RENTOWNOŚĆ inwestycji będzie ogromna.
  I tak jest z FPC – płacą cały czas takie same odsetki, ale na rentowność inwestycji wpływa cena zakupu.
  Z tego co widzę, to spokojnie na Catalyst można kupić te obligacje za 100 tys. zł i więcej, tylko cierpliwość jest potrzebna (nie kupować na gwałt). Ale jak masz małe doświadczenie, to wiedz, że obligacja długoterminowa oparta o stałą stopę procentową to ryzykowny produkt, podlegający sporym wahaniom ceny – co zresztą widać po obecnym kursie.

 17. Miki

  Dzięki za odpowiedź a czy nie sądzisz że one są dlatego na tyle tanie teraz bo rynek banki ubezpieczyciele sprzedają je ze strata 50 % po roku ich posiadania bo wiedzą że ich wartość zje inflacja prawie o ponad połowę do wykupu?idrugie pytanie na jakiej zasadzie to działa jeśli nadal bgk jecemituje i znajdują się na nie chętni w cenie 100% jak na fataliscie:) można je kupić za 50% czy to kupuje NBP i drukuje pieniądze?

 18. cena obligacji dostosowuje się do oczekiwań rynkowych – obecnie rynek oczekuje te około 7,2% rentowności w okresie do wykupu więc cena wynosi około 50%. Jeżeli inflacja dalej będzie rosnąć, to rynek będzie oczekiwał wyższych rentowności i cena dalej spadnie. A jeżeli inflacja nagle zacznie mocno spadać, to rynkowi wystarczy np. 5% średniej rentowności i cena mocno wzrośnie. Kupowanie tych obligacji to swego rodzaju zakład z rynkiem o przyszłą inflację (lub oczekiwania co do przyszłej inflacji). Oczywiście na cenę wpływa też popyt i podaż, jeżeli fundusze mają umorzenia to muszą sprzedawać obligacje niezależnie od ceny.

  Nie znajdują się chętni na te obligacje po 100%, kupują je nawet taniej niż na Catalyst. Tu masz wynik jednej z ostatnich aukcji: https://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/43953897,bgk-sprzedal-cztery-serie-obligacji-fpc-za-609-75-mln-zl-przy-popycie-1-039-75-mln-zl

 19. Obligacje

  Remigiuszu, czy jest gdzieś lista podmiotów kupujących obligacje BGK na przetargach?

 20. Karol

  Mam jeszcze jedno pytanko, czy istnieje coś takiego jak arkusz zleceń dla obligacji na catalyst?

 21. Miki

  Remigiusz i dziękuję za informację
  Czy dobrze interpretuje wynik tej ej dni z 15,11 czyli że obligacje które nominalnie 1000 PLN w dniu wykupu były kupowane po 471,70 PLN a ta rentowność 8,2% to że znaczą że przez 18 lat one będą płacić co roku 8,2%?
  Czy dobrze rozumuje ze tak duże jest dyskonto zakupu to rynek ocenia że inflacja w ciągu tego okresu czasu z 1000 PLN będzie warty 471,70 PLN za ten okres czasu? I

 22. Obligacje

  Karol, obligacje na catalyst są tak samo notowane jak akcje. Masz lewą i prawą stronę oraz bieżące zlecenia kupna oraz sprzedaży.

 23. Remigiuszu, czy jest gdzieś lista podmiotów kupujących obligacje BGK na przetargach?
  Odp. Nie mam pojęcia, ale nie sądzę, aby była publicznie dostępna.

  Czy dobrze interpretuje wynik tej ej dni z 15,11 czyli że obligacje które nominalnie 1000 PLN w dniu wykupu były kupowane po 471,70 PLN a ta rentowność 8,2% to że znaczą że przez 18 lat one będą płacić co roku 8,2%?
  Odp. Na rentowność składa się suma odsetek i różnicy między ceną zakupu a wykupem po 100%. One będą rocznie płacić tyle samo co płacą, dodatkową rentowność osiągasz dzięki niższej cenie zakupu.

 24. Miki

  Ok zrozumialem czyli płacą oprocentowanie w skali roku 2,38% a te 8,2% to przeliczenie ile zarobię na dziś że kupuje za niższą cenę zakupu na pierwotnym przetargu jeszcze tylko pytanko żebym ostatecznie zrozumiał czyli 15,11 kupujący płacili Państwu 471,70 PLN za obligacje która będzie wykupiona w 2040 roku za 1000 PLN?

