Z publiczną emisją obligacji w walucie EURO wystartowała spółka Olivia Fin. Poniżej przedstawiam parametry emisji obligacji, możliwości zakupu papierów, prezentuję emitenta, a także przyglądam się obligacjom spółki już notowanym na Catalyst. Zapraszam do lektury wpisu.

Olivia Fin – parametry emisji obligacji serii P2024A

Spółka ubiega się o 10 mln EUR (100 tys. sztuk obligacji) z możliwością podwyższenia oferty do 15 mln EUR. Wartość nominalna pojedynczej obligacji to 100 EUR i od takiej kwoty można składać zapisy na obligacje.

Oprocentowanie obligacji wyniesie EURIBOR6M + 4,7 p.p. marży, co przy EURIBOR na poziomie 3,635% daje oprocentowanie 8,335%. EURIBOR 6M oznacza wypłaty odsetek w okresach 6 miesięcznych.

Obligacje zostaną wykupione po 4 latach od dnia warunkowego przydziału, który planowany jest na 7 sierpnia 2024 roku, zatem wykup nastąpi w dniu 7 sierpnia 2028 roku.

Cel emisji nie został określony. Wpływy z Oferty zostaną przeznaczone bezpośrednio lub pośrednio na rozwój działalności Grupy Poręczyciela oraz obsługę i refinansowanie obecnego zadłużenia Emitenta.

Zabezpieczenie emisji:

Poręczenie Tonsa Commercial REI N.V. do 150% wartości nominalnej Obligacji wyemitowanych i niewykupionych w ramach Programu, tj. nie więcej niż 225.000.000 PLN (dwieście dwadzieścia pięć milionów złotych) lub równowartość tej kwoty wyrażona w euro W celu ułatwienia procesu egzekucji, Poręczyciel złożył oświadczenie o poddaniu się egzekucji z całego swojego majątku (na podstawie art. 777 §1 pkt 5 Kodeksu postępowania cywilnego) co do zobowiązań z Poręczenia.

Planowane jest wprowadzenie obligacji od obrotu na rynku Catalyst.

Emitent może skorzystać z prawa wcześniejszego wykupu począwszy od dnia płatności odsetek za drugi okres odsetkowy, w przypadku wcześniejszego wykupu zapłaci premię zgodnie z warunkami emisji obligacji.

Zapisy na obligacje przyjmowane są od 19 lipca do 6 sierpnia, dzień później nastąpi warunkowy przydział obligacji, a planowany dzień emisji to 12 sierpnia.

Zapisy na obligacje przyjmuje Michael Ström (link do oferty), jeżeli nie masz jeszcze rachunku maklerskiego w tej instytucji (darmowy, z niską 0,1% prowizją za handel obligacjami) to polecam założyć go za pośrednictwem tego linku, a otrzymasz dedykowanego doradcę, którego asystę gorąco polecam i sam z niej korzystam. Zapisy można również składać w Noble Securities oraz DM BDM.

Olivia Fin – informacje o emitencie oraz poręczycielu, obligacje notowane

Emitent obligacji to spółka specjalnego przeznaczenia, której celem jest (między innymi) pozyskiwanie środków w formie emisji obligacji oraz wykorzystywanie tych środków na rozwój kompleksu Olivia Centre w Gdańsku oraz na rozwój innych deweloperskich projektów nieruchomościowych. Środki pozyskane z emisji obligacji są przekazywane do podmiotów realizujących poszczególne inwestycje w drodze obejmowania przez emitenta obligacji emitowanych przez takie podmioty lub udzielania im pożyczek.

Kluczowym w analizie ryzyka inwestycji w obligacje jest zatem poręczyciel, czyli grupa Tonsa Commercial REI N.V. Jest to spółka holdingowa, kotrolująca emitenta obligacji oraz spółki zależne, które prowadzą działalność operacyjną. Krótko o właścicielu grupy:

Maciej Grabski jest beneficjentem rzeczywistym Grupy Poręczyciela, która realizuje poszczególne etapy projektu Olivia Business Centre. Pan Maciej Grabski jest również jednym z twórców sukcesu Wirtualnej Polski S.A., jej pierwszym inwestorem i członkiem zarządu odpowiedzialnym za rozwój biznesu.

