Wrzesień to kolejny wzrostowy miesiąc dla portfela, zakończony wynikiem +0,12%. Sam wynik nie jest imponujący, jednakże biorąc pod uwagę spadek cen obligacji FPC1140 jestem z tego wyniku zadowolony. Narastająco po 9 miesiącach 2023 roku stopa zwrotu portfela wynosi +12,1%. Po szczegóły zapraszam poniżej.

Portfel obligacji – wyniki września 2023 roku

Kolejny miesiąc „na plus”:

I spojrzenie na portfel od jego założenia:

Portfel obligacji: skład, transakcje, ryzyko

Skład portfela na koniec września wygląda tak (zmiany zaznaczone kolorem):

Pisałem w poprzednim podsumowaniu, że „wymiękam” odnośnie moich oryginalnych oczekiwań odnośnie szybkiego powrotu inflacji do celu. Wydatki przedwyborcze, obietnice wyborcze, podwyżka płacy minimalnej od nowego roku, potrzeby pożyczkowe Skarbu Państwa – w mojej ocenie rośnie prawdopodobieństwo, że te czynniki przeważą nad wzrostem efektywności czy tanim importem (zwłaszcza gdy złoty będzie się dalej osłabiał) i w efekcie druga runda inflacji się pojawi, a do celu inflacyjnego szybko nie powrócimy. W efekcie we wrześniu zredukowałem portfel obligacji skarbowych o stałej stopie, czyli mówiąc wprost sprzedałem około połowy posiadanych obligacji FPC1140. W ten sposób udział tych papierów spadł do 7%, zatem zmiany cen tych obligacji nie będą miały drastycznego wpływu na wyniki portfela.

Uwolnioną gotówkę wydałem na zakup obligacji BEST BST0228 oraz PragmaGO PRF0425. Wracam zatem do podstaw, czyli do obligacji korporacyjnych w portfelu.

Skład portfela według branż:

I według Stref z Raportu Rankingowego:

Podsumowując, pomimo słabszego września, z wyników portfela jestem zadowolony, stopa zwrotu za ostatnie 12 miesięcy wynosi prawie 14 procent.

WIBOR 3M wynosi obecnie 5,72 punktu procentowego i spadł w ciągu miesiąca o blisko 1 p.p., a to oznacza, że stopniowo posiadane przeze mnie obligacje będą miały obniżane oprocentowanie, co będzie wywierało presję na stopę zwrotu. Jak obniżone oprocentowanie przełoży na ceny papierów i czy inwestorzy znowu będą oczekiwać wyższych marż rekompensujących nieadekwatność stawki WIBOR do inflacji – trudno powiedzieć. Liczę, że posiadany mix obligacji pozwoli dalej rosnąć portfelowi i jego wynikom.

Udanych inwestycji!

I oczywiście wszystkich inwestujących w akcje i obligacje zapraszam na Portal Analiz (link), którego jestem współtwórcą i na którym się udzielam.

8 komentarzy - “Portfel obligacji – wyniki września 2023 roku

 1. Anonim

  Twój wykres inwestycji wygląda imponująco ale nie obawiasz się że recesja która trwa już 3 kwartał może spowodować że np MCI nie spłaci obligacji lub inny emitent? Nie obawiasz się tego?do tego dochodza wybory które będą miały kluczowy wpływ na kurs waluty i stopy procentowe moim zdaniem ryzyko jest potężne na default jakiejś firmy zwazywsY na ogrom obciążenia odsetkowego którego nie było od 20 lat a marzę 20 % zarobić przy kosztach jakie są prowadzenia działalności to nie prosta sprawa .Firma to nie kraj czy budżet państwa który żyje z podwyżek inflacji i na jej podstawie może dowolnie dosypywać. Kasy

 2. o MCI się nie obawiam.
  Deweloperzy też chyba sobie nieźle radzą, a firmy windykacyjne również – dziś była aktualizacja rekomendacji dla KRUK od mBanku, w której stwierdzili, że spółka jest „odporna na wybory” – każda opcja jej służy.
  Jeżeli chcesz o konkretną spółkę pytać – pytaj 🙂