 25. Miki

  Czyli płacili inwestorzy 15,11 dla skarbu państwa 471,70 PLN za obligacje która skarb państwa wykupi w 2040 roku za 1000 PLN dobrze rozumiem?

 26. Czyli płacili inwestorzy 15,11 dla skarbu państwa 471,70 PLN za obligacje która skarb państwa wykupi w 2040 roku za 1000 PLN dobrze rozumiem?

  Zasadniczo TAK (do sprawdzenia czy w tej cenie zawierają się naliczone za dany okres odsetki czy to cena za nominał tylko, ale to bez istotnego znaczenia)

 27. osob

  Lol, oczywiście, że nie.
  FPC1140 zostały wyemitowane w 2020 roku, nie jako obligacje zerokuponowe, tylko stalokuponowe, zatem były kupowane przez pierwotnych obligatariuszy po cenie nominalnej 1000zl.
  Z uwagi na warunki rynkowe (wzrost stop procentowych/inflacji) obligatariusze pierwotni czesciowo sprzedali (wręcz wyprzedali) te papiery, bo nikt dzisiaj nie chce dostawać 2.3% odsetek rocznych przy prawie 20% inflacji. Cena na rynku wtórnym przez to spadła do tego stopnia, że zysk obecnych obligatariuszy pochodzący zarówno z odsetek jak i z dyskonta (różnica między wartością nominalna, a cena nabycia) jest wyzszy, mierzony rentownością (ytm), z założeniem, że wypłacane odsetki reinwestujemy po tej samej stopie ytm (z tego co kojarzę, obligacje.pl w obliczeniach tego nie uwzględniają, kiedy Emil Szweda o tym mowil/pisal).

  Inwestorzy nie płacili wtedy Skarbowi Państwa tylko sprzedajacemu (za pośrednictwem maklera) na rynku wtórnym, którym z pewnością nie jest Skarb Państwa.

 28. Jak zatem czytasz ten komunikat?
  Bank Gospodarstwa Krajowego sprzedał cztery serie obligacji (FPC0328, FPC0631, FPC0733 i FPC1140) za 609,75 mln zł, przy popycie 1.039,75 mln zł – podał bank w komunikacie. Emisję przeprowadzono na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

  Albo taki:
  Bank Gospodarstwa Krajowego informuje, że możliwe jest przeprowadzenie w lipcu 2022 r., w zależności od zapotrzebowania, jednego lub dwóch przetargów sprzedaży obligacji na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 organizowanych przez Narodowy Bank Polski.

  Nie jest to jednak tak, że obligacje te oferuje BGK, którego właścicielem jest Skarb Państwa, a obligacje są przez ten Skarb Państwa gwarantowane?

  Oczywiście mogę się mylić, zwłaszcza, że niespecjalnie interesuję się rynkiem obligacji skarbowych, ale wtedy chętnie poznałbym dodatkowe informacje (linki do artykułów), że sprzedającym był ktoś inny.

 29. Miki

  Osób chyba Ty nie masz racji bo jakim cudem ktoś by kupował od bgk papier na rynku pierwotnym jak na catalystt jest on dostępny za 45% ale poproszę o ostateczna prawdziwa informację bo to bardzo ważne patrząc na makro co się dzieje ja obstawiam wersję Remigiusza

 30. osob

  Miki – oferta na rynku pierwotnym następuje w pierwotnym terminie – dla FPC1140 byl to listopad 2020. W tamtym okresie kupon w wysokości 2.38% był na tyle atrakcyjny, że znaleźli się kupcy (przypominam że w tamtym okresie stopy procentowe były niskie, możesz pamiętać, że lokaty najlepsze były na 0.5%).
  Rynek wtórny dotyczy obligacji, które wcześniej zostały wyemitowane na rynku pierwotnym. Resztę (rosnąca rentowność przy spadającej cenie, do czego Remek zapewne nie ma objekcji) opisuje w poprzednim poście.

  Remigiusz – komunikat odczytuje tak, że w ramach przetargu publicznego, na którym oferowane były papiery o wartości nominalnej 609mln zł, zgłosił się wysoki popyt na te papiery w wysokości ponad 1mld, wiec nie wszystkie zostały sprzedane.

  Warto zajrzeć do pdfa w tych komunikatach. Owszem ceny sprzedaży tych dorzucanych emisji są obecnie niższe niż wartość nominalna, ale zadluzenie pochadzace z danej serii się powiększa – dla mnie to rynek pierwotny, bo powstaje nowe zadluzenie.

