Wiele razy wspominałem, że nie ma się co zachwycać dobrymi wynikami roku, dwóch czy pięciu, dopóki portfelem obligacji korporacyjnych nie przejdzie się przez kryzys gospodarczy. Kryzys nadal nie nastąpił, ale już sam 2022 rok przyniósł przedsmak tego, co może być, gdy w geopolityce (wojna) i gospodarce (inflacja, stopy procentowe) nie układa się tak jak powinno.

W 2022 roku mój główny portfel obligacji zanotował wynik 1,95%, rok więc skończył na plusie, ale tylko dzięki ostatnim 2 miesiącom roku.

Po omówienie wyników, transakcji, składu portfela oraz jego ryzyka zapraszam poniżej,

Portfel obligacji – wynik 2022 roku

Mimo wysokiego oprocentowania obligacji w portfelu przekładającego się na wyższe wpływające odsetki od obligacji, portfel został dotknięty wzrostem stóp procentowych, który przełożył się na spadek wyceny obligacji stałokuponowych oraz spadek cen zdecydowanej większości obligacji wynikającym z umorzeń jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych.

2022 był bardzo słabym rokiem dla obligacji korporacyjnych, zwłaszcza, gdy zestawić go z kilkunastoprocentową inflacją, mam nadzieję, że 2023 przyniesie mocny zwrot w tym obszarze.

Portfel obligacji – wyniki

Wynik grudnia to +1,54%.

Narastająco wynik portfela „goni” linię trendu.

Ale jeszcze ma co odrabiać i tego będę się trzymać 🙂

Portfel obligacji – skład i transakcje

Skład portfela na ostatni dzień roku 2022 wyglądał tak:

A tak według branż:

W ubiegłym miesiącu zrealizowałem zysk na obligacjach Lokum Deweloper LKD0623, a zainwestowałem w papiery Ghelamco GHE0124, zatem wracam do obligacji o stałym oprocentowaniu.

Portfel obligacji – ryzyko i o spółkach

Ryzyko portfela mierzone strefami z Raportu Rankingowego wygląda tak:

Bardzo krótko o spółkach z portfela i z zastrzeżeniem, że po publikacji wyników rocznych będę aktualizował swoje nastawienie do emitentów. Kolejność alfabetyczna. I druga sprawa, omawianie emitentów nie stanowi rekomendacji co do zakupu / sprzedaży ich instrumentów finansowych.

ARCHE – spółka przeszła covid-19 z pogorszeniem wyników, ale zachowując rentowność i płynność. Zarząd ma moje zaufanie i inwestujących w apartamenty chyba również.
CAVATINA – powoli covidowy kurz opada i okazuje się, że biurowce nadal są potrzebne. Jest trochę znaków zapytania, ten rynek ma dużą inercję (umowy wieloletnie na wynajem powierzchni), ale wygląda, że Armagedonu nie będzie. Czekam na wyniki roczne.
CCC – spółka w restrukturyzacji, która mam nadzieję, że się powiedzie. Czekam na informacje o zrealizowanej emisji akcji.
DEKPOL – spółka ze średnim bilansem, ale prowadzona dobrze, rozwijająca się, nie czuję strachu trzymając jej obligacje.
GHELAMCO – pozytywnie oceniam działalność operacyjną i sytuację bilansową spółki i mam nadzieję, że tak pozostanie. Jedyna rzecz, która martwi to spore finansowanie (pożyczki) udzielone zagranicznej części „dużej” grupy Ghelamco.
Gotówka – tu mam małe obawy 🙂
LOKUM DEWELOPER – dla deweloperów mieszkaniowych 2022 rok był trudny, ale w tych firmach wyniki na sprzedaż mieszkań reagują z dużym opóźnieniem. Ostatnie komunikaty spółek (w tym Lokum) pokazują, że sytuacja w branży się poprawia – klienci nadal kupują mieszkania.
MARVIPOL – spółkę oceniam pozytywnie.
MCI CAPITAL – spółkę oceniam pozytywnie.
OBLIGACJE SKARBOWE – spore nadzieje wiążę z obligacjami stałokuponowymi – zakładam, że dynamiki inflacji w 2023 roku bardzo mocno spadną.
RONSON – spółkę oceniam pozytywnie.
VEHIS – mała pozycja, pozagiełdowa, dobrze skonstruowane zabezpieczenie, zakładam, że problemów nie będzie.
VICTORIA DOM – ostatnie komunikaty wskazują, że sytuacja na rynku mieszkaniowym się stabilizuje.
WHITE STONE DEV – o spółce najmniej wiem, bo publikuje raport tylko półroczny i roczny – poza tym niewiele dodatkowych informacji. Ostatni raport nie wskazywał na potencjalne problemy,

Portfel obligacji – podsumowanie

Trudny, bardzo trudny rok za nami. Zwykle po burzy przychodzi słońce, a po spadkach są odbicia na giełdzie. I liczę, że 2023 rok będzie powrotem do trendów wzrostowych: i na akcjach i na obligacjach,
Czego Wam i sobie życzę.

Udanych inwestycji! Remigiusz

3 komentarzy - “Portfel obligacji – grudzień i cały 2022 rok

 1. Obligacje

  Są jakieś możliwości ku temu, aby wykorzystać spadek rentowności 10latek PLN z dźwignią?

 2. Ja nie znam, ale dźwignia na 10latkach pachnie szybkim bankructwem 🙂

  Ten fundusz działa z dźwignią na krótkich papierach i widać co było, jak scenariusz się nie realizował: https://www.analizy.pl/fundusze-inwestycyjne-otwarte/CAB44/rockbridge-lokata-plus

 3. Filip

  Są jakieś możliwości ku temu, aby wykorzystać spadek rentowności 10latek PLN z dźwignią?

  Niech Pan prześledzi produkty oferowane przez brokerów wprowadzających typu XTB. Na pewno mają możliwość gry na 10latkach niemieckich (BUND), amerykańskich (T-NOTE). Być może też na brytyjskich (GILT). Mają zapewne rozszerzony spread bid/ask, ale coś za coś. Ewentualnie konto w Interactive Brokers i gra bezpośrednio na rynku (bariera wejścia to giełdowy depozyt na kontrakt CME/EUREX). Jeśli chce Pan zagrać za duże pieniądze to niech Pan zadzwoni do swojego biura maklerskiego i się zapyta czy biuro/bank chcę być drugą stroną transakcji OTC i jak kwotują produkt.

  W USA i Niemczech może Pan śmiało grać też 2latki, 5latki i 30latki jako produkt giełdowy.

Skomentuj