Kolejny miesiąc na plusie dla portfela zdywersyfikowanego, choć ponownie z raczej skromnym wynikiem +0,42%. Poniżej krótkie spojrzenie na wyniki portfela, jego skład i najważniejsze wydarzenia w kwietniu.
Portfel zdywersyfikowany – skład, transakcje, ryzyko
Dawno nie przypominałem idei portfela, zatem wklejam poniżej odpowiedni akapit:
- Portfel ma być odporny na upadłość pojedynczego emitenta. Udział żadnego z emitentów nie powinien przekraczać
5% wartości portfela(od lipca 2020 roku zmieniam na 10%) więc w przypadku upadłości jednego z nich (i utraty 100% zainwestowanych w niego środków) ryzykuję utratą sporej części wypracowanego w ostatnich latach zysku, ale nie wchodzę w stratę na kapitale, - Portfel ma być również odporny na ryzyko pojedynczej branży. Z założenia udział pojedynczej branży nie powinien w portfelu
przekraczać 10 procent(od lipca 2020 roku znoszę to ograniczenie, będę się starał trzymać udział jednej branży poniżej 33%) więc totalne załamanie w pojedynczej branży też nie powinno zdewastować portfela, - Portfel ma być bezobsługowy, transakcje głównie wynikają z wykupów lub istotnej zmiany w postrzeganiu wypłacalności emitenta. Brak aktywnego handlu.
Dla przypomnienia, tutaj prezentacja idei portfela zdywersyfikowanego, a tutaj prezentacja po jego utworzeniu, a tutaj wszystkie wpisy jego dotyczące.
Wracając do tematu, wyniki portfela narastająco prezentują się tak:
W kwietniu zostały wykupione obligacje RONSON RON0424 i to jedyna zmiana w portfelu, którego skład według emitentów wygląda tak:
Wolną gotówkę wydam po publikacji Raportu Rankingowego (druga połowa maja), gdy uaktualnię ratingi spółek. Wtedy też nie wykluczam drobnych korekt w składzie portfela, gdyby ocena którejś ze spółek uległa mocnemu pogorszeniu.
Skład portfela według branż, niestety sektor deweloperski dominuje:
I spojrzenie na Strefy według Raportu Rankingowego, jeszcze tego „starego”:
Podsumowując, cieszy kolejny miesiąc na plusie, martwi natomiast niski poziom wzrostu wartości portfela. Miesiąc temu zastanawiałem się nad dalszym sensem jego prowadzenia, dziękuję za pozytywny odzew, portfel będę zatem prowadził dalej, mam nadzieję, że inflację da się przegonić 🙂 .
Udanych inwestycji!
Jeżeli można to proszę o wyjaśnienie, dlaczego w tym portfelu pozostały obligacje GHELAMCO.
pozdrawiam
To jest portfel w którym nie wykonuję gwałtownych ruchów. Nie boję się o wypłacalność naszego Ghelamco w najbliższym czasie, a decyzję podejmę na podstawie ratingu spółki w nowym Raporcie Rankingowym (czyli jeszcze w maju).