 31. Miki

  Osób to proste pytanie po ile sprzedali na przetargu z 15,11 obligacje
  FPC1140 o nominale 1000 PLN. Przy procencie za rok 2,38n wierzę że za 1000 PLN jak na catalyst są po 4500 pln

 32. @osob, to kto w końcu sprzedawał te obligacje i czy na rynku wtórnym czy pierwotnym? Poniżej Twoje wpisy:
  „Inwestorzy nie płacili wtedy Skarbowi Państwa tylko sprzedającemu (za pośrednictwem maklera) na rynku wtórnym, którym z pewnością nie jest Skarb Państwa.”

  „Owszem ceny sprzedaży tych dorzucanych emisji są obecnie niższe niż wartość nominalna, ale zadłużenie pochodzące z danej serii się powiększa – dla mnie to rynek pierwotny, bo powstaje nowe zadłużenie.”

  Wysłałem w międzyczasie pytanie do BGK, jak dostanę odpowiedź to wkleję w komentarz.

 33. osob

  Zależy kiedy. Myślałem, że kolega, w tych swoich zagmatwanych postach, pyta o zwykle transakcje na rynku wtórnym i o tej sytuacji pisałem w pierwszym poście, a nie o tych dodatkowych przetargach.

  W typowych obligacjach SP np DS1029 bezpośrednim emitentem jest SP (reprezentowany przez MF). W obligacjach typu FPC emitentem jest BGK i to on zapewnia bezpośrednia obsługę, a SP (reprezentowany przez MF) jest tylko gwarantem.

 34. Ok, dzięki za dyskusję i odpowiedź. Jak mi BGK odpisze to wkleję jeszcze info od nich. Tak czy owak, dla inwestowania w te FPC najważniejsze jest czy inflacja zacznie spadać (albo takie będą oczekiwania rynkowe) i tego się trzymajmy. Niska inflacja, to nie tylko zyski na FPC, ale i w ogóle spokojniejsza gospodarka i życie 🙂

 35. Miki

  Remek zgadzam się z tobą ale to kluczowa kwestia za ile sprzedali 15,11 coś co będą kupowalinza 1000 PLN jeśli za 471 PLN do jesteśmy goleni

 36. Miki

  Osob rozmawiamy o FPC1140 i ja uważam je za benchmark który określa wartość pieniądza w czasie w Polsce i przyszlej inflacji po w pierwszej wersji spadek tłumaczyłem możliwa wojna ale teraz to jest już wykluczone gra idzie o wartość pieniądza PLN kluczowe pytanie za ile sprzedali 1 obligacje 1000 PLN na przetargu 15,11

 37. osob

  Również dziękuję.
  A propos indywidualnego inwestowania w FPC – moim zdaniem warto już myśleć nad podbieraniem takie no FCP0631 maja rentowność ponad 10%. Ideolo na IKE/IKZE do portfela emerytalnego. Przyczynków do spadku inflacji w krótkim/srednim terminie nie brakuje.

 38. FPC0631 – zgadzam się, bardzo fajnie wygląda rentowność tego papieru, nawet na tle niektórych obligacji korporacyjnych.

 39. Miki

  FPC0631 za długi okres zmiany geopolityczne za duże żeby ryzykować przy tak wysokiej inflacji która z nami zostanie na minimum 3 lata pytatanie podstawowe za ile sprzedają FPC0631 na rynku pierwotnym np 15,11 Remek daj koniecznie znac
  Remek w co byś jeszcze inwestował?

 40. Miki

  Obligacje korporacyjne odpadają poza grubymi misiami które nie padną które Remek byś proponował?
  Interesuje mnie minimum. 11 % żyjemy w czasach gdzie przebicie inflacji będzie podstawowym wyznacznikiem przechowania majątku
  A jak sprawdzi się scenariusz przedłużającej uporczywej inflacji to tym papierem będziemy mogli tapetować ściany FPC0631

 41. No przecież w załączniku masz informacje, po jakich cenach są sprzedawane te obligacje: https://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/43953897,bgk-sprzedal-cztery-serie-obligacji-fpc-za-609-75-mln-zl-przy-popycie-1-039-75-mln-zl

  FPC0631 jest oparte na WIBOR (https://obligacje.pl/pl/obligacja/FPC0631) więc wysoka inflacja przekłada się pośrednio na wyższy WIBOR i oprocentowanie tych obligacji.

