Kwiecień to kolejny dobry miesiąc dla portfela obligacji korporacyjnych (i skarbowych), który w tym okresie zarobił 1,6%, zwiększając roczną stopę zwrotu do 8,22%. Transakcji na Catalyst w kwietniu nie przeprowadzałem, ale miał miejsce wykup papierów jednej ze spółek oraz skorzystałem z 3 ofert publicznych obligacji, w tym po raz pierwszy emisji w EUR. Po szczegóły zapraszam poniżej.

Portfel obligacji – wyniki kwietnia

Jak wspomniałem kwiecień okazał się dobrym miesiącem dla portfela:

Narastająco stopa zwrotu od założenia portfela przekroczyła 50%:

I byłoby pięknie, gdyby nie wysoka inflacja, która mocno ciągnie realne wyniki w dół.

Portfel obligacji – skład i transakcje

Portfel na dzień 30 kwietnia wygląda tak:

Jak wspomniałem na wstępie, na Catalyst żadnych transakcji w kwietniu nie dokonywałem. Natomiast w portfelu miało miejsce kilka wydarzeń:

Przedterminowo zostały wykupione obligacje White Stone Development.

Zapisałem się w ofertach publicznych na nowe emisje obligacji PragmaGO oraz Marvipol.

Zakupiłem w emisji publicznej obligacje DL Invest i są to pierwsze obligacje wyemitowane w walucie EUR w moim portfelu.

Wszystkie 3 emisje zakupiłem za pośrednictwem DM Michael / Ström, który specjalizuje się w obligacjach i ma chyba najszerszą ofertę w tym zakresie. A do tego darmowe konto z niską prowizją od transakcji (0,1%). Usługi tej instytucji niezmiennie polecam.

Jak widać z tabeli powyżej, portfel trochę się zmienia, nie zawiera już tylko obligacji korporacyjnych emitowanych w PLN, a są w nim również obligacje skarbowe, a teraz także obligacje w EUR. Obligacje skarbowe (FPC1140) są „zakładem” na powrót inflacji do celu inflacyjnego, a obligacje w EUR są wyjściem z oszczędnościami poza polskiego złotego. Inflacja w Polsce jest sporo wyższa od tej w strefie EUR, dodając do tego raczej luźną politykę finansową naszego kraju (rosnące transfery socjalne) oraz raczej ostrożną politykę RPP w zakresie realizacji swojego głównego celu (inflacja w celu) widzę ryzyko osłabienia złotego i zdecydowałem, że czas najwyższy pewną część środków trzymać w innych walutach. Mocne wrażenie wywarło na mnie też mocne osłabienie złotówki we wrześniu / październiku ubiegłego roku – stąd teraz powolna akumulacja walut, aby chociaż mieć zabezpieczone środki w walucie na zagraniczne wakacje i może jeszcze jakąś rezerwę 🙂

Pomimo tych kilku transakcji skład portfela według branż niewiele się zmienił i wygląda tak:

I chyba ostatnie zestawienie Stref Ryzyka na podstawie Raportu Rankingowego po wynikach spółek za 2021 rok. W drugiej połowie maja powinien być gotowy nowy raport, a jeżeli chcesz się zapoznać z aktualnie ustępującym napisz do mnie na remi at portalanaliz.pl, a podeślę Tobie w celu zapoznania się z jego metodologią.

Podsumowując, w 2023 roku trwa dobra passa portfela obligacji i mam nadzieję na kolejne pozytywne miesiące. Gdyby jeszcze inflacja wróciła do celu, byłoby świetnie.

Udanych inwestycji!

7 komentarzy - “Portfel obligacji – wyniki w kwietniu 2023 roku

 1. Kuba

  Hej Remigiusz,
  w jednym z poprzednich wpisów napisałeś, że teraz podajesz stopy zwrotu brutto, bo DM mBanku wypłaca Ci odsetki brutto. Ja mam konto eMakler w mBanku i zauważyłem, że zazwyczaj dostaję odsetki brutto, ale raz na jakiś czas już odsetki netto. Np. PCR0324, ALR1025, PEO1027 – odsetki netto, ale PCX0925, FPC0427, KRU0627 – odsetki brutto.
  Rozgryzłeś może na jakiej zasadzie to działa? Czy to loteria? 🙂

 2. Sprawdziłem i u mnie na obydwu portfelach w tym roku tylko raz mdm pobrał podatek – od obligacji PCR zapadających w tym roku. Koresponduje to z informacjami od nich:

  Od 1 stycznia 2023 Bank nie będzie miał obowiązku pobierania podatku od wypłat odsetek i dyskonta z obligacji:
  1. Dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym oraz o terminie wykupu nie krótszym niż rok obligacji wyemitowanych przez Skarb Państwa niezależnie od daty emisji.
  2. Dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym oraz o terminie wykupu nie krótszym niż rok obligacji wyemitowanych przez pozostałe podmioty wyemitowane po 31 grudnia 2018.

  To by pasowało, ALR i PEO pewnie wyemitowane przed 31.12.2018, a PCR poniżej roku…

 3. Arek S.

  To ciekawe, ja odsetki z VID1023 otrzymałem brutto.

 4. Wojciech

  Remigiusz, a jak dokonałeś przewalutowania PLN na EUR? Oferty w EUR są interesujące, ale jeśli miałbym płacić za przewalutowanie np. 0,5% wartości transakcji to cały business case się nie zepnie. Ponadto, odsetki od obligacji będą w EUR. Czy w MS będzie można przelewać EUR na swoje konto w banku za darmo, czy będą jakieś opłaty?

 5. przewalutowanie robiłem w kantorze w mbanku, można też pewnie w walutomatach, revoultach czy podobnych stronach robić. Przelew SEPA z mbanku za darmo do DM MS, odsetki będą w EUR, póki co przelewy z DM MS trzeba „ręcznie robić” (na formularzach), ale niebawem ma się to zmienić. Założyłem, że przelewy są bezpłatne, ale w sumie nie dopytywałem o to.
  Co do przewalutowania – i tak chciałem mieć trochę EUR więc przewalutować bym musiał, a zakup obligacji traktuję jako alternatywę dla lokaty/trzymania kasy w domu.

 6. Tadeusz

  Koszt przelewu to 3 EURO.

 7. Wojciech

  Super wiadomość, też kupiłem za drobną sumę te obligacje w EUR. Dostanę co kwartał 10 eur odsetek i z tego 3 eur wydam na przelew do swojego banku.

Skomentuj