Trwa dobra passa na rynku obligacji. Nowe emisje sprzedają się „na pniu”, z popytem kilkukrotnie przewyższającym podaż, następnie po debiucie na rynku Catalyst notowane są powyżej nominału. Dzięki temu rosną również ceny obligacji wyemitowanych wcześniej – a to wszystko ma wpływ na wyniki portfela. Staram się korzystać z tej sytuacji na ile możliwe, biorę udział w nowych emisjach obligacji, wymieniam serie z krótkim terminem zapadalności na te dłuższe, z dobrymi marżami. Zapraszam do lektury wpisu z podsumowaniem lutego.

Portfel obligacji – wynik lutego 2024 roku

W lutym portfel obligacji wypracował +0,83% stopy zwrotu:

Narastająco trwa dobra passa:

Portfel obligacji: skład, transakcje, ryzyko

W lutym kontynuowałem składanie zapisów w nowych emisjach obligacji, brałem udział w emisjach obligacji KRUK (emisje w PLN i EUR) oraz RONSON. Dokupiłem też z rynku obligacji w EUR KRU0229.

Dokończyłem też sprzedaż obligacji o krótszym terminie zapadalności, tym razem sprzedałem obligacje DEKPOL DEK0624 i PRAGMAGO PRF0425.

W efekcie, skład portfela na dzień 29.02.2024 rok wygląda następująco:

Mimo, że wiele obligacji nadal ma rentowności brutto w rejonach 10%, średnia jego rentowność spadła poniżej 8%, a to za sprawą sporego udziału gotówki w portfelu. I wydanie tej gotówki w marcu, czy to poprzez uczestnictwo w ofertach publicznych czy kupno obligacji na rynku, będzie moim priorytetem w marcu.

Skład portfela według branż:

I ryzyko według Stref z Raportu Rankingowego:

Podsumowując, luty to kontynuacja dobrej passy wynikowej i nadal spore ruchy w portfelu. Gotówki w portfelu nadal sporo, zatem i marzec zapowiada się intensywnie i chciałbym, aby to był ostatni taki miesiąc.

Udanych inwestycji! Remigiusz.

6 komentarzy - “Portfel obligacji – wyniki w lutym 2024 roku

 1. Anonim

  Jak kupić z rynku obligacje w euro – mam e-Maklera i tam nie ma takiej możliwości?

 2. Anonim

  Cześć. Możesz przybliżyć w jaki sposob rozliczasz podatek od obligacji korporacyjnych? W 2023 roku brokerzy przestali pobierać automatycznie podatek z odsetek. Fajnie jakby to ktoś wyjaśnił bo nie wiele jest informacji na ten temat

 3. akcje w EUR – kupujesz w DM Michael / Ström: https://www.rynekobligacji.com/2023/01/michael-strom-dom-maklerski-partner-bloga-rynek-obligacji/

  Podatek od odsetek – jeszcze nie rozliczałem. Dostałem excela z danymi z DM mBanku, nie chcę więc wprowadzać w błąd. Może ktoś już rozliczał i podpowie.

  Spotkałem się z takim rozliczeniem (pożyczam z forum Portalu Analiz): „W deklaracji PIT-38 kwotę podatku z tego tytułu wykazujesz w części G w pozycji 44.”, ale jeszcze nie weryfikowałem i proszę tego jako opinii podatkowej nie traktować.

 4. Anonim

  Dzięki za odpowiedź. Emakler żadnego zestawienia nie wysłał (chyba, że przeoczyłem). A co z podatkiem gdy sprzedamy ( bądź emitent sam wykupi) obligacje po wyższej cenie niż kupiliśmy z rynku? Broker automatycznie potrąci podatek? Jeśli nie to znowu pytanie jak to rozliczyć…

 5. pisz do emaklera prośbę o zestawienie.
  zajrzyj w podatki.gov.pl, tam powinien na Ciebie już czekać PIT z biura maklerskiego z przychodami i dochodami z giełdy, do takich zalicza się kupno obligacji i sprzedaż ich z zyskiem.

 6. Anonim

  Wykazanie niepobranego podatku od odsetek i dyskonta w poz. 44 Pita-38 potwierdziłem na czacie podatkowym, ale to informacja dla mnie. Nikomu nic nie doradzam prócz tego, by mając wątpliwości zrobić to samo. Poradę z czatu można zapisać, więc jest dowód w razie, gdyby interpretacja KAS uległa zmianie.

Skomentuj