Listopad przyniósł względne uspokojenie na rynkach. Giełdy akcji zaliczyły mocne ruchy w górę, miesiąc był ciepły więc spadły obawy o dostępność gazu i węgla na zimę (wyścig z czasem został chyba wygrany), tudzież spadki cen surowców na świecie i umocnienie złotego dają nadzieję na powstrzymanie wzrostów inflacji. Te czynniki pozytywnie wpłynęły na ceny obligacji korporacyjnych, mimo dalszych odpływów środków z funduszy inwestycyjnych trend spadku cen obligacji udało się zatrzymać. Czy to już jest punkt zwrotny – w dzisiejszych czasach trudno cokolwiek prognozować, lepiej chyba skupiać się na wyborze solidny emitentów.

A propos takich, to przypominam, że trwają obecnie 2 emisje obligacji: dewelopera DEVELIA (link) oraz spółki windykacyjnej BEST (link). Ze względu na słabe warunki rynkowe obydwie spółki zaprezentowały moim zdaniem ciekawą ofertę.

Oczywiście w tym miejscu warto przypomnieć, że inwestowanie w obligacje korporacyjne wiąże się z ryzykiem utraty nawet całości kapitału.

Poniżej przegląd składu portfela i wyników.

Portfel zdywersyfikowany listopad 2022 – skład

W listopadzie obligacje VID1122 zostały wykupione przez Victoria Dom, w związku z czym w portfelu pojawiła się gotówka:

Kolorowe kolumny z rentownością, a dokładnie rozkład kolorów, pokazuje, że rynek w listopadzie był w miarę stabilny. Oczekiwana rentowność portfela spadła z 12,4% do 12,1%, ale spadek to efekt większej gotówki w portfelu po wykupie obligacji VID1123.

Co do gotówki, to raczej nie będę oryginalny i pewnie zainwestuję wolne środki w obligacje tego samego emitenta.

Portfel według branż tradycyjnie wiele się nie zmienia:

Portfel zdywersyfikowany – wyniki

Wynik listopada to +0,63% i tyle mniej więcej portfel zarobił w tym roku – zaczynałem z 60,9 tys. zł, jest 61,3 tys. zł. Fatalny dla portfela rok, zwłaszcza w zestawieniu z inflacją.

Przybyło gotówki, wzrosła zatem Strefa relaksu:

Ale za chwilę pewnie to się zmieni.

Powoli kończy się dziwny 2022 rok, mam nadzieję, że grudzień pozwoli nieco zwiększyć roczną stopę zwrotu, no i mam nadzieję, że 2023 będzie rokiem odwrotu inflacji, co powinno wspierać wyceny obligacji korporacyjnych. A jak będzie, czas pokaże 🙂

Na koniec już tradycyjnie zapraszam Cię do dołączenia do społeczności Portalu Analiz, gdzie dyskutujemy o akcjach, obligacjach i nie tylko. Abonenci Portalu Analiz mogą również nabyć Raport Rankingowy w najbardziej korzystnej cenie.

Portal Analiz to fajna i przede wszystkim bardzo merytoryczna społeczność ponad 1,3 osób. Na czacie Portalu zazwyczaj przebywa sporo ponad 100 osób jednocześnie wymieniając się uwagami o sesji giełdowej, wydarzeniach gospodarczych czy komunikatach spółek. Z kolei w wątkach na forum dyskutujemy o akcjach, obligacjach, surowcach, a także innych instrumentach inwestycyjnych.

Udanych inwestycji! Remigiusz

2 komentarzy - “Portfel zdywersyfikowany – listopad 2022 roku

  1. Łukasz

    Dopiero zapoznaję się z obligacjami korporacyjnymi i z Twojego wpisu nie rozumiem dlaczego to był słaby rok dla portfela i dlaczego urósł tylko o 0,6% skoro rentowność portfela to 12%.

  2. Liczę wynik portfela uwzględniając odsetki i zmiany cen obligacji (a ceny obligacji spadały)
    W największym skrócie: rosły stopy procentowe, co powodowało spadek cen (wartości) obligacji korporacyjnych o stałej stopie procentowej i dlatego spadała wartość portfela. Spadały również ceny obligacji opartych na WIBOR.

Skomentuj