  W co inwestować? Na to nie ma prostej odpowiedzi niestety. Wszystko zależy od Twojej sytuacji, posiadanego portfela, skłonności do ryzyka i akceptacji strat, horyzontu inwestycyjnego i wielu innych czynników.
  Ja w tym roku na obligacjach korporacyjnych jestem na zero więc niekoniecznie powinieneś stosować się do moich podpowiedzi 🙂

 42. Miki

  FPC0631 nie zwróciłem uwagi że o WIBOR.ale też ciekawe po ile nominalnie pierwotnie był sprzedawany ale one też nie uchronią kapitału bo wiadomo że rpp nie podniesie stop więc to też jest wtopa tym bardziej że WIBOR spada
  Remek jak będziesz tylko miał info jaka byla cena nominalna tych dwóch obligacji na przetargach proszę daj znać dziekuje

 43. osob

  FPC0631 za dlugie, a FPC1140 już ok?
  Jak inflacja będzie się dłużej utrzymywać na podwyższonym poziomie to wszystkimi papierami będzie mógł sobie tapetować, chyba że mówisz o twardej spekulacji na akcjach pojedynczych spółek czy krypto. W FPC masz chociaz gwarancje SP. Tak jak pisze Remigiusz – bardzo dużo zależy od poziomu akceptacji ryzyka, bieżącej konstrukcji portfela itd.
  Czasy zawsze są takie same, nie żyjemy w czasach wyjątkowych. Pokonanie/zrównanie się z inflacja z definicji oznacza przechowanie majątku.
  FPC nie uchronią majątku przed obecną inflacja, ale żaden inny rozsądny instrument nie tego nie daje. Pytanie, czy ktoś woli bezpieczne 7-8% stopy wolnej od ryzyka, czy za kilka dodatkowych p.p. chcę ponieść dodatkowe ryzyko kredytowe i płynności na korporatach.

  Miejsce ceny przedaży fpc wskazałem zarówno ja, jak i Remigiusz. Proponuję przeczytać że zrozumieniem wszystkie posty i zacząć pisać bez błędów językowych, które utrudniają komunikację.

 44. Miki

  Remek napisał .Wysłałem w międzyczasie pytanie do BGK, jak dostanę odpowiedź to wkleję w komentarz
  Jak odpisze bgk to będzie wszystko jasne
  A jak nie odpisze to wierzę remkowi w to co napisał
  Nie znajdują się chętni na te obligacje po 100%, kupują je nawet taniej niż na Catalyst. Tu masz wynik jednej z ostatnich aukcji: https://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/43953897,bgk-sprzedal-cztery-serie-obligacji-fpc-za-609-75-mln-zl-przy-popycie-1-039-75-mln-zl

 45. Miki

  Sam fakt że spada cena tych obligacji FPC0631 świadczy że rynek grube misie wycenia że WIBOR przez długi okres będzie niższy niż inflacja i to też dobry benchmark na to co się dzieje i co będzie się działo
  Wszystko wyjaśni się do końca jak Remek poda info z maila bgk …ale fajna dyskusja dziękuję za rozmowę i czekam na info od remka

 46. osob

  Ja napisałem to samo, po prostu nie przeczytałeś dokładnie moich postów. Po 100% kupowali w listopadzie 2020, w trakcie pierwszej emisji pierwotnej. Z uwagi na brak poprawnej składni w Twoich postach myślałem, że pytasz o zwykly rynkek wtórny na ktorym dochodzi do transakcji na papierach wczesniej wyemitowanych, a nie dodatkowe emisje pierwotne.

 47. Miki

  Ci co kupowali za 100% wartości to zrobili ,interes zycia’:)
  Nie interesuje mnie rynek wtórny bo on jest jasny i widać cenę na fatalista .Mnie interesuje po ile kupują nominalnie obligacje duże misie teraz na rynku pierwotnym czyli ile płacą za obligacje nominalna warta 1000 PLN ile konkretnie płacą żywa gotówka bo rozumiem że oprocentowanie kupon się nie zmieniły czyli 2,38 % w skali roku FPC1140

 48. Miki

  Witam Remigiusza czy Bgk coś odpowiedział?
  Ładna przeczenia dziś na FPC1140 i nawet dobra plynnosc

 49. Miki

  Remek przeanalizowałem te przetargi i miałeś racjęFPC1140 Fakt że kupujący płacą co będzie skupione za 1000 PLN tylko 471 PLN daje do myslenia .Co do obligacji opartych o WIBOR to ewidentnie na dłuższych terminach jest premia za ryzyko inflacji lub nie wypłacalności tylko dziwi mnie że te oparte o WIBOR dobrze trzymają cenę WZ0124 jak by rynek wiedział że będą jednak jeszcze podwyżki stóp.Ale duze misie nie chcą kupować na dłuższe terminy to daje dużo do myślenia .Remigiuszu jak Ty na to patrzysz?

