Październik 2022 roku to kontynuacja złej passy portfela. Po szczegóły zapraszam poniżej.

Portfel obligacji – wyniki października 2022

Kolejny spadkowy miesiąc dla portfela obligacji: 

Narastająco sytuacja też wygląda słabo:

Gorsze okresy się zdarzają, trzeba je przeżyć. Kluczowe dla przyszłych wyników portfela jest, kiedy inflacja zacznie spadać. A tego niestety chyba nikt nie wie.

Portfel obligacji – skład, transakcje, ryzyko

Skład portfela na ostatni dzień października 2022 roku wygląda tak:

W październiku, w pierwszej części miesiąca, sprzedała się kolejna paczka obligacji White Stone Development, a z uwolnionych środków dokupiłem obligacji Ronson.

21 października przypadł szczyt ponurych nastrojów związanych z finansami Polski, rentowności obligacji mocno poszły w górę (do ponad 9%), a BGK odwołał planowany przetarg obligacji (link). Obligacje stałokuponowe FPC1140 zostały mocno przecenione, kosztowały nawet poniżej 40% ich wartości nominalnej, co wykorzystałem na ich dokupienie (kupowałem również w rejonach 42%, jak i wcześniej po 46-47%). Aby mieć środki na dokupienie, zredukowałem obligacje Ghelamco – tylko na nie był w momencie mojej potrzeby sensowny popyt. Co będzie dalej z inflacją i wycenami obligacji skarbowych FPC1140 tego nie wiem, ale rentowność 9% na papierach skarbowych zabezpieczona na wiele lat wydaje mi się satysfakcjonująca.

Patrząc na skład portfela, najmniej podoba mi się w nim obecność CCC, który ciężko walczy – negocjuje z bankami i obligatariuszami kowenanty odnośnie zadłużenia, przedłuża z bankami okres spłaty kredytów, a także szykuje się do emisji akcji. Na razie działania w zakresie ustabilizowania sytuacji finansowej się udają, jednak jest jeszcze jeden niezbędny element tej układanki – spółka musi zacząć zarabiać.

Skład portfela, wzrost udziału obligacji skarbowych:

I podział portfela według Stref Ryzyka z Raportu Rankingowego:

Jeżeli inwestujesz w obligacje korporacyjne, to warto znać kondycję finansową ich emitentów, a takiej wiedzy dostarczy Tobie właśnie Raport Rankingowy. W tym miejscu możesz przeczytać więcej o Raporcie i o tym, jak go korzystnie nabyć. Zachęcam.

Podsumowując, wyniki portfela nadal są słabe, rośnie nagroda (rentowność portfela), ale przez spadające ceny obligacji odsuwa się w czasie. Miewam różne myśli, np. czy z racji wysokiej inflacji nie przenieść części środków z obligacji na akcje, które potencjalnie lepiej mogłyby amortyzować jej wzrost, ale zostanę przy ustalonym wcześniej podziale portfela.

Na koniec już tradycyjnie zapraszam Cię do dołączenia do społeczności Portalu Analiz, gdzie dyskutujemy o akcjach, obligacjach i nie tylko. Abonenci Portalu Analiz mogą również nabyć Raport Rankingowy w najbardziej korzystnej cenie. Inwestycje najlepiej rozpoczynać gdy rynki są w słabe / wyprzedane, niż na szczycie hossy 🙂

Udanych inwestycji! Remigiusz

29 komentarzy - “Portfel obligacji – październik 2022

 1. Jarek

  Remigiusz,
  co przegapiłem/nie wziąłem pod uwagę, że nie rozumiem jak mogłeś kupować w okolicy 42% papier FPC1140 skoro na wykresie minimum niedawno było 44,74%?

 2. 44,74% to był kurs zamknięcia dnia, musisz spojrzeć na transakcje w ciągu dnia 21 października. Tutaj masz np. info, że kurs najniższy to było 39,5%: https://stooq.pl/q/d/?s=fpc1140.pl&c=0

 3. Jarek

  Tak myślałem, że pewnie wahnięcia dniowe. Gratuluję trafu. Niestety mam za mało czasu do monitorowania na bieżąco (biznes) ale jeśli rentowności znowu będą tak wysoko, to pakiet spróbuję zakupić. Choć raczej planuję uciekać od złotówki długoterminowo, tylko moment na obkupienie się walutą może nie być najlepszy :-/

 4. mirek

  czy przy tak wysokich rentownościach skarbówek opłaca się podejmować ryzyko obligacji korporacyjnych? Jak na to patrzysz? Jakie premium uważasz za sensowne? czy jest sens kupować za mniej niż +70% od rentowności skarbówek?

