Wrzesień to kolejny okres z dodatnią stopą zwrotu, portfel zarobił +0,92%, po 9 miesiącach wynik to ponad 8,2%, a za ostatnie 12 miesięcy jest to 11,6%. Poniżej spojrzenie na wyniki i transakcje z ubiegłego miesiąca.

W ubiegłym miesiącu w portfelu miało miejsce kilka transakcji, w tym zakup obligacji na rynku wtórnym, po emisji publicznej, ale jeszcze przed debiutem na Catalyst. Po szczegóły zapraszam do wpisu.

PO – wynik września 2024 roku

Wyniki miesięczne:

Oraz wyniki narastająco:

 

PO – skład, transakcje, ryzyko

Skład portfela na koniec września:

W ubiegłym miesiącu wykorzystałem wzrost cen obligacji MCI MCI0227 sprzedając 2 paczki obligacji, po 101,4% i po 102,47%. Ktoś z Czytelników pamięta jeszcze tą emisję publiczną z dyskontem, która miała okazać się „pewniaczkiem” na łatwy i szybki zysk? 🙂 Zajęło to „trochę” dłużej, ale w końcu notowania papierów MCI0227 są satysfakcjonujące. Uwolnione środki wykorzystałem za zwiększenie zaangażowania w obligacje BEST, kupując papiery BS10829. 

Z kolei uwolnione w sierpniu środki ze sprzedaży obligacji BGK FPC1140 wykorzystałem na zakup papierów COGNOR COG0129, tradycyjnie uznając zysk do ryzyka za ciekawy.

23 września miał z kolei miejsce wykup obligacji PRAGMAGO, PRF0925. I tu uwolnione środki przeznaczyłem na zakup poprzez rynek wtórny wyemitowanych niedawno obligacji RONSON, RON0928, licząc na wzrost ich ceny w debiucie na Catalyst. I tu mała dygresja.


Mając darmowy rachunek w DM Michael / Ström masz dostęp nie tylko do szerokiej oferty publicznych emisji obligacji, ale i tzw. rynku wtórnego, czyli handlu obligacjami poza Catalyst – np. takimi, które jeszcze nie zadebiutowały, albo nie ma na nich transakcji. Co jakiś czas (zapewne zależy od oczekiwań inwestora) DM podsyła propozycje dla takich transakcji. Poniżej przykład oferty dla obligacji Ronson:

Oferty bywają różne, tutaj akurat liczyłem, że ze względu na redukcję przydziału obligacji podczas emisji i małą dostępność obligacji tego emitenta, debiut rynkowy tych papierów będzie powyżej nominału. Kupując również miałem gwarancję otrzymania tyle ile chcę obligacji, a nie jak w ofertach publicznych ryzyka dużej redukcji. Akurat obligacje te zadebiutowały (1 października 2024 r.) w okolicach nominału więc teza inwestycyjna się nie sprawdziła, ale już np. dziś transakcja miała miejsce po 101%.

Jeżeli inwestujesz w obligacje korporacyjne, gorąco zachęcam do posiadania rachunku maklerskiego w DM Michael / Ström. Rachunek jest bezpłatny, a prowizje od transakcji na Catalyst należą do najniższych na rynku (0,1%). Możesz także liczyć na propozycje ofert z rynku wtórnego czy też inwestować w obligacje w EUR.

Jeżeli zarejestrujesz się poprzez ten link, zostanie przydzielony Tobie merytoryczny doradca (nie sprzedawca!), dla którego ważna jest długotrwała współpraca, a nie jednorazowy zysk.

Gorąco polecam i od razu informuję, że nie mam płacone za otwarte konta, ale łączy mnie długotrwała umowa z tym Domem Maklerskim na informowanie o ich usługach z wynagrodzeniem niezależnym od efektów.


Wracając do wyników portfela, po dokonanych zmianach portfel według branż wygląda tak:

W portfelu zadomowiły się spółki ze Stref Spokoju i Relaksu (wg metodologii Raportu Rankingowego).

Tradycyjnie zachęcam do zapoznania się z ofertą Raportu Rankingowego (link), najlepiej oczywiście w połączeniu z dostępem do Portalu Analiz – portalu tworzonego przez inwestorów dla inwestorów.

Podsumowując, cieszy kolejny miesiąc na plusie, skład portfela też wygląda w miarę sensownie, mam nadzieję, że podobnie będzie z wynikami w kolejnych okresach.

Udanych inwestycji!
Remigiusz

15 komentarzy - “Portfel obligacji – wrzesień 2024

  1. Anonim

    Ja pamiętne MCI0227 zamieniłem w pierwszym kwartale na obligacje Kredyt Inkaso.

  2. Magda

    Trochę nam się rynek obsuwa. To nie będzie dobry miesiąc. Nasze zmartwienia jednak są nieporównywalne do przyczyny.

  3. zobaczymy po IPO Żabki, dużo kasy teraz tam jest/ będzie zamrożone, a potem się uwolni po redukcji.

  4. Anonim

    Korzystam z Pana rad już kilka lat 😁 dziękuję

  5. Kamil

    Takie ogólne pytanie: czy na polskim rynku zdarzają się obligacje zamienne na akcje?

  6. Anonim

    Ja też zamieniałem MCI0227 na KRI w pierwszym kwartale, ale zeszłego roku :-). A w ogóle na tym papierze od emisji kilka kółek zrobiłem, z czego większość w tym roku.

  7. Anonim

    Co oznacza zółte tło?

  8. Zmiany w porównaniu do poprzedniego miesiąca – aby łatwiej je wyłapać

  9. Anonim

    „Takie ogólne pytanie: czy na polskim rynku zdarzają się obligacje zamienne na akcje?”
    Zdarzają się, głównie przy defaultach, restrukturyzacjach i przymusowej konwersji długu na kapitał :-))))))).

  10. Anonim

    Cześć,
    co myślicie o obligacjach HM Inwest (HMI0327 i HMI0627)? Ceny spadły tak mocno, że stosunek yield/ryzyko wydaje się być atrakcyjny.
    Wojtek

  11. Kamil

    Jak dla mnie HM Inwest – zbyt duże zadłużenie…Chcę dobrać teraz Vindexusa VIN0727, jako że zaczyna się nowy okres odsetkowy.

  12. Kamil

    Zastanawiam się nad nową emisją Cavatiny. Te już notowane widzę, że na ogół chodzą lekko poniżej nominału…

  13. Anonim

    Wszyscy developerzy biurowi ostatnio mocno oberwali na kursach. Nawet obligacje zapadające w grudniu chodzą poniżej nominału.

  14. Anonim

    Przepraszam jeśli zadaję jakieś podstawowe banalne pytanie, ale od niedawna zainteresowałam się obligacjami korporacyjnymi. Czym się różni COG0129 od CO10129?

  15. Krzysiek

    Polecam stronę https://obligacje.pl/ , wpisz kod obligacji w szukaj

Skomentuj