 50. Niespecjalnie przejmuję się dużymi misiami, każdy ma swoją strategię, a dodatkowo fundusze notują odpływy kasy więc niezbyt sensowne jest kupować długie papiery, jak za miesiąc będzie trzeba kasę ludziom wypłacać.

  BGK odpowiedział tak, najważniejsze ostatnie zdanie.:

  Bank Gospodarstwa Krajowego emituje obligacje na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 od kwietnia 2020 r. Głównym źródłem finansowania funduszu jest rynek krajowy. BGK przeprowadza, średnio co dwa tygodnie, przetargi obligacji w sposób analogiczny do przetargów obligacji skarbowych. Na przetargach bank oferuje trzy serie obligacji stałoprocentowych oraz jedną serię obligacji zmiennoprocentowych. Przetargi, podobnie jak w przypadku obligacji Skarbu Państwa, organizowane są przez Narodowy Bank Polski, a nabywcami tych obligacji są banki posiadające status Dealera Skarbowych Papierów Wartościowych, które następnie dystrybuują je na rynku wtórnym.

  Na wszystkich przetargach w 2022 roku oferowaliśmy te same obligacje, które są asymilowane w ramach poszczególnych serii.

 51. Miki

  Czyli rzeczywiscie są kupowane na tych przetargach ostatnio po 471 PLN Patrzę na duże misie w tym sensie że to oni wyznaczają cenę na tych przetargach czyli np na tym z 15,11 bo przecież później je rozprowadzają lub biorą ryzyko że będą je trzymać do wykupu
  I to pokazuje skalę ryzyka jaką mamy lub będziemy mieli dzięki za pomoc w zrozumieniu tematu .
  Ostatnie pytania i więcej nie będę Ci głowy zawracał Proszę powiedz dlaczego te WZ0124 nie tracą na wartości do wykupu przecież patrząc na inflację ich cena i WIBOR nie odzwierciedla utraty pieniądza w czasie inflacja prawie 18%

 52. WZ0124 przy obligacjach nie patrzy się na cenę, a na rentowność, a ta wygląda chyba standardowo: https://obligacje.pl/pl/narzedzia/kalkulator-rentownosci,symbol-WZ0124

 53. Miki

  Proszę powiedz jak kupić te obligacje https://obligacje.pl/pl/narzedzia/kalkulator-rentownosci,symbol-ALR0924 i czy te 12 % brutto to dobrze czytaj czy kryją się jakieś kruczki no inperspektywa negatywna jakim cudem jak to bank państwowy PZU ma tam udzialy
  Szukam czego na pograniczu bezpieczeństwa ale minimum 11-13 %

 54. osob

  Dokładnie. Mowisz o tej cenie z takim zdziwieniem, jakbys porownywal te wartosci (471 vs 1000) jako wartosc obecna na dzisiaj (present value). Jakie to ma znaczenie, że dzisiaj cena jest 471zl, skoro te papiery będą wykupywane za prawie 20 lat. Liczy się rentowność, jaką można dzięki temu dyskontu osiągnąć, która wynosi obecnie około 7% brutto rocznie (uwzględniając odsetki i dyskonto), czyli nawet mniej niż krótsze fpc0631 (ytm ponad 10%) – co jest anomalią, bo zazwyczaj dluzsze papiery placa więcej.
  Są to ciekawe oferty dla polskich inwestorów na długi termin, jako zrodlo dywersyfikacji portfela, szczególnie pod ike/ikze maklerskie. Pomijam, że oczywiście warto raczej wychodzić z inwestycjami poza złotego i Polskę.

  A propos odpowiedzi BGK – na rynku wtornym jest tak jak mówiłem – to nie SP, tylko inwestorzy, czyli jak sie okazuje głównie DSPW (duze banki komercyjne) dystrybuują/sprzedają te papiery dalej, no ale tutaj nie było różnicy zdan, tylko ja mówiłem o czym innym niż Wy, z powodu zagmatwanych wpisów Mikiego.

  WZ i inne papiery skarbowe odzwierciedlają m.in. stopę wolna od ryzyka w danym okresie, a papiery BGK oferują dodatkowa premie na rentownościach ze względu głównie na niższa płynność. Nie dziwi mnie rentowność obligacji zapadajacyh za rok w okolicy 7% (tyle co dobre lokaty).

 55. BGK – dodatkowa rentowność wynika też z tego, że banki nie mogą z tych obligacji FPC pomniejszać sobie podatku bankowego = być może to się wkrótce zmieni – jest projekt w Sejmie.