 5. Anonim

  Wycena obligacji mci np MCI1126 mocno spadły dlaczego?

 6. af

  Wyceny MCI np MCI1126 mocno spadły dlaczego?

 7. @Mirek, trudno powiedzieć. Ja od 8 lat w te korporacyjne inwestuję i jednak zarobić te powiedzmy 12-14% rocznie vs 8% ze skarbówek to jest istotna różnica – przynajmniej mam namiastkę gonienia inflacji. Oczywiście inna sprawa, że w tym roku to nie tylko nie zarabiam, ale i tracę na obligacjach korporacyjnych.
  Ale dla bardziej ostrożnych inwestorów pewnie nie ma dużej różnicy na zysku czy 8% na skarbówkach czy 11-12% na obligacjach w miarę bezpiecznego emitenta – i wtedy pewnie lepiej w skarbówki zainwestować.

  @Anonim, MCI1126 – wcześniej były wycenianie „z premią” do MCI0227, teraz rentowności się zbliżają do siebie. A że niestety skutkuje to spadkiem cen obligacji MCI1126, a nie wzrostem ceny MCI0227 – wynika to z ogólnej słabości rynku – nie ma kto kupować obligacji, a ma kto sprzedawać (umorzenia w funduszach).

 8. Jarek

  co do MCI1126 to nigdy nie wiadomo dlaczego, ale tak jak pisze Remigiusz, to ogólnie rynek. Dla mnie to okazja do skupowania i sukcesywnie skupuję. Tylko ja totalnie nie bawię się w granie na zwyżki obligacji, ja tylko kupuje i trzymam do wykupu jako tako monitorując stan emitentów (dzięki Remigiusz za raport, przydaje się też do tej pracy).
  Jeszcze to nie jest – wg mnie – moment na kupowanie stałokuponowych (na szczęście mam tego tylko <3% portfela obligacji korporacyjnych) skarbowych, ale przyglądam się bardzo.

 9. dziś Rząd przyjął projekt o zwolnieniu instytucji finansowych z podatku, gdy trzymają obligacje BGK i podobne: https://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/43903775,rzad-przyjal-projekt-ustawy-zakladajacy-ze-podatek-bankowy-nie-bedzie-obejmowal-obligacji-gwarantowanych-przez-sp

  Jest szansa na poprawę wyceny obligacji typu FPC1140 względem „normalnych” skarbówek. Jak będzie – zobaczymy.

 10. masterinho88

  Mam jedno pytanie,dopiero zaczynam z obligacjami, Otóż na stronie GPWCatalyst np seria obligacji CAV0925- Cvatiny- platnosc kuponu widnieje jako brak realizacji, np obligacje Develii-DKP0824 Kupon widnieje jako opóźnienie, czy faktycznie są problemy z platnosciami od tych firm, czy GPWCatalyst niedokładnie pokazuje? https://gpwcatalyst.pl/o-instrumentach-instrument?nazwa=DKP0824

 11. osob

  @masterinho88 moim zdaniem błędne dane na gpwcatalyst, oni mają dane z notoria.serwis – jakiś pośrednik. Z kolei w Rejestrze Zobowiazan Emitentow dekpol (a nie develia) nie ma żadnych opóźnień, a to są dane prosto z kdpw. Dodatkowo posiadam dkp0824 i nie stwierdziłem braków w odsetkach 🙂

 12. Maria

  @masterinho88 – jak wyżej, DKP to Dekpol, mam te obligacje, odsetki zapłacili w terminie. Przy CAV0925 – status płatności odsetek – „brak opóźnień”, a nie „brak płatności”.

 13. masterinho88

  Tak, tak chodziło mi o dekpol, źle skopiowałem, widocznie wyświetla się coś źle na tej stronie, nie mam pojęcia czyja to wina: teraz patrze i dla https://gpwcatalyst.pl/o-instrumentach-instrument?nazwa=DKP0824, widnieje (kopiuje ze strony GPWCatalyst): ”Status płatności odsetek opóźnienie”- Gdzie więc mogę sprawdzić czy kupony od obligacji zostały zapłacone?

