W dniu dzisiejszym, 2 grudnia 2022 r., z publiczną emisją obligacji wystartowała spółka BEST. Oferowane oprocentowanie obligacji jest wyższe niż w poprzedniej emisji, tym bardziej warto przyjrzeć się ofercie, która potrwa do 16 grudnia.

Poniżej prezentuję warunki oferty obligacji, linki do prezentacji inwestorskiej, a także do analizy grupy BEST, a także porównanie aktualnej oferty z rentownościami obligacji już notowanymi na Catalyst. Zapraszam do lektury.

BEST – warunki emisji obligacji serii Z1

Obligacje korporacyjne serii Z1 oferowane przez BEST będą oprocentowane według zmiennej stopy procentowej stanowiącej sumę stawki WIBOR 3M oraz marży w wysokości 4,5 punktów procentowych w skali roku. W dniu 2 lutego stawka WIBOR 3M wynosi 7,25%, co dawałoby oprocentowanie 11,75% w skali roku. Oprocentowanie oparte o WIBOR 3M oznacza 3-miesięczne okresy odsetkowe. Dla porównania, w poprzedniej lutowej emisji obligacji BEST oferował marżę 4%.

Termin wykupu obligacji przypada na 20 grudnia 2026 roku, a więc obligacje emitowane są na okres 4 lat (skrócenie o rok w porównaniu z poprzednią ofertą).

Łączna wartość emisji obligacji to 20 mln zł. Wyemitowanych łącznie zostanie nie więcej niż 200.000 sztuk obligacji o wartości nominalnej 100 złotych każda, a zapis można złożyć już na 1 sztukę obligacji.

Obligacje nie są zabezpieczone.

Zapisy na zakup obligacji będą prowadzone od 2 do 16 grudnia 2022 roku. Przewidywany dzień emisji to 30 grudnia 2022 roku.

Link do oferty obligacji, zawierający parametry emisji oraz prezentację inwestorską.

Zapisy na obligacje przyjmują Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska, Michael / Ström Dom Maklerski, IPOPEMA Securities, Noble Securities, a także Dom Maklerski Banku BPS.

BEST – informacje o grupie, sytuacja finansowa

Aktualną (po wynikach Q3 2022 roku) analizę grupy BEST znajdziesz na Portalu Analiz w tym miejscu.

Warto również zajrzeć do prezentacji spółki (link) przygotowanej na potrzeby emisji obligacji korporacyjnych.

W tym miejscu dodam, że spółka działa wiele lat na rynku, przeszła już kilka kryzysów (w tym brak zaufania rynku do spółek windykacyjnych po upadku GetBack), z którymi bardzo dobrze sobie poradziła.

BEST – porównanie rentowności obligacji korporacyjnych

Na rynku Catalyst notowanych jest 5 serii obligacji spółki:

Jak widać w tabeli powyżej, rentowności wszystkich serii obligacji są poniżej oprocentowania nowej serii, co „z urzędu” czyni ją całkiem ciekawą ofertą. Warto dodać, że będzie to najwyżej oprocentowana seria obligacji od tego emitenta. Biorąc pod uwagę, że niżej oprocentowane obligacje BST1026 (marża 4,2%) i BST0327 (marża 4%) notowane są po lub powyżej nominału, można mieć cichą nadzieję podpartą liczbami, że podobnie będzie z obecną ofertą. W końcu logika podpowiada, że wyżej oprocentowana seria o podobnym okresie zapadalności powinna być wyceniana lepiej niż seria obligacji oprocentowana niżej.

Podsumowując, BEST w obecnej emisji podwyższył marżę i jest ona najwyższa z obecnie wyemitowanych przez spółkę obligacji. Aktualna oferta wygląda dobrze na tle aktualnych rentowności jej obligacji na Catalyst. Oferowane zmienne oprocentowanie ogranicza ryzyko związane z potencjalnym dalszym wzrostem stóp procentowych.

BEST jest jednym z liderów branży wierzytelności w Polsce, działa również we Włoszech. Zna się na swoim biznesie. Spółka już 24 lata jest obecna na GPW i 10 lat na rynku Catalyst. Przez ten okres zbudowała reputację solidnego emitenta i potwierdziła ją w kryzysowym czasie (upadek Getback, epidemia covid-19).