  ALR0924 notowane są tylko na rynku bondspot dostępnym dla instytucji – nie do zdobycia dla śmiertelnika. Chyba, że masz grube miliony, wtedy może się cudownie okaże, że uda się je Twojemu DM je dla Ciebie zdobyć.

 56. Miki

  Osób dzięki za odpowiedź jest ona zbiezna z moją moja interpretacja rzeczywistości że w przeciągu 3-4 lat trzeba myśleć o dywersyfikacji bo PLN nie wydaje się bezpieczny i tylko cena FPC1140 sprzedaży na ostatnich przetargach to pokazuje bo ja jako nie profesjonalista interpretuje to jako brak zaufania do PLN jako waluty czyli albo wysoka inflacja albo nie wypłacalności lub to fondue dzieje za wschodnią granicą choć do odrzucam go jednak duże misie chętnie pożyczają w usd ostatnio 3 miliardy na 125 punków więcej niż bonds usa i 15 miliardów euro obligacje na 4% w Luksemburgu sprzedał bgk
  Szukam logicznych obligacji banków czy są do kupienia na rentowności 10% ale max do wykupu 3 lata

 57. Miki

  Osób jeśli chodzi o ten procent dla FPC1140 7 % to one będą miały przy założeniu że będę je trzymał do momentu wykupu a tak to tylko 2,38% od 1 obligacji więc to żądny deal co prawda będzie nieco wyżej po 2,38 % będzie liczony od nominału czyli na jedną obligacje tak naprawdę co roku na dziś przy ich cenie przyjmując 500 PLN zakup na dzis czyli 2,38% razy dwa czyli 4,76% jeśli dobrze rozumiem ale i tak jest duże ryzyko z PLN …..tak jak wspomniales bardzo fajna dyskusja sporo się nauczylem

 58. osob

  Dlaczego zły Deal? Znasz przyszła inflację i siłę złotego? Jeśli okaże się, że w ciągu 20lat inflacja będzie w miarę w celu średnio, to zakładając niskie ryzyko kredytowe w tak długim terminie – to wcale może nie być taki zły Deal. Myślę, że jest to instrument warty przemyślenia, jeśli ktoś zakłada dłuższy okres.
  Również dziękuję wszystkim za dyskusje.

 59. Miki

  I chyba po dzisiejszej decyzji rpp nie macie Panowie złudzeń inflacja w przyszłym roku napewno nie niższą niż w tym …Wiec jakie obsługi na 2 % jak w ciągu 3 lat siła nabywcza PLN spadnie o 50%…innych walut też spadnie ale nie ulega wątpliwości że bliżej mam do tapetpwania niż wartości pieniądza która znamy.I jak to kiedyś ktoś ładnie powiedział nie będziesz miał nic i będziesz szczęśliwy…i w tym kierunku ewidentnie zmierzamy

 60. „inflacja w przyszłym roku na pewno nie niższą niż w tym” – odważne stwierdzenie. Jeżeli na pewno, to kupuj obligacje skarbowe inflacyjne – przynajmniej prawie obronisz wartość swoich oszczędności i przeczekasz te trudne czasy. Albo kupuj dolary/euro/franki czy cokolwiek co uważasz za silne.*

  * to nie jest rekomendacja inwestycyjna.

 61. osob

  Takie blablanie dla blablania. Nikt tego nie przewidzi, a tak naprawde jakie masz rozsądne alternatywy? Średni zwrot z akcji w dlugim terminie to do 10%. Robic swoje, kupować etfy na świat, niskie koszty, dlugi termin, dywesryfikowac się geograficznie, walutowo, instrumentalnie, zarabiać więcej, wydawać mniej, dobrej jakości korporaty, nieruchomości, zloto.

 62. Miki

  Teraz już w obligi inflacyjne raczej niebnie zgadzam się że zapewne szybko spadnie inflacja do poziomu ok 5-7 % ale obstawiam ,e do lipca sierpnia inflacja będzie 13-17% czyli w dwa lata ogoleni właściciele gotówki w PLN są o prawie 40% jedyne pocieszenie że gdzie indziej jest nie wiele lepiej dokładając do tego realna recesję w europie w pierwszym kwartale 23 wygląda to wszystko zle jeśli już zaczynają się akcje typu Węgry gdzie brakuje ropy to ciemno to widzę dla Europy w co inwestować nie wiem na wiele aktywów jest za późno zaczyna to wygld wyglądać jak kryzys lat 70 tylko dla nas źle bo wojna zaraz za naszą granica