 14. osob

  No napisałem w poprzednim poście – wygugluj Rejestr Zobowiązań Emitentow – dane są publiczne i bezpłatne

 15. Miko

  Czesc Remigiusz bardzo fajne wpisy.tez myślę o kupnie FPC1140 jedna na fatalista to dziwny handel to małe kwoty czy jak bym chciał kupić za 100 tys PLN to jest jakaś możliwość?jak to jest z ich oprocentowaniem bo na fatalista widzę że są oprocentowane 2,38% w skali roku a jak sprzedają je na przetargach to da oprocentowane 9%? Jak to jest

 16. Oj Miko poczytaj jeszcze trochę o obligacjach, proponuję np. ten poradnik: https://portalanaliz.pl/artykuly-edukacyjne/poradnik-jak-zaczac-inwestowac-w-obligacje-korporacyjne/

  Catalyst jest momentami fatalny, ale fatalistą jeszcze go nikt nie nazywał 🙂

  Kluczowe w obligacjach jest zrozumienie różnicy między OPROCENTOWANIEM (ile obligacja płaci odsetek), a RENTOWNOŚCIĄ obligacji (ile zarobisz w skali roku kupując daną obligację w określonej cenie).

  Przykładowo obligacja roczna płaci 10% w skali roku, jak ją kupisz na początku po 100% to zarabiasz 10% (taka jest też Twoja rentowność), ale jak ją kupisz za 50% wartości, to zarobisz 20% odsetek od ceny zakupu plus 100% przy wykupie (wykupią ją po 100% wartości) – Twoja RENTOWNOŚĆ inwestycji będzie ogromna.
  I tak jest z FPC – płacą cały czas takie same odsetki, ale na rentowność inwestycji wpływa cena zakupu.
  Z tego co widzę, to spokojnie na Catalyst można kupić te obligacje za 100 tys. zł i więcej, tylko cierpliwość jest potrzebna (nie kupować na gwałt). Ale jak masz małe doświadczenie, to wiedz, że obligacja długoterminowa oparta o stałą stopę procentową to ryzykowny produkt, podlegający sporym wahaniom ceny – co zresztą widać po obecnym kursie.

 17. Miki

  Dzięki za odpowiedź a czy nie sądzisz że one są dlatego na tyle tanie teraz bo rynek banki ubezpieczyciele sprzedają je ze strata 50 % po roku ich posiadania bo wiedzą że ich wartość zje inflacja prawie o ponad połowę do wykupu?idrugie pytanie na jakiej zasadzie to działa jeśli nadal bgk jecemituje i znajdują się na nie chętni w cenie 100% jak na fataliscie:) można je kupić za 50% czy to kupuje NBP i drukuje pieniądze?

 18. cena obligacji dostosowuje się do oczekiwań rynkowych – obecnie rynek oczekuje te około 7,2% rentowności w okresie do wykupu więc cena wynosi około 50%. Jeżeli inflacja dalej będzie rosnąć, to rynek będzie oczekiwał wyższych rentowności i cena dalej spadnie. A jeżeli inflacja nagle zacznie mocno spadać, to rynkowi wystarczy np. 5% średniej rentowności i cena mocno wzrośnie. Kupowanie tych obligacji to swego rodzaju zakład z rynkiem o przyszłą inflację (lub oczekiwania co do przyszłej inflacji). Oczywiście na cenę wpływa też popyt i podaż, jeżeli fundusze mają umorzenia to muszą sprzedawać obligacje niezależnie od ceny.

  Nie znajdują się chętni na te obligacje po 100%, kupują je nawet taniej niż na Catalyst. Tu masz wynik jednej z ostatnich aukcji: https://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/43953897,bgk-sprzedal-cztery-serie-obligacji-fpc-za-609-75-mln-zl-przy-popycie-1-039-75-mln-zl

 19. Obligacje

  Remigiuszu, czy jest gdzieś lista podmiotów kupujących obligacje BGK na przetargach?

 20. Karol

  Mam jeszcze jedno pytanko, czy istnieje coś takiego jak arkusz zleceń dla obligacji na catalyst?

 21. Miki

  Remigiusz i dziękuję za informację
  Czy dobrze interpretuje wynik tej ej dni z 15,11 czyli że obligacje które nominalnie 1000 PLN w dniu wykupu były kupowane po 471,70 PLN a ta rentowność 8,2% to że znaczą że przez 18 lat one będą płacić co roku 8,2%?
  Czy dobrze rozumuje ze tak duże jest dyskonto zakupu to rynek ocenia że inflacja w ciągu tego okresu czasu z 1000 PLN będzie warty 471,70 PLN za ten okres czasu? I

 22. Obligacje

  Karol, obligacje na catalyst są tak samo notowane jak akcje. Masz lewą i prawą stronę oraz bieżące zlecenia kupna oraz sprzedaży.