Przypominam link do oferty obligacji, ostateczną decyzję odnośnie ewentualnego udziału w emisji oczywiście każdy Inwestor musi podjąć samodzielnie.

Udanych inwestycji!


Disclaimer: BEST wykupił reklamę emisji na blogu Rynek Obligacji. Wykupywanie reklam na portalach finansowych jest standardowym działaniem emitentów, aby zapewnić widoczność oferty. Dodatkowo powyższy wpis powstał z mojej inicjatywy i nie był konsultowany z emitentem (piszę zawsze jako potencjalny inwestor, a nie sprzedawca), ale Czytelnik powinien mieć świadomość powiązań, które wyżej wymieniłem.

No i jeszcze przypomnienie, że powyższy wpis nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej, a inwestowanie w obligacje korporacyjne (i inne instrumenty finansowe) wiąże się z ryzykiem utraty części, a nawet całości zainwestowanych środków – warto do inwestycji podchodzić rozważnie.

7 komentarzy - “Emisja obligacji BEST serii Z1

 1. Maria

  Wygląda lepiej od niedawnej emisji Kruka (większy kupon, krótszy okres), a tam była redukcja o połowę. Mi się podoba.

 2. Rado

  Remigiusz, nie widzę (choć szybko czytałem 🙂 informacji kluczowej: a mianowicie o zabezpieczeniu, zauważyłem ze nie często zwracasz na to uwagę w publicznych postach a przecież na forum to stałe dyskutowany punkt. Sadze ze w postach sponsorowanych tym bardziej na to zwracać uwagę by czytelnikom nawet przez myśl nie przeszły jakieś farmazony.

 3. Rado, to nie tak. Przy emisjach windykatorów czy deweloperów mieszkaniowych można powiedzieć, że zwyczajowo zabezpieczeń nie ma – obligacje nie są zabezpieczane. Przy obligacjach dobrych emitentów ZAWSZE decyduje zdolność emitenta do obsługi/spłaty długu, zabezpieczenie jest wtórne. Natomiast zabezpieczenie MA ZNACZENIE przy obligacjach emitentów, co do których mogą być wątpliwości – i taki właśnie case CCC dyskutujemy na forum Portalu Analiz (że gdyby stracili płynność, to zabezpieczeniem jest cenne aktywo). Na zabezpieczenie zwracałem uwagę również przy restrukturyzacji długu Kredyt Inkaso i podobnych tematach. Natomiast przy emisjach KRUK BEST DEVELIA LOKUM GHELAMCO przyjmuję do wiadomości, że zabezpieczenia nie ma i nie będzie i dlatego o tym nawet nie wspominam (zapominam napisać). Jednakże postaram się od kolejnego wpisu zawsze zaznaczać, że obligacje nie są zabezpieczone.

 4. rado

  Dzięki serdeczne, sadze ze warto.

  Inwestując od lat w obligacje na polskim rynku widzę ze niezależnie od branży da się znaleźć emitenta zabezpieczonego. Płace za to często 1.0..1.5 pp mniej na marzy.

  Przykłady finansowy: indos, pragma czy vehis.
  Devel: olivia, war, pomniejszych dużo dużo.

  Jak pokazuje przykład getbacku, nie ma tu litości i spółki tej wielkości szybko mogą zniknąć choć wcześniej wyglądały idealnie.

  Uważam, ze absolutnie ważnym jest brak zgody na narracje „ale zabezpieczenie to wtórny detal, nie upadniemy, zwyczajowo nie ma”. Taka narracja jest narracja strony oferujacej, nigdy kupującej. Sadze ze warto to (obiektywny doradca strony *kupujacej*) trzymać by powoli nie dać się ściągnąć na ciemna stronę (sprzedawca) gdy wszystkie wektory tam nas pchają. Oferujący tego (walącego w oczy BRAK ZABEZPIECZENIA) się boja i nie chcą. Walczmy o transparentność.

  Trzymam kciuki i dziękuje za wartościowy content!

 5. VEHIS – mam, bez zabezpieczenia bym nie wziął. Bardzo fajnie tam to zabezpieczenie jest ułożone.

  Z mojego doświadczenia najważniejsza jest zdolność emitenta do spłaty obligacji, a zabezpieczenie decyduje o ewentualnym poziomie odzysku należności w przypadku braku zdolności do spłaty obligacji.

