Po 3 wzrostowych miesiącach w lutym portfel zanotował korektę, a jego wynik to -0,45%. Główne przyczyny słabego wyniku, to spadek cen obligacji CCC (i ich sprzedaż praktycznie w samym dołku) oraz korekta na długoterminowych obligacjach skarbowych. Po szczegóły zapraszam poniżej.

Portfel obligacji – wyniki w lutym

Miesięczne wyniki wyglądają tak:

O przyczynach spadków napisałem we wstępie, z kolei pozostałe papiery korporacyjne zachowywały się całkiem solidnie.

Narastająco idę z trendem:

Portfel obligacji – skład i transakcje

Na koniec lutego w portfelu znajdowali się następujący emitenci.

Główną zmianą w portfelu była sprzedaż do zera obligacji CCC0626 więc krótki komentarz tutaj wskazany. W końcówce ubiegłego roku (początek listopada) spółka uchwaliła emisję akcji na 500 mln zł i jak rozumiałem jej intencją było szybkie przeprowadzenie tej emisji. Do tego komunikaty wysyłane przez spółkę odnośnie działalności operacyjnej były w miarę pozytywne (ale po prawdzie zawsze takie są). Na początku lutego 2023 r. spółka opublikowała słabe wstępne szacunkowe wyniki za swój 4 kwartał (listopad – styczeń). Emisji akcji cały czas nie ma.

Inwestowanie nauczyło mnie aby patrzeć na czyny (słabe wyniki, brak emisji), a nie na słowa (będzie lepiej, optymalizujemy) i na tej podstawie podejmować decyzje. Mój główny „bezpiecznik” czyli emisja akcji, którą objąłby główny akcjonariusz potwierdzając swoją wiarę w spółkę, się nadal nie zmaterializował więc skoro główny akcjonariusz się nie kwapi z finansowaniem CCC, to ja też nie.

Dodatkowym atutem obligacji CCC było dla mnie (i jest) zabezpieczenie na akcjach Modivo, perły w koronie CCC, ale tu wyniki też nie zachwycają i pytanie czy, jak w 2023 roku zawita do nas prawdziwy kryzys, jaka będzie wartość tego zabezpieczenia.

Gdybym miał zero-jedynkowo obstawić czy CCC spłaci swoje obligacje, uznałbym, że spłaci. Gdyby natomiast obstawiać to w postaci prawdopodobieństwa spłaty, tu niestety do 100% trochę by zabrakło. Na obligacjach korporacyjnych nie szukam ponadnormatywnych zysków i emocji, to robię inwestując w akcje, stąd też decyzja o sprzedaży tych papierów. Same obligacje sprzedałem w 2 transzach, mniejszą na początku lutego, większą praktycznie w samym dołku cenowym 13 lutego – niestety tak wyszło, dzień wcześniej dopiero wróciłem z wakacji, na których nie chciałem podejmować nieprzemyślanych ruchów.

Pozostałe wydarzenia lutego, to częściowy wykup obligacji WSD1123 przez emitenta, sprzedaż obligacji Pragmy Faktoring, na które zapisywałem się w styczniu (zainkasowany mały zysk, ale widzę dziś, że już mógłby być większy 🙂 ) i zapis na nową emisję obligacji KRUK. Obecnie trwa emisja BEST (link do wpisu), którą również uważam za interesującą.

W portfelu formalnie jest 12% gotówki, niestety w realu część kwoty musiałem „pożyczyć” z portfela prawdopodobnie na 2-3 miesiące, stąd wyższy poziom gotówki będzie się przewijał przez najbliższy czas.

Skład portfela według branż:

I według Stref Ryzyka, mocniej się zazieleniło po sprzedaży CCC:

Podsumowując, luty gorszy, ale przyczyna znana (CCC0626 + FPC1140) i częściowo wyeliminowana (CCC0625), także mam nadzieję, że był wypadkiem przy pracy.

Na koniec jeszcze jedno spostrzeżenie. Zaczynając inwestowanie w obligacje 8 lat temu pamiętam, że na początku spisywałem wartość obligacji do Excela każdego dnia, rachunkowość była rozbudowana. Z biegiem czasu coraz więcej czasu postawa ewoluuje – mniej interesuje mnie przeszłość, a więcej przyszłość: w co inwestować. Jak się dobrze zainwestuje to i przeszłość będzie wyglądała dobrze 🙂 Tym zakręconym akapitem przepraszam osoby, które długo czytają bloga i z pewnością zauważyły, że wpisy stają się krótsze.

Udanych inwestycji! Remigiusz

12 komentarzy - “Portfel obligacji – wyniki lutego 2023 roku

 1. Robert

  Czy można wiedzieć jaki był powód sprzedaży PRF0125?

 2. mała pozycja, zgarnąłem zysk i czekam na kolejne emisje.

 3. Adam

  Remigiuszu, czy mógłbyś dodać dwa zdania o FPC1140? Co się wydarzyło?

 4. Korekta po wcześniejszych wzrostach, plus pojawiła się konkurencja, z forum Portalu Analiz:

  Ciekawe duża emisja nowych papierów FPC 0342. „Wielkość emisji – 10.000.000.000 zł, z tym że łączna wartość nominalna obligacji wyemitowanych na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 r. na podstawie wszystkich listów emisyjnych wydawanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego nie przekroczy kwoty 23.000.000.000 zł” – dodano.
  BGK podał, że obligacje są oferowane do sprzedaży po raz pierwszy w dniu 28 lutego 2023 r.
  Oprocentowanie Obligacji jest stałe i wynosi 6,75 proc. w stosunku rocznym.

 5. Obligacje

  Obligacje stałokuponowe notowane są poniżej poziomu rentowności 10latek. Jaka może być przyczyna? Ktoś przytrzymuje niższe poziomy? (nie jest to trudne, bo i płynność słaba)

 6. Rafał Sadowski

  Co z analizą kredyt inkaso?Właśnie trwa emisja .Warto kupić?

 7. Kredyt Inkaso – postaram się w poniedziałek wpis zrobić.

 8. Adam

  Czy dobrze rozumiem? Do 26/03 można zakupić te obligacje z dyskontem, po 992zł za sztukę?

 9. Zmiana, jutro o 10-tej KRI prowadzi webinar więc do tego czasu na pewno nie będę omawiał spółki (mam parę pytań). Co do dyskonta, np. tutaj jest to opisane: https://obligacje.pl/pl/a/kredyt-inkaso-rusza-po-15-mln-zl-z-publicznej-emisji-obligacji

 10. Adam

  Tak, widziałem na obligacje.pl, ale nie wiem czy można to uznać za rodzaj dyskonta właśnie?

 11. Miki

  Ma sens kupować kredit obcasów obligacje czytam że dawno nie kupowali wierzytelność może jak teraz kupią to będzie to pakiet nie do ściągnięcia biorąc pod uwagę zmiany na korzyść konsumentów?
  panie Rwmigiuszunco Pan sądzi o możliwości wprowadzenia pieniądza cyfrowego w Polsce myśli Pan że taki pieniądz tymczasowy jest realny w Polsce w przeciągu 3 lat?

 12. Akurat w ostatnich 3 kwartałach trochę wierzytelności kupili.
  Pieniądz cyfrowy – nie mam zdania – nie wiem.

Skomentuj