6 lutego z publiczną emisją obligacji korporacyjnych wystartowała spółka KRUK. Poniżej przedstawiam parametry emisji obligacji oraz podaję linki do oferty, a także analizy spółki.

KRUK – PARAMETRY EMISJI OBLIGACJI SERII AN3

Wartość obecnej emisji obligacji wynosi 50 mln zł.

Wartość nominalna jednej obligacji to 100 zł i minimalny zapis można złożyć właśnie od takiej kwoty za wyjątkiem DM PKO BP, gdzie minimalny zapis wynosi 25 tys. zł.

Oprocentowanie obligacji jest zmienne i wynosi WIBOR 3M + 4 p.p. marży, podobnie jak w poprzedniej emisji. Według stanu na 25.01.2023 r. oprocentowanie wyniosłoby 10,93%. Odsetki od obligacji będą wypłacane co 3 miesiące.

Obligacje emitowane są na okres 5 lat, ich planowana data wykupu to 20.02.2028 roku.

Obligacje nie są zabezpieczone, środki z emisji mają być przeznaczone na finansowanie ogólnych potrzeb korporacyjnych.

Zapisy potrwają od 6 do 17 lutego 2023 roku (link do emisji).

20 lutego 2023 roku nastąpi przydział obligacji, a na Catalyst powinny się one pojawić w marcu.

Liderem konsorcjum przyjmującego zapisy jest DM BDM (link do oferty), a w konsorcjum znajdują się jeszcze Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna Oddział – Biuro Maklerskie w Warszawie, Dom Inwestycyjny Xelion, DM BOŚ, Michael / Ström Dom Maklerski, Noble Securities, Ipopema Securities.

Inwestowanie w obligacje korporacyjne obarczone jest ryzykiem utraty części lub całości środków. Czynniki ryzyka związane z emitentem i emisją zostały zamieszczone w prospekcie informacyjnym, do którego lektury zachęcam.

KRUK – ANALIZA PRZEKROJOWA SPÓŁKI

Prezentacja inwestorska znajduje się w tym miejscu, analizę wyników spółki po 3 kwartałach, patrząc okiem akcjonariusza, znajdziesz tutaj, a omówienie jej sytuacji bilansowej z punktu widzenia obligatariusza opublikowałem tutaj. Warto również obejrzeć webinar z członkiem zarządu KRUK, Panem Michałem Zasępa: link do webinaru).

KRUK – NOTOWANIA OBLIGACJI – PORÓWNANIE

Na rynku Catalyst notowana jest seria obligacji KRU1127 o praktycznie takich samych warunkach jak obecna emisja. Obligacje te wyceniane są przez inwestorów nieznacznie powyżej 100%, co pozwala mieć nadzieję, że również i obecna emisja może zostać pozytywnie przyjęta przez rynek, a mówiąc wprost, wygląda ciekawie.

KRUK to duża spółka giełdowa (wchodzi już w skład WIG20), z wieloletnią historią na rynku obligacji korporacyjnych. Sytuacja finansowa grupy jest bardzo dobra. Patrząc na obligacje notowane na Catalyst, obecna oferta wydaje się dobrze „skrojona” pod względem oprocentowania. Również oprocentowanie zmienne daje zabezpieczenie przed ewentualnym dalszym wzrostem stóp procentowych i stawek WIBOR.

Oczywiście decyzje odnośnie zakupu lub nie danych instrumentów jak zawsze należą do Czytelnika.

Udanych inwestycji!

Disclaimer: KRUK wykupił reklamę emisji obligacji na blogu Rynek Obligacji. Wykupywanie reklam na portalach finansowych jest standardowym działaniem emitentów, aby zapewnić widoczność oferty. Dodatkowo powyższy wpis powstał z mojej inicjatywy i nie był konsultowany z emitentem (piszę zawsze jako potencjalny inwestor, a nie sprzedawca), ale Czytelnik powinien mieć świadomość powiązań, które wyżej wymieniłem.

No i jeszcze przypomnienie, że powyższy wpis nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej, a inwestowanie w obligacje korporacyjne (i inne instrumenty finansowe) wiąże się z ryzykiem utraty części, a nawet całości zainwestowanych środków – warto do inwestycji podchodzić rozważnie.

3 komentarzy - “KRUK – emisja obligacji AN3

 1. Czy JDG może wypuścić obligacje?
  Albo nowo otwarta spółka z o. o. ?
  Czy ktoś w tym temacie może odpowiedzieć jeszcze na takie pytania;
  Ile kosztuje taka operacja, dla kwoty rzędu 1,5-2 mln pln?
  Zorganizowanie tego, nie oprocentowanie takich obligacji.
  I drugie pytanie w takim temacie;
  Czy takie obligacje mogą mieć wpisaną opcje dodatkowego/wymuszonego wykupu z dodatkową premią dla posiadacza?
  Powiedzmy, że były by oprecontowane 2%+Wibor, płatne kwartalnie i co kwartał opcja dla emitetna do wykupu(ale za dodatkowym wynagrodzeniem)?

 2. Jozef_socjopata

  [coś się komentarz nie dodał?]
  Remigiuszu, zapomniałeś o ostatnich, lepszych (WIBOR 3M + 4.5%) obligacjach, chyba jeszcze nie notowanych: https://obligacje.pl/pl/obligacja/KRU0129. Mają rok dłużej do wykupu, co dla niektórych jest zaletą.
  Jak widać, inwestor instytucjonalny jest „lepszy” od zwykłego szaraka. A ja nie widzę potrzeby oddawania Krukowi naszych oszczędności „za darmo” – lepiej odkupić w.wym. transzę z rynku.

 3. kuki66

  @Adam – wszyscy, wszystko moga. Twoj przyklad to nie jest przyklad na zorganizowana emisje zamknieta lub publiczna. Za maly wolumen, zeby to mialo sens. Koszty przeprowadzenia to zjedza. Po 1 mln, to raczej do FFF trzeba isc. Friends, Family & Fools.

Skomentuj