Listopad przyniósł dynamiczne odbicie dla mojego głównego portfela obligacji, w dużej mierze dzięki wzrostowi cen obligacji BGK FPC1140, ale także dzięki uspokojeniu się sytuacji na rynku. Rentowność portfela jest taka, że przy braku zmienności na rynku, powinien on zarabiać ponad 1% miesięcznie…

Po szczegóły zapraszam poniżej.

Portfel obligacji – wyniki listopada 2022 roku

Mocne odbicie na wynikach:

I sytuacja narastająco:

Lekki promyk nadziei, portfel w 2022 roku wyszedł na plus i mam nadzieję, że 2022 rok tak już się zakończy.

Portfel obligacji – skład, transakcje, ryzyko

Skład portfela na ostatni dzień listopada wyglądał następująco:

W październiku zredukowałem kolejną część obligacji White Stone Development WSD1123 (wzrost ceny) oraz sprzedałem parę sztuk obligacji BGK FPC1140 (realizacja zysku z kupowanych w październiku w rejonach 40% ich wartości). Na ich miejsce zwiększyłem pozycję na spółce Ronson i obligacjach RON0424, których zysk do ryzyka uznaję za interesujący. 

Poza tym bez zmian, najchętniej pozbył bym się obligacji CCC, ale obecna cena mnie do tego nie zachęca. Mam nadzieję, że niebawem będzie miała emisja akcji i sentyment wokół spółki nieco się poprawi.

Skład portfela według branż wygląda następująco:

A tak według Stref Ryzyka z Raportu Rankingowego:

Podsumowując, o ile w październiku martwiliśmy dolarem po 5 zł i zbliżającym się bankructwem Polski, tak teraz mamy dolara poniżej 4,5 zł i solidne wzrosty na giełdach i perspektywy na spadek inflacji. I taki to jest rynek w tym roku, od ekstremum do ekstremum.

Na koniec już tradycyjnie zapraszam Cię do dołączenia do społeczności Portalu Analiz, gdzie dyskutujemy o akcjach, obligacjach i nie tylko. Abonenci Portalu Analiz mogą również nabyć Raport Rankingowy w najbardziej korzystnej cenie. Inwestycje najlepiej rozpoczynać gdy rynki są w słabe / wyprzedane, niż na szczycie hossy 🙂

Udanych inwestycji! Remigiusz

5 komentarzy - “Portfel obligacji – listopad 2022

 1. Odpowiedź odnośnie pytania o Cavatinę z innego wątku. Treść wpisu opublikowanego jakiś czas temu na forum Portalu Analiz:
  ——–
  W Q3 grupa wykazała 14 mln zł zysku netto, a po 3 kwartałach jest 53 mln zł zysku (rok temu odpowiednio 30 i 118 mln zł).
  Jak wiadomo zyski to w dużej mierze przeszacowania, monitoring bardziej powinien się skupiać na realności aktywów i poziomu zadłużenia.

  Jeżeli chodzi o realność aktywów, to myślę, że można być umiarkowanie zadowolonym.
  Przypominam, że w Q2 2022 spółka sprzedała 3 projekty, potwierdzając tym samym ich wartość prezentowaną w księgach (+1 do wiarygodności).
  Największą wartość w bilansie ma obecnie Ocean Office Park A i zajętość w nim urosła już do 75% więc jakieś minimum przyzwoitości już jest. Dwa mniejsze projekty dobiły do 100% zajętości, Palio Office Park A ładnie wzrósł na 87%. Nowo oddane Quorum D ma 57% więc słabo, ale widać, że zajętość rośnie z kwartału na kwartał. Najgorzej wygląda Palio Office Park B, być może „czeka” na dokończenie komercjalizacji budynku A.

  CVH.png CVH.png (46.29 KiB) Przejrzano 65 razy

  Jak dla mnie jest poprawnie.
  Jeżeli chodzi o rynek, Ghelamco pokazuje dobre wyniki zajętości, a Echo twierdzi, że podaż nie nadąża za popytem, a ceny wynajmu rosną wraz z inflacją. Trochę to mi się gryzie – ostatnio usłyszałem od znajomego, że np. prawie cały PKO BP polubił pracę zdalną i biura świecą pustkami – i kurcze nie wiem czy tak może być, że biura są opłacane, ale stoją puste aż do wygaśnięcia umowy czy jednak faktycznie jest w nich ruch. Może ktoś pracujący w biurowcach da znać jak jest naprawdę 🙂

  Po sprzedaży 3 projektów spółka spłaciła kredyty z nimi związane. Na 31.12.2021 dług finansowy netto wynosił 1,05 mld zł, na 30.06.2022 było to 1,45 mld zł, a na 30.09.2022 jest 1,03 mld zł. Wycena gotowych biurowców to 1,2 mld zł, a w budowie jest 0,7 mld zł więc pokrycie wydaje mi się sensowne.

  Podsumowując, sytuacja dla mnie wygląda na poprawną, 2 gotowe projekty wynajęte na 100%, kolejny na 87%, kolejne na 79 i 75%, powoli znowu będzie co sprzedawać.

