Po 3 wzrostowych miesiącach w lutym portfel zanotował korektę, a jego wynik to -0,45%. Główne przyczyny słabego wyniku, to spadek cen obligacji CCC (i ich sprzedaż praktycznie w samym dołku) oraz korekta na długoterminowych obligacjach skarbowych. Po szczegóły zapraszam poniżej.

Portfel obligacji – wyniki w lutym

Miesięczne wyniki wyglądają tak:

O przyczynach spadków napisałem we wstępie, z kolei pozostałe papiery korporacyjne zachowywały się całkiem solidnie.

Narastająco idę z trendem:

Portfel obligacji – skład i transakcje

Na koniec lutego w portfelu znajdowali się następujący emitenci.

Główną zmianą w portfelu była sprzedaż do zera obligacji CCC0626 więc krótki komentarz tutaj wskazany. W końcówce ubiegłego roku (początek listopada) spółka uchwaliła emisję akcji na 500 mln zł i jak rozumiałem jej intencją było szybkie przeprowadzenie tej emisji. Do tego komunikaty wysyłane przez spółkę odnośnie działalności operacyjnej były w miarę pozytywne (ale po prawdzie zawsze takie są). Na początku lutego 2023 r. spółka opublikowała słabe wstępne szacunkowe wyniki za swój 4 kwartał (listopad – styczeń). Emisji akcji cały czas nie ma.

Inwestowanie nauczyło mnie aby patrzeć na czyny (słabe wyniki, brak emisji), a nie na słowa (będzie lepiej, optymalizujemy) i na tej podstawie podejmować decyzje. Mój główny „bezpiecznik” czyli emisja akcji, którą objąłby główny akcjonariusz potwierdzając swoją wiarę w spółkę, się nadal nie zmaterializował więc skoro główny akcjonariusz się nie kwapi z finansowaniem CCC, to ja też nie.

Dodatkowym atutem obligacji CCC było dla mnie (i jest) zabezpieczenie na akcjach Modivo, perły w koronie CCC, ale tu wyniki też nie zachwycają i pytanie czy, jak w 2023 roku zawita do nas prawdziwy kryzys, jaka będzie wartość tego zabezpieczenia.

Gdybym miał zero-jedynkowo obstawić czy CCC spłaci swoje obligacje, uznałbym, że spłaci. Gdyby natomiast obstawiać to w postaci prawdopodobieństwa spłaty, tu niestety do 100% trochę by zabrakło. Na obligacjach korporacyjnych nie szukam ponadnormatywnych zysków i emocji, to robię inwestując w akcje, stąd też decyzja o sprzedaży tych papierów. Same obligacje sprzedałem w 2 transzach, mniejszą na początku lutego, większą praktycznie w samym dołku cenowym 13 lutego – niestety tak wyszło, dzień wcześniej dopiero wróciłem z wakacji, na których nie chciałem podejmować nieprzemyślanych ruchów.

Pozostałe wydarzenia lutego, to częściowy wykup obligacji WSD1123 przez emitenta, sprzedaż obligacji Pragmy Faktoring, na które zapisywałem się w styczniu (zainkasowany mały zysk, ale widzę dziś, że już mógłby być większy 🙂 ) i zapis na nową emisję obligacji KRUK. Obecnie trwa emisja BEST (link do wpisu), którą również uważam za interesującą.

W portfelu formalnie jest 12% gotówki, niestety w realu część kwoty musiałem „pożyczyć” z portfela prawdopodobnie na 2-3 miesiące, stąd wyższy poziom gotówki będzie się przewijał przez najbliższy czas.

Skład portfela według branż:

I według Stref Ryzyka, mocniej się zazieleniło po sprzedaży CCC:

Podsumowując, luty gorszy, ale przyczyna znana (CCC0626 + FPC1140) i częściowo wyeliminowana (CCC0625), także mam nadzieję, że był wypadkiem przy pracy.

Na koniec jeszcze jedno spostrzeżenie. Zaczynając inwestowanie w obligacje 8 lat temu pamiętam, że na początku spisywałem wartość obligacji do Excela każdego dnia, rachunkowość była rozbudowana. Z biegiem czasu coraz więcej czasu postawa ewoluuje – mniej interesuje mnie przeszłość, a więcej przyszłość: w co inwestować. Jak się dobrze zainwestuje to i przeszłość będzie wyglądała dobrze 🙂 Tym zakręconym akapitem przepraszam osoby, które długo czytają bloga i z pewnością zauważyły, że wpisy stają się krótsze.

Udanych inwestycji! Remigiusz

8 komentarzy - “Portfel obligacji – wyniki lutego 2023 roku

 1. Robert

  Czy można wiedzieć jaki był powód sprzedaży PRF0125?

 2. mała pozycja, zgarnąłem zysk i czekam na kolejne emisje.

 3. Adam

  Remigiuszu, czy mógłbyś dodać dwa zdania o FPC1140? Co się wydarzyło?

 4. Korekta po wcześniejszych wzrostach, plus pojawiła się konkurencja, z forum Portalu Analiz:

  Ciekawe duża emisja nowych papierów FPC 0342. „Wielkość emisji – 10.000.000.000 zł, z tym że łączna wartość nominalna obligacji wyemitowanych na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 r. na podstawie wszystkich listów emisyjnych wydawanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego nie przekroczy kwoty 23.000.000.000 zł” – dodano.
  BGK podał, że obligacje są oferowane do sprzedaży po raz pierwszy w dniu 28 lutego 2023 r.
  Oprocentowanie Obligacji jest stałe i wynosi 6,75 proc. w stosunku rocznym.

 5. Obligacje

  Obligacje stałokuponowe notowane są poniżej poziomu rentowności 10latek. Jaka może być przyczyna? Ktoś przytrzymuje niższe poziomy? (nie jest to trudne, bo i płynność słaba)

 6. Rafał Sadowski

  Co z analizą kredyt inkaso?Właśnie trwa emisja .Warto kupić?

 7. Kredyt Inkaso – postaram się w poniedziałek wpis zrobić.

 8. Adam

  Czy dobrze rozumiem? Do 26/03 można zakupić te obligacje z dyskontem, po 992zł za sztukę?

Skomentuj