Trochę późno na wpis podsumowujący czerwiec, ale od początku prowadzenia tego bloga wpisy dotyczące wyników portfeli pojawiają się w każdym miesiącu i chcę tradycję podtrzymać 🙂

Przechodząc do meritum, w czerwcu portfel zdywersyfikowany obligacji zarobił +0,45%, a narastająco za pierwsze półrocze wynik wynosi +8,22%, bardzo poprawnie jak na portfel bezobsługowy.

W czerwcu dokonałem jednej sprzedaży z portfela, o czym poniżej.

Portfel zdywersyfikowany – czerwiec 2023 roku

Kolejny dodatni miesiąc za portfelem, stopa zwrotu za ostatnie 6 miesięcy to ładne 8,22%, a za 12 miesięcy wynosi 10,27%.

Być może największy rajd wynikowy na obligacjach i portfelu już za nami, ale tego do końca nigdy nie wiadomo, mam nadzieję, że druga połowa obecnego roku również nie będzie zła – jest co odrabiać (słabe wyniki 2022 roku, gdy portfel zarobił 2,2%).

Portfel zdywersyfikowany – skład, transakcje, ryzyko

W związku z aktualizacją Raportu Rankingowego po danych spółek za 2022 rok zdecydowałem się usunąć z portfela spółkę CCC (obligacje CCC0626).

Na miejsce obligacji CCC (ale to już w lipcu, stąd brak w powyższym zestawieniu) do portfela zakupiłem obligacje MVP0526 przy rentowności około 12% brutto.

Chętnie do portfela dobrałbym obligacje Marvipol z aktualnej oferty publicznej (link do wpisu), ale niestety Dom Maklerski mBanku nie uczestniczy w ofertach obligacji. Przy okazji, aktualna oferta obligacji BEST też jest całkiem ciekawa (link do wpisu).

Aktualna rentowność portfela (9,8%) pozwala mieć nadzieję na kolejne dobre wynikowo miesiące.

Skład portfela według branż:

I portfel podzielony na Strefy Ryzyka na podstawie Raportu Rankingowego (link):

W porównaniu do poprzedniego miesiąca zniknęła Strefa ekstremalnych, co należy wiązać ze sprzedażą obligacji CCC z portfela. Gotówka powiększyła Strefę relaksu.

Podsumowując, I półrocze 2023 roku wypadło bardzo dobrze wynikowo i mam nadzieję, że druga część roku również będzie dobra, choć zapewne już nie tak jak ta, która minęła.

Udanych inwestycji!

Skomentuj