 63. Anonim

  Witam ponownie
  Prośba o ocenę tego papieru FPC0342 czy warto go kupić i jak go najtaniej kupić i przedewszystki jak się go kupuje i później ewentualnie sprzedaje czyli np jak cena za niego jest dziś 101.99 PLN to czy za tyle go sprzedam lub kupię przyjmijmy że 50 tys PLN mam do za inwestowania

 64. Miki

  Witam ponownie
  Prośba o ocenę tego papieru FPC0342 czy warto go kupić i jak go najtaniej kupić i przedewszystki jak się go kupuje i później ewentualnie sprzedaje czyli np jak cena za niego jest dziś 101.99 PLN to czy za tyle go sprzedam lub kupię przyjmijmy że 50 tys PLN mam do za inwestowania

 65. Karol

  Kupujesz na rachunku maklerskim, który umożliwia dostęp do obligacji, a kupujesz za tyle ile ktoś za niego chce teraz, a czy sprzedasz go drożej to zależy czy ktoś zechce kupić, ale raczej może być ciężko, będzie jak będziesz czekał do momentu wykupu to jak teraz zapłacisz 102 zł to emitent odkupi go od Ciebie za 100 więc się facto masz stratę na zakupie, zyskasz jedynie na kuponie więc trzeba policzyć czy to się oplaca

 66. Anonim

  A czy kupując ten papier teraz np dzis za 102 PLN to odsetki mi się należą dopiero od dziś czy dostanę też za wcześniejszy okres przy kapitalizacji?

 67. Anonim

  I jeszcze jedno nominalnie na przetargach pierwotnych obligacja nominalnie jest 10000 PLN to dla czego na giełdzie jest za ok 100 PLN?

  https://strefainwestorow.pl/wiadomosci/20230228/gpw-komunikat-bank-gospodarstwa-krajowego

 68. Anonim

  Panowie a co myślicie o tym papierze kupon dobry ponad 9% a i cena wydajecie dobra 93 PLN czy nie warto go kupić?

 69. FPC0342 – tutaj jest kalkulator rentowności: https://obligacje.pl/pl/narzedzia/kalkulator-rentownosci,symbol-FPC0342

  Ceny na giełdzie podawane są w procentach, a nie złotych, stąd nominał może być 10.000 zł, a to co widzisz na notowaniach 100, to jest pewnie oferta, że ktoś chce kupić/sprzedać za 100% wartości.

  Gorąco polecam poradnik „Jak zacząć inwestować w obligacje korporacyjne”, wiele wyjaśnia na start: https://www.rynekobligacji.com/2016/10/poradnik-jak-zaczac-inwestowac-w-obligacje-korporacyjne/

 70. Miki

  https://www.biznesradar.pl/notowania/PEO0631#1d_lin_lin
  Panowie a co myślicie o tym papierze kupon dobry ponad 9% a i cena wydajecie dobra 93 PLN czy nie warto go kupić PEO0631

 71. Mirek

  @Miki – obligacja PEO0631 nie jest dla detalu. Nominal to 500 tys PLN.

 72. Miki

  Witam ponownie
  Proszę o informację w jakiej cenie kupuje te obligacje na catalist. https://www.biznesradar.pl/notowania/FPC0342#1d_lin_lin bo na
  przetargu były sprzedawane po 1050 PLN a narośle odsetki to 10,50
  Na catalist są po 106 PLN czy po tyle je mogę kupić ? I jak wygląda sprawa z tymi odsetkami 10,50 PLN czy one przechodząc do mnie czy dopiero mi się liczą zaraz po zakupie ?Proszę o pomoc i czy waszym zdaniem warto je kupić mają stały kupon dziekuje

 73. Kuba

  Dodałeś komentarz we wpisie sprzed pół roku, chyba lepiej dodawać do najnowszych – większa szansa, że ktoś odpisze 🙂

  Najprościej sprawdzić sobie na https://obligacje.pl/pl/narzedzia/kalkulator-rentownosci,symbol-FPC0342, ewentualnie podejrzeć narosłe odsetki na https://gpwcatalyst.pl/o-instrumentach-instrument?nazwa=FPC0342
  Cena rozliczeniowa to kurs (108,1%) * nominal (1000PLN) + narosłe odsetki (11,62) = 1092,62PLN

  Te narosłe odsteki można powiedzieć, że odkupujesz od sprzedającego i od tej pory przysługują Tobie. Więc jak emitent będzie wypłacał odsetki w marcu 2024, to dostaniesz 1000zł*6,75%=67,50PLN brutto i w tej kwocie już są te odsetki 11,62PLN

  Czy warto kupić? Nie wiem. Czy powinieneś kupić? Moim zdaniem nie.
  Zgaduję, że nie masz dużego doświadczenia w obligacjach, więc kupując obligacje z tak długim okresem do wykupu bierzesz na siebie bardzo duże ryzyko stopy procentowej. Polecam na początek kupić sobie obligacje z krótszym okresem do wykupu, (mniejsze ryzyko stopy procentowej, mniejsze wahania ceny) i zobaczyć jak to działa.