  Doświadczenie z Catalyst pokazuje, że niestety zabezpieczenia bywają mało warte (bo administratorowi zabezpieczeń płaci emitent i jak on upada, to administratorowi nie płaci więc administrator nic nie robi. A i samo zabezpieczenie zdąży „wyparować”).Tym niemniej zgadzam się, że lepiej jest mieć zabezpieczenie niż go nie mieć.

  Co do BEST i KRUK ja nie mam potrzeby posiadania dodatkowego zabezpieczenia, wolę dodatkowy 1 punkt marży.

  Jak pewnie wiesz, od 5 lat sporządzam Raport Rankingowy, tu moje opinie o BEST (podsumowanie) na przestrzeni lat:
  —-
  2018: BEST to średniej wielkości firma z długim doświadczeniem w branży i solidną historią finansową, kierowana przez doświadczony zarząd. Należy do czołowych firm w Polsce, a obecnie rozwija biznes we Włoszech. Minusem jest pogorszenie w 2017 roku parametrów fin. istotnych dla obligatariuszy, ale nadal znajdują się one w normie.

  2019: BEST to firma z długim doświadczeniem w branży i solidną historią finansową, kierowana przez doświadczony zarząd. Należy do czołowych firm w Polsce, rozwija biznes we Włoszech. W 2019 i 2020 roku nie powinna mieć problemów ze spłatą zadłużenia, wyzwaniem będzie rok 2021 i kolejne – zależy od sentymentu na Cat.

  2020: BEST to firma z długim doświadczeniem w branży i solidną historią finansową, kierowana przez doświadczony zarząd. Obecnie realizuje się scenariusz z poprzedniego Raportu – z każdym kolejnym wykupem obligacji sytuacja płynnościowa jest coraz bardziej napięta. Wiele zależy od możliwości pozyskania refinansowania zadłużenia.

  2021: BEST to firma z długim doświadczeniem w branży i solidną historią finansową, kierowana przez doświadczony zarząd. Wydaje się, że już najgorsze za spółką i powinna w kolejnych okresach pokazywać dobre wyniki, a także poradzić sobie z zapadalnością zadłużenia.

  2022: BEST to firma z długim doświadczeniem w branży i solidną historią finansową, kierowana przez doświadczony zarząd. Pokazuje dobre wyniki, ma solidny bilans. Kolejna poprawa oceny w Rankingu.
  —-
  W tym czasie kilkukrotnie reklamowali się na blogu Rynek Obligacji, jak było ok pisałem jest ok, jak miałem obawy to pisałem, że mam obawy. Mój poprawiający się sentyment do spółki chyba łatwo wyczytać z powyższych opinii.

  Zapewniam Cię, że pieniądze z reklamy to dla mnie rzecz drugorzędna, nie mają dla mnie znaczenia w porównaniu z wiarygodnością, którą buduję od 2014 roku. Niejednej dziwnej spółce odmówiłem reklamy i tak działam do dziś i na Rynku Obligacji i na Portalu Analiz. W międzyczasie zniknęło z rynku i parę blogów i kilka domów maklerskich.

  Podsumowując:
  1. Lepiej mieć zabezpieczenie niż go nie mieć,
  2. Zabezpieczenie to nie tylko plusy: oznacza z reguły niższą marżę, zabezpieczenie trudno jest wyegzekwować, zabezpieczenie często oferują firmy mniejsze o niższej wiarygodności,
  3. ZAWSZE przy informacji o emisji obligacji będę pisał czy są zabezpieczone i zwracał uwagę, że w przypadku problemów ze spłatą brak zabezpieczenia może oznaczać utratę 100% zainwestowanych środków.

  Dziękuję za konstruktywne uwagi i merytoryczną dyskusję. Remi

 6. Karol

  Jakiej mniej więcej redukcji można się spodziewać ? Jak to wcześniej wyglądało ? Ostatnio kruk miał chyba około 50% tutaj może być więcej?

 7. Nie mam pojęcia, czasy bardzo zmienne. Oferta dobra (moim zdaniem), ale na BEST z reguły niższy popyt niż na KRUK bywał.

Skomentuj