 23. Remigiuszu, czy jest gdzieś lista podmiotów kupujących obligacje BGK na przetargach?
  Odp. Nie mam pojęcia, ale nie sądzę, aby była publicznie dostępna.

  Czy dobrze interpretuje wynik tej ej dni z 15,11 czyli że obligacje które nominalnie 1000 PLN w dniu wykupu były kupowane po 471,70 PLN a ta rentowność 8,2% to że znaczą że przez 18 lat one będą płacić co roku 8,2%?
  Odp. Na rentowność składa się suma odsetek i różnicy między ceną zakupu a wykupem po 100%. One będą rocznie płacić tyle samo co płacą, dodatkową rentowność osiągasz dzięki niższej cenie zakupu.

 24. Miki

  Ok zrozumialem czyli płacą oprocentowanie w skali roku 2,38% a te 8,2% to przeliczenie ile zarobię na dziś że kupuje za niższą cenę zakupu na pierwotnym przetargu jeszcze tylko pytanko żebym ostatecznie zrozumiał czyli 15,11 kupujący płacili Państwu 471,70 PLN za obligacje która będzie wykupiona w 2040 roku za 1000 PLN?

 25. Miki

  Czyli płacili inwestorzy 15,11 dla skarbu państwa 471,70 PLN za obligacje która skarb państwa wykupi w 2040 roku za 1000 PLN dobrze rozumiem?

 26. Czyli płacili inwestorzy 15,11 dla skarbu państwa 471,70 PLN za obligacje która skarb państwa wykupi w 2040 roku za 1000 PLN dobrze rozumiem?

  Zasadniczo TAK (do sprawdzenia czy w tej cenie zawierają się naliczone za dany okres odsetki czy to cena za nominał tylko, ale to bez istotnego znaczenia)

 27. osob

  Lol, oczywiście, że nie.
  FPC1140 zostały wyemitowane w 2020 roku, nie jako obligacje zerokuponowe, tylko stalokuponowe, zatem były kupowane przez pierwotnych obligatariuszy po cenie nominalnej 1000zl.
  Z uwagi na warunki rynkowe (wzrost stop procentowych/inflacji) obligatariusze pierwotni czesciowo sprzedali (wręcz wyprzedali) te papiery, bo nikt dzisiaj nie chce dostawać 2.3% odsetek rocznych przy prawie 20% inflacji. Cena na rynku wtórnym przez to spadła do tego stopnia, że zysk obecnych obligatariuszy pochodzący zarówno z odsetek jak i z dyskonta (różnica między wartością nominalna, a cena nabycia) jest wyzszy, mierzony rentownością (ytm), z założeniem, że wypłacane odsetki reinwestujemy po tej samej stopie ytm (z tego co kojarzę, obligacje.pl w obliczeniach tego nie uwzględniają, kiedy Emil Szweda o tym mowil/pisal).

  Inwestorzy nie płacili wtedy Skarbowi Państwa tylko sprzedajacemu (za pośrednictwem maklera) na rynku wtórnym, którym z pewnością nie jest Skarb Państwa.

 28. Jak zatem czytasz ten komunikat?
  Bank Gospodarstwa Krajowego sprzedał cztery serie obligacji (FPC0328, FPC0631, FPC0733 i FPC1140) za 609,75 mln zł, przy popycie 1.039,75 mln zł – podał bank w komunikacie. Emisję przeprowadzono na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

  Albo taki:
  Bank Gospodarstwa Krajowego informuje, że możliwe jest przeprowadzenie w lipcu 2022 r., w zależności od zapotrzebowania, jednego lub dwóch przetargów sprzedaży obligacji na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 organizowanych przez Narodowy Bank Polski.

  Nie jest to jednak tak, że obligacje te oferuje BGK, którego właścicielem jest Skarb Państwa, a obligacje są przez ten Skarb Państwa gwarantowane?

  Oczywiście mogę się mylić, zwłaszcza, że niespecjalnie interesuję się rynkiem obligacji skarbowych, ale wtedy chętnie poznałbym dodatkowe informacje (linki do artykułów), że sprzedającym był ktoś inny.

 29. Miki

  Osób chyba Ty nie masz racji bo jakim cudem ktoś by kupował od bgk papier na rynku pierwotnym jak na catalystt jest on dostępny za 45% ale poproszę o ostateczna prawdziwa informację bo to bardzo ważne patrząc na makro co się dzieje ja obstawiam wersję Remigiusza

Skomentuj