Tym razem bez opóźnień przechodzę do omówienia wyników portfela zdywersyfikowanego. A luty to kolejny miesiąc, kiedy okazały się one dobre, portfel zarobił +0.79%. Przy czym warto mieć na uwadze, że od tego roku DM mBanku nie pobiera podatku od wpływających odsetek od obligacji, zatem wyniki portfela stały się „brutto” – podatek od odsetek będę musiał rozliczyć za rok.

Portfel zdywersyfikowany – luty 2023 roku

Wynik lutego to +0,79% i to 4 z rzędu miesiąc z przyzwoitym wzrostem, oby tak dalej, czas gonić inflację:

Portfel zdywersyfikowany – skład, transakcje, ryzyko

W lutym przedterminowo zostały wykupione obligacje Lokum Deweloper LKD0623, a na ich miejsce zakupiłem obligacje MCI Capital MCI0227 oraz dokupiłem obligacji DEVELIA DVL1225. W rezultacie skład portfela wygląda tak:

Patrząc po zmianie rentowności obligacji miesiąc do miesiąca, luty ro raczej był spokojny okres. Aktualna rentowność, 11,7% brutto, pozwala również oczekiwać dobrego 2023 roku, zwłaszcza, że kilka serii obligacji w tym czasie zapada, a co za tym idzie rentowność się zrealizuje 🙂 .

Największy ból głowy mam obecnie z obligacjami CCC, które zresztą sprzedałem z głównego portfela. Brak emisji akcji plus słabe wyniki finansowe nakazują daleko posuniętą ostrożność. Tylko, że w tym portfelu, w przeciwieństwie do głównego, działam bardzo statycznie – sprzedaję „w ostateczności” – na chwilę obecną uznaję, że „ostateczność” jeszcze nie nadeszła, choć daleko do niej nie jest.

Skład portfela według branż wygląda tak:

I portfel podzielony na Strefy Ryzyka:

Podsumowując, rok 2023 dla portfela rozpoczął się dobrze, po 2 miesiącach stopa zwrotu wynosi +2,52%, oby tak dalej. I oby CCC nic nie namieszało.

Udanych inwestycji!

5 komentarzy - “Portfel zdywersyfikowany – wyniki lutego 2023 roku

 1. Anonim

  Wielkie dzięki za wpis!
  Chciałbym zapytać natomiast DM mBanku i brak podatku od odsetek – czy należna kwota podatku belki zostanie dodana jako zysk do PIT-8C czy może trzeba będzie samodzielnie liczyć kwotę należnego podatku, podobnie jak w przypadku dywidend spółek zagranicznych?

 2. Tak mi odpowiedziało inne biuro maklerskie:

  […]zmiany przepisów prawnych dotyczące niepobierania podatku od wypłacanych odsetek od obligacji przez DM stanowią obszar dalszych konsultacji pomiędzy Związkiem Banków Polskich a Ministerstwem Finansów.

  Ponieważ przepisy są aktualnie w tym względnie niejasne i budzą wątpliwości interpretacyjne, a sam podatek nie został zniesiony, dlatego na ten moment DM […] podatek pobiera na dotychczasowych zasadach.

  Oczywiście oczekujemy na dalsze ustalenia ZBP z MF, co może wpłynąć na nasze dalsze działania.

 3. Wojtek

  Cześć,
  a mnie interesuje jeszcze to, czy dochód z odsetek (brutto) będzie można obniżyć o straty z transakcji giełdowych (np. akcji). Jeśli tak, to uważam, że to całkiem niezła sprawa. Miałem lata na giełdzie, gdy odnotowywałem stratę z handlu akcjami i obligacjami, a podatek od odsetek i dywidend był odcinany, przez co de facto w ogólnym rozrachunku płaciłem podatek od starty za cały rok.

 4. też jestem ciekawy jak będzie z tym łączeniem dochodu z odsetek ze stratą z giełdy, ale jednocześnie mam nadzieję, że nigdy nie będziemy musieli z tego ewentualnego łączenia korzystać 🙂

Skomentuj