 2. Roman

  Witaj Remigiusz,
  od dłuższego czasu obserwuje obligacje i perspektywy Lokum Deweloper. Zastanawiam się dlaczego LKD0924 notowane jest az z tak dużą rentownością(niska cena). Wiadomo że jakiś fundusz dokłada cały czas do sprzedaży, niemniej:
  1. Ta serie posiadał/posiada Quercus i MS też posiadał tą serię w poprzednim raporcie, a raczej te fundusze mają w mojej opinii dobre zespoły analityczne.
  2. Zarzad rozważnie podchodzi do kolejnych inwestycji cyt. ze stooq „Prezes Lokum Deweloper: Mamy na półkach projekty gotowe do uruchomienia, ale czekamy na poprawę zdolności kredytowej nabywców; rozmawiamy też z funduszami PRS o sprzedaży gotowych mieszkań”
  3. Ceny dwóch przyszłorocznych obligów poszły sporo do góry, obecnie zarówno LKD0623 jak i LOK1023 mają juz ceny ok 99 proc, co więcej częsc została skupiona i umorzona.
  4. Tak jak pisałes w podsumowaniu miesiaca https://www.rynekobligacji.com/2022/09/portfel-obligacji-sierpien-2022-roku/#comments mają duży zapas ziemii.
  5. Rentownośc serii LKD0924- ok.18,45YTM wyceniana jest na poziomie obligów CCC (ok.20procYTM), niemniej patrząc na raporty okresowe subiektywnie zdolnośc generowania zysku/przepływów/wskazników zadłużenia, zdolnośc upłynnienia zapasów jest moim zdaniem na korzysc Lokum

  No i teraz własnie pytanie Remigiusz jako eksperta :), czy sytuacja tak wielkiego dyskonta na trzeciej do wykupu serii -LKD0924 -cena 90,45 proc vs przyszłoroczne LKD0623 i LKD1023 na poziomie 99 proc., nie stanowi korzystnego Value do akceptowalnego ryzyka? W portfelu miesięcznym posiadasz czerwcową serię, nie uważasz korzystnego rolowania, „przeskoczenia” na dłuższą serię za dobry pomysł?

  Oczywiscie powyższe rozważania to żadna rekomendacja, naganianie, czy reklama tylko swobodna wymiana zdań. Kazdy podejmuje decyzje po solidnej analizie i na własne ryzyko.

  Pozdrawiam i gratuluje super bloga
  Roman

 3. Lokum ma słabą sprzedaż lokali z inwestycji kończonych w kolejnych latach. Zatem o ile teraz idzie siłą rozpędu i pewnie właśnie nie wie co z kasą zrobić, to dalsza płynność zależy jednak od tempa sprzedaży mieszkań. Stąd przeskok w rentownościach jest w pewien sposób rozsądny.
  Pytanie czy aż tak duży? Wydaje mi się, że nie. Ostatnio na Portal Analiz robiłem przegląd interesujących mnie obligacji (zysk/ryzyko) i faktycznie LKD0924 jest dla mnie ciekawy. Akurat kupiłem obligacje Ghelamco, bo miałem tutaj deficyt, ale nie wykluczam, że LKD0924 dołączy do portfela (a precyzyjniej mówiąc zwiększy w nim udział), szczególnie gdy będą się wzmagać sygnały o końcu inflacji, co mogłoby odblokować rynek mieszkaniowy i zmniejszyć ryzyko inwestycyjne. Też pewnie można poczekać na komunikat o sprzedanych lokalach w Q4 i całym 2022 roku, który na początku stycznia opublikują, bądź samemu na stronach ich inwestycji oszacować, ile mieszkań z inwestycji w toku jest sprzedanych (dawno tego już nie robiłem).

  Ps. LKD0623 już nie mam, scenariusz zrealizowany, zysk zaksięgowany 🙂

  Dzięki za miłe słowa 🙂

 4. Roman

  Dobre wg. mnie merytorycznie omówienie wyników lokum za 3Q jest tu:
  https://dmnavigator.pl/analizy-2/

  Obligacje LKD0924 są tez ciekawe z innego powodu, maja wbudowaną okresową amortyzację 1/4emisji czyli 25 mln (25000 obligacji) 5 marca 2024.

  Tak czy owak na chwilę obecną skup z takim dużym dyskontem byłby korzystny dla firmy- obnizyłby zadłużenie „z bonusem”, niemniej oczywiście na przyszły rok sa 2 serie do wykupienia i każda złotówka musi byc przemyślana.

  Pytanie także ile po tym 90,45 proc dałoby się skupic, ale patrzac na karnet i dokładanie cały czas po 25 szt to przypuszczam że trochę tego może byc 😉 Bedąc na miejscu spółki i mając jakąś pewnośc ogarnięcia wykupów 2023r to uważam ze skup w celu umorzenia z takim dużym dyskontem serii 2024 miałby niezłą korzysc dla spółki. (np Marvipol skupił 18,6 mln zł za 17,99 mln zł – https://obligacje.pl/pl/a/marvipol-skupil-czesc-wlasnych-obligacji)

  Oczywiscie powyższe rozważania to żadna rekomendacja, naganianie, czy reklama tylko swobodna wymiana zdań. Kazdy podejmuje decyzje po solidnej analizie i na własne ryzyko.

  Pozdrawiam Panie Remigiuszu i zobaczymy co czas przyniesie 🙂
  Roman

 5. Roman

  No i za długo czekac nie musieliśmy na obrót spraw na obligacjach Lokum. Nasze rozmowy na Twoim blogu mają wartość sprawczą 😉 Dzisiaj na LKD0924 ponad 2000szt (2% emisji) przeszło przez rynek. Czyli „gdybając”, gdyby to kupiła spółka w celu umorzenia to wyszłoby (cena rozliczeniowa dziś ok. 940 zł razy 2000 szt. daje 1,88mln) że warośc nominalna 2 mln została zakupiona za 1,88mln a zatem byłby to niezły deal 😉 Jestem szalenie ciekaw co bedzie jutro na giełdzie i czy byc może pojawi się komunikat ze spółki o tej transakcji czy po prostu to tylko fundusze przerzuciły paczkę między sobą 😉
  Pozdrawiam
  Roman

Skomentuj