 3. Anonim

  Tez zastanawiam się nad zakupem obligacji korporacyjnych ale wrześniowe zawieszenie akcji MCI i nie tylko trochę mój entuzjazm wstrzymało .Ale mam do Ciebie pytanko jako fachowca jak oceniasz wycenę tych dwóch obligacji i czy warto je kupić FPC0342 ta obligacja wydaje się sensowną bo przez długi okres wypłaca stały duży procent przy jakiej cenie twoim zdaniem warto ją kupić ?I nie śmiertelne pytanie o FPC1140czas kiedy można je było kupić po 45 PLN dawno minął…powiedz mi proszę czy np jak bym chciał kupić za 200 tys PLN tych fpc1140 to jak to wyglądadaje zlecenie i jak np jest teraz cena 61 PLN to czekam aż ktoś zechce je sprzedac w tej cenie ? i ile to może trwać żeby kupić je w cenie 61 PLN dziękuję z góry za odpowiedzi

 4. Anonim

  Remigiuszu proszę daj znać bo moim zdaniem jesteś najlepsza osoba która może rozwiać moje wątpliwości i udzielić najlepszej kompetentnej odpowiedzi dziekuje

 5. Czy warto czy nie warto, tego Ci nie mogę napisać, bo: 1) nie wiem, 2) jest to prawnie zabronione, 3) sytuacja każdego z nas jest inna.

  61 to są %, a nie PLN, wartość jednej obligacji to 1.000 zł, a na Catalyst ceny podaje się w procentach. Jeżeli takich rzeczy nie wiesz, to: 1) polecam Poradnik „jak zacząć inwestować w obligacje korporacyjne”, 2) być może warto zacząć od obligacji z tej propozycji: https://www.obligacjeskarbowe.pl/

 6. Anonim

  Dziękuję za odpowiedź a jeśli chodzi o płynność tych obligacji
  To np 11.10.2023 61.29 61.70 61.29 61.70 66 4 056
  To oznacza że 11 października nastąpiła sprzedaż 66 obligacji za 40560 PLN czy ja tobrze to rozumiem ? Chodzi mi o to czy kupując te obligacje za 200 tys PLN będę je mógł bez problemu sprzedać ? I ostatnie pytanie jak byś miał teraz kupować obligacje skarbowe to które byś kupił tos czy coi ? Dziękuję za odpowiedź Pełen szacunku dla Twojej wiedzy

 7. Tutaj możesz sobie dzienną liczbę transakcji prześledzić: https://www.biznesradar.pl/transakcje/FPC1140#1d_lin_lin
  Oczywiście wiesz, po ile wcześniej chodziły te obligacje i wiesz, że jak znowu inflacja wystrzeli w górę to mogą znowu chodzić po te 4x % i wtedy jesteś mocno na minusie (patrząc na wycenę).
  Odnośnie przewidywań, w obecnych czasach trudno cokolwiek zakładać, chociażby za 2 dni mamy wybory i od tego kto wygra też trochę zależy.
  Ja akurat ostatnio FPC1140 redukowałem, a kupowałem Rodzinne Obligacje Skarbowe indeksowane inflacją – ale na to też należy patrzeć w kontekście całych moich aktywów, jest to sprawa indywidualna.

 8. Anonim

  Ostatnie mam jeszcze pytanko jak interpretujesz wycenę tego papieru
  FPC0342 który nie dawno się pojawił na rynku i od samego początku jacwyzsza cenie niż pierwotnie czy Twoim zdaniem nie sugerowało by
  Fakt jego ceny że inflacja pomału jednak będzie odchudzania dzic i inwestorzy chcą się zabezpieczyć na długi czas na stały procent co by sugerowało że oceniają jednak spadek inflacji FPC0342

Skomentuj