Model biznesowy można porównać do grupy Ghelamco, gdzie spółka celowa emituje obligacje, a poręcza je spółka matka całej polskiej grupy – i analizuję sprawozdania skonsolidowane poręczyciela.

Poniżej zestawienie obiektów grupy wraz z ich parametrami, a więcej o grupie (w tym o segmencie mieszkaniowym) i najemcach dowiesz się z tej prezentacji (link):

Jak widać powyżej, nieruchomości grupy charakteryzują się wysokim poziomem wynajmu (84-97%).

Przechodząc do wyników finansowych (Poręczyciela jako całej grupy), wraz ze wzrostem komercjalizacji obiektów przychody grupy rosną (uwaga, wszystkie dane wyrażone w EUR):

Na zyski mają wpływ przeszacowania wartości nieruchomości, które zależą między innymi od kursu EUR/PLN czy od wysokości stóp procentowych. 2023 rok nie był pod tym względem dobry dla firm z branży nieruchomości komercyjnych, stąd też mizerne zyski w tym okresie:

Grupa utrzymuje stabilny poziom środków finansowych i płynności bieżącej, choć ta ostatnia (płynność) mogłaby być wyższa:

Również dług finansowy netto wygląda stabilnie w czasie, także w relacji do kapitałów własnych:

Zapadalność długu grupy wygląda następująco:

Jak widać powyżej, większość długu zapada po 2025 roku.

Podsumowując, grupa Olivia działa w sektorze nieruchomości komercyjnych (biurowych), który w 2023 roku przechodził przez gorszy okres – zmagał się z ograniczonym popytem na biura (praca zdalna nadal popularna), a także negatywnymi przeszacowaniami nieruchomości ze względu na mocnego złotego i wysokie stopy procentowe. W efekcie grupa w 2023 roku zanotowała słabe wyniki finansowe. Natomiast sytuacja finansowa i bilansowa grupy wygląda stabilnie, rosną wpływy z najmu, stabilne jest zadłużenie finansowe netto. Grupa rozwija się w sposób zrównoważony, nie widać tutaj przerostu ambicji i deklaracji wzrostu „za wszelką cenę”. Jeżeli interesuje Cię bardziej szczegółowa ocena grupy, zapraszam do zapoznania się z Raportem Rankingowym (link).

Na rynku Catalyst notowanych jest 12 serii obligacji grupy Olivia, z tego 2 w EURO. Są to OBC0827 i OBC0627, których rentowności brutto (za serwisem obligacje.pl) wynoszą odpowiednio 8,19 i 8,27%. Dla przypomnienia, oprocentowanie obecnie oferowanych papierów przy założeniu braku zmiany wskaźnika EURIBOR6M wyniosłoby 8,335%, a więc nieco wyżej od już notowanych obligacji (oczywiście rentowności papierów notowanych podlegają ciągłym zmianom wraz ze zmianami cen obligacji).

Dla przypomnienia, dokumenty związane z emisją, w tym prezentację, znajdziesz w tym miejscu.

Udanych inwestycji!

Na koniec jeszcze przypomnienie, że wpis nie jest rekomendacją inwestycyjną, inwestowanie w obligacje korporacyjne wiąże się z ryzykiem. Disclaimer: emitent wykupił reklamę emisji na blogu (widoczna w prawym menu), ale wpis nie jest sponsorowany, powstał z mojej inicjatywy.

2 komentarzy - “Olivia Fin – emisja obligacji w EUR

  1. Farmer

    Czy dobrze mi się wydaje, że inwestując w obligacje denominowane w euro narażeni jesteśmy na zapłacenie podatku od dodatnich różnic kursowych (papierowego zysku)? Jeśli chodzi o nominał to licząc w euro nic nie zyskujemy i nic nie tracimy, ale po przeliczeniu na PLN mogą powstać dodatnie lub ujemne równice kursowe (papierowy zysk lub strata). Ten papierowy zysk lub strata będą miały wpływ na wielkość podatku do zapłacenia w momencie wykupu obligacji?

  2. Otrzymałem odpowiedź, że kupując w ofercie pierwotnej i trzymając do wykupu kurs EUR/PLN nie ma znaczenia dla rozliczeń podatkowych. Inaczej jest przy transakcjach „na rynku”, ale czekam jeszcze na odpowiedź pisemną, a nie ustną.

Skomentuj