  A ryzyko stopy procentowej najłatwiej zrozumieć patrząc na notowania FPC1140 za ostatnie 3 lata. Kurs spadł z ok. 105% do ok 45%, więc potenacjalnie mogłeś stracić ponad 50% na „bezpieczncyh” obligacjach

 74. Miki

  Kuba dzięki za informacje twoim zdaniem co warto kupić jako bezpieczny papier ? Czy warto kupić obligacje indeksowane inflacja coib4 letnie jeśli tak czy kupić jecw kwietniu żeby na następny okres łapała się inflacja z lutego 2022 wysoka bo 18,4 czy poczekać z zakupem do maja bo w marcu inflacja spadła do 16,1 niewiadomo była tarcza na paliwa w 2022 roku w lutym

 75. Kuba

  To zależy na jak długo chcesz zamrozić pieniądze. Najprościej kupić takie obligacje, które zapadają wtedy, kiedy będziesz potrzebował pieniędzy 😉
  Możesz też kupić po prostu fundusz obligacji, albo jeszcze lepiej ETF na TBSP – jest notowany na GPW. Albo pójść w obligacje detaliczne. A najlepiej kup sobie dosłownie kilka obligacji notowanych na rynku z krótkim terminem do wykupu i zobacz jak to działa.

  I koniecznie musisz jeszcze poświęcić czas na edukację, cytując „zanim coś kupisz, najpierw to zrozum”
  Oprocentowanie dla obligacji inflacyjnych nie zależy od inflacji teraz, tylko od inflacji za rok. Więc jak kupisz obligacje COI w kwietniu 2023, to w pierwszym okresie masz 7%, a w drugim 1%+inflacja za luty 2024

 76. Miki

  Kuba dzięki za info ale właśnie chciałbym od Ciebie jako fachowca dostać radę czy kupić detaliczne i dekodowane inflacja w kwietniu czy poczekać do maja bo w lutym inflacja była 18,4 a w marcu 16,1 bone lutym była tarcza 2022 proszę Cię o twoje zdanie

 77. Kuba

  Fachowcem to jest Autor tego bloga, nie ja 🙂

  Pisałem Ci, że obecna inflacja nie ma żadnego wpływu na oprocentowanie obligacji w kolejnych okresach, więc bez znaczenia kiedy kupisz. Ewentualnie kup połowę teraz, połowę w maju i będziesz miał uśrednione 😉

  I serdecznie polecam poczytać zanim cokolowiek kupisz, w internecie jest pełno informacji.
  No i niestety gorzka prawda – jak się nie będziesz chciał edukować, to dla bezpieczeństwa Twoich pieniędzy polecam trzymać się lokat.
  Tyle ode mnie w tym temacie

 78. Ja od siebie też polecę poradnik: https://www.rynekobligacji.com/2016/10/poradnik-jak-zaczac-inwestowac-w-obligacje-korporacyjne/
  I edukację.
  Pytania o „radę co kupić” często źle się kończą, po pierwsze nikt z nas nie ma prawa udzielać rekomendacji inwestycyjnych, a po drugie w przypadku gdy coś idzie nie tak, „obradowany” obwinia radzącego – nie szukając problemu u siebie – nic się nie uczy na przyszłość.
  Zakładam, że będziesz inwestował tysiące, nie złotówki, naprawdę warto poświęcić trochę czasu na edukację.

 79. Miki

  Kuba ,Remigiusz dziękuję za poświęcony czas prośba tylko o info czy biorąc pod uwagę inflację luty 2023 18,4% i marzec 2023 16,1% czy warto kupić w kwietniu coi czy poczekać do maja tak z waszej perspektywy dziękuję

 80. Inflacja na pierwszy rok oprocentowania nie ma znaczenia, w pierwszym roku oprocentowanie tych obligacji jest stałe. Liczy się inflacja jaka będzie za rok, to na jej podstawie będzie ustalane oprocentowanie w drugim roku. A jaka będzie, nie mam pojęcia. Jak kolega wyżej napisał, jak nie masz pewności, to zawsze możesz podzielić środki na 2 miesiące.

Skomentuj