Styczeń 2023 roku to kolejny dobry miesiąc dla obligacji korporacyjnych – wartość portfela przez miesiąc urosła o 1,72%, czemu sprzyjały rosnące ceny obligacji.

Zapraszam do krótkiego podsumowania i jednocześnie przepraszam za opóźnienie w publikacji wpisu, wynikające z wyjazdu na ferie.

Portfel zdywersyfikowany – styczeń 2023 roku

W styczniu portfel wypracował +1,72% wzrostu:

Oby tak dalej.

Portfel zdywersyfikowany – skład i transakcje, ryzyko

Wolną gotówkę wydałem na zakup obligacji spółki DEVELIA – DVL1225. Rentowność 11% uznaję za satysfakcjonującą jak dla tego emitenta.

Skład portfela według emitentów wygląda tak:

Niewiele transakcji w portfelu oznacza niewielkie zmiany w jego składzie według branż:

Ryzyko portfela też znacząco się nie zmieniło:

Podsumowując, styczeń rozpoczęty z przytupem. Miesiąc temu napisałem, że bez mocnych negatywnych zdarzeń można by myśleć o stopie zwrotu w 2023 roku > 10% i pierwszy miesiąc do tego mnie przybliża. Będąc przy negatywnych zdarzeniach, to coraz bardziej obawiam się o losy obligacji CCC, ale ponieważ portfel ma być maksymalnie bezobsługowy na razie w tym portfelu nie wykonuję żadnych ruchów.

Udanych inwestycji!

2 komentarzy - “Portfel zdywersyfikowany – wyniki stycznia 2023 roku

 1. Adam

  Może nieco głupie pytanie, ale… czym się różni portfel obligacji od portfela zdywersyfikowanego? Wszak w obu są obligacje, prawda?

 2. No tak, od dłuższego czasu już nie umieszczam we wpisach disclaimera, o co chodzi 🙂
  W największym skrócie: portfel główny – to mój duży portfel, w którym staram się w miarę aktywnie wykręcić dobrą stopę zwrotu przy średnim ryzyku, a portfel zdywersyfikowany, to taki trochę eksperyment czy w obligacje korporacyjne można inwestować nie poświęcając aż tak dużo czasu – obligacje spółki dołączają do portfela i są w nim praktycznie do wykupu, wyjątki możliwe głównie wtedy, gdy mocno pogarsza się ryzyko jakiegoś emitenta.

  A teraz linki.
  Np. w tym wpisie w ramce znajdziesz ideę portfela: https://www.rynekobligacji.com/2020/08/zdywersyfikowany-portfel-obligacji-lipiec-2020/
  W tym wpisie rozważania o portfelu zdywersyfikowanym: https://www.rynekobligacji.com/2016/08/jak-zbudowac-zdywersyfikowany-portfel-obligacji-na-rynku-catalyst/
  A tutaj prezentację portfela: https://www.rynekobligacji.com/2016/10/prezentacja-zdywersyfikowanego-portfela-obligacji-korporacyjnych/

  Wpisy trochę już stare, widzę, że niektóre grafiki się nie wczytują, ale tym bardziej warto wrócić do nich i sprawdzić, na ile idea okazała się słuszna 🙂

Skomentuj