O blisko 1% wzrosła w marcu wartość mojego głównego portfela obligacji – dobra passa na rynku nadal trwa. Zapraszam na krótkie podsumowanie miesiąca.

Portfel obligacji – wynik marca 2024 roku

Marcowa stopa zwrotu portfela to +0,96%:

Narastająco trwa dobra passa portfela, który wyprzedza benchmarki i inflację:

Portfel obligacji – skład, transakcje, ryzyko

Luty kończyłem z dużym udziałem gotówki w portfelu. Jednocześnie emitenci w nowych emisjach obligacji zaczęli obniżać oprocentowanie, czyli pogarszać warunki. Dodatkowo w emisjach należy się liczyć ze sporymi redukcjami. Stąd też podjąłem decyzję, że nie czekam dalej, bo pewnie lepiej już nie będzie, i wolne środki rozdysponowuję na obligacje już notowane na rynku Catalyst.

W efekcie zakupiłem sporo obligacji KRUK KR20229, PRAGMAGO PRF0127, a także MCI CAPITAL MCI0227. Z perspektywy czasu zakupy obligacji Kruka i PragmaGO wyglądają ok. A dodatkowo gotówka została zaangażowana do pracy.

W rezultacie skład portfela na ostatni dzień marca wygląda następująco:

Dzięki wydaniu gotówki oczekiwana roczna rentowność portfela wzrosła z 7,8% do 9,6%, co bardzo cieszy.

Skład portfela według branż:

I ryzyko według Stref z Raportu Rankingowego:

Podsumowując, marzec 2024 roku to kontynuacja dobrej passy wynikowej i nadal spore ruchy w portfelu. Ale zgodnie z deklaracjami z lutego, wygląda, że to był ostatni taki miesiąc i teraz czas na pasywne inwestowanie 🙂

Udanych inwestycji! Remigiusz

14 komentarzy - “Portfel obligacji – wyniki w marcu 2024 roku

 1. Anonim

  Jakiego rzędu wielkości jest portfel?

 2. kilkaset tysięcy złotych

 3. Anonim

  Remigiuszu, co masz na myśli pisząc o pasywnym inwestowaniu w tym kontekście?

 4. Wydałem całą gotówkę i jak nic nadzwyczajnego się nie wydarzy to pewnie w najbliższych 2-3 miesiącach transakcji będzie niewiele lub wcale. Stąd określenie „pasywne inwestowanie”.

 5. Anonim

  Pytanko laika: Jak EBC obniży stopy procentowe to notowania obligacji w EUR wzrosną czy spadną -oczywiście chodzi mi o cenę wyrażoną w %?

 6. Gdyby te obligacje miały stałe oprocentowanie w EUR, to prawdopodobny byłby wzrost ich cen, bo poprawia się ich rentowność w stosunku do papierów o zmiennym oprocentowaniu. A ponieważ te ostatnio emitowane oparte są o zmienną stopę, to skłaniałbym się do tezy, że ich ceny niewiele się zmienią – no chyba, że niektórzy inwestorzy zaczną je sprzedawać, aby wrócić do PLN.
  Z tymże jeszcze jedna uwaga, często jest tak, że rynek dyskontuje zdarzenia z wyprzedzeniem, tzn. jeżeli obniżka stóp jest bardzo prawdopodobna, to kursy obligacji ją powinny wyprzedzać.

 7. Anonim

  A powiedz mi proszę jaki masz pomysł na napływające odsetki ,te inwestujesz w kolejne?

 8. zakładam że pytasz o EUR? Ja część kasy trzymałem i tak na r-ku EUR nieoprocentowanym jako takie powiedzmy zabezpieczenie na wakacje czy krach złotego więc do kwoty 1 tys. EUR będzie sobie kasa po prostu leżała na koncie, a powyżej tej kwoty już można kupić dodatkową obligację…

 9. Anonim

  Dzięki za odpowiedź ale jestem ciekaw jak gospodarujesz odsetkami wypłacanymi w złotówkach ,te inwestujesz je w kolejne z fatalista? Pytam z ciekawości bo dopiero zaczynam przygodę z korporacyjnymi i wiedzę i wskazówki czerpie z twojego portalu,Dzięki i Pozdrawiam Leszek

 10. Tak, zostawiam na koncie i reinwestuję. Ale ja niestety nie jestem perfekcjonistą, nie wykorzystuję szans optymalnie co do każdej złotówki, czasami te odsetki leżą i czekają aż się uzbiera ich więcej, albo jak coś sprzedam i wtedy mogę połączyć kasę i kupić inne papiery.

 11. Anonim

  Podłączę się pod pytania Leszka i dopytam, czy raczej kupujesz z catalyst czy czekasz na nowe emisje ?

 12. W styczniu / lutym kupowałem w nowych emisjach, bo miały bardzo dobre warunki, teraz eldorado się kończy i już raczej na Catalyst. Ale ogólnie mówiąc, to zależy, jak pojawi cię ciekawa oferta publiczna to oczywiście skorzystam.
  Dodam tylko, żeby nie umknęło, że każdy z nas ma inne podejście do ryzyka, inny kapitał, inne oczekiwania i to co piszę dotyczy mojej sytuacji, niekoniecznie musi być dobre dla czytającego 🙂

 13. Anonim

  Co sądzisz o zbliżającej się emisji Marvipolu?

 14. Anonim

  Dzień Dobry – mam pytanie o strukturę zysków/strat na portfelu. Z czego wynikają straty na portfelu obligacji? Do głowy przychodzi mi tylko plajta emitenta bądź sprzedaż obligacji ze stratą. Zyski zakładam to głównie narastające odsetki czy też zysk ze sprzedaży obligacji?

Skomentuj