Wrzesień to kolejny okres z dodatnią stopą zwrotu, portfel zarobił +0,6%, po 10 miesiącach wynik to ponad 8,9%, a za ostatnie 12 miesięcy jest to 11,16%. Poniżej spojrzenie na wyniki i transakcje z ubiegłego miesiąca.
PO – wynik października 2024 roku
Wyniki miesięczne:
Oraz wyniki narastająco:
PO – skład, transakcje, ryzyko
Skład portfela na koniec października:
Jedyną transakcją ubiegłego miesiąca był wykup obligacji Victoria Dom VIC0125. Już w listopadzie za to sprzedałem obligacje Dekpol DKP0626, bo spółka zadeklarowała chęć ich przedterminowego wykupu.
W związku z powyższym w portfelu pojawiło się sporo gotówki, którą niebawem postaram się wykorzystać na zakupy obligacji.
Wracając do wyników portfela, po dokonanych zmianach portfel według branż wygląda tak:
W portfelu zadomowiły się spółki ze Stref Spokoju i Relaksu (wg metodologii Raportu Rankingowego).
Tradycyjnie zachęcam do zapoznania się z ofertą Raportu Rankingowego (link), najlepiej oczywiście w połączeniu z dostępem do Portalu Analiz – portalu tworzonego przez inwestorów dla inwestorów.
Podsumowując, cieszy kolejny miesiąc na plusie, skład portfela też wygląda w miarę sensownie, mam nadzieję, że podobnie będzie z wynikami w kolejnych okresach.
Udanych inwestycji!
Remigiusz
Pytanie dotyczące Dekpolu, chyba nie było jasnego komuniktatu o wcześniejszym wykupie, ale cele emisji zostały opisane jako wykup lub przedterminowy wykup i podane cztery serie. Oznacza to na pewno przedterminowy wykup?
Wg mnie tak: https://obligacje.pl/pl/a/dekpol-planuje-zrefinansowanie-detalicznych-obligacji
Właśnie w komunikacie jest wykup lub przedterminowy wykup. Aż dziwne że po roku by wykupywali, ja swoich nie zdążyłem sprzedać i nie zamierzam dla 1% tego robić, tym bardziej że nic lepszego po nominale nie da się kupić obecnie. Wszystko jest drogie i z mniejszym oprocentowaniem.
Nie dziwi chęć przedterminowego wykupu obligacji przez Dekpol: zamiana droższego długu na tańszy i później zapadalny.
Zobacz jakie są koszty emisji, ile zaoszczędzą 1% – 1,5%? to jest 1,5 miliona od 100 milionów, co to za oszczędność.
Myślę, że z takich oszczędności buduje się zyski firm.
Plus tu dochodzi też temat zapewne istotnego wydłużenia okresu finansowania – odchodzi ryzyko, że za rok będzie np. trudna sytuacja na rynku długu i problemy z refinansowaniem lub refinansowanie po wyższych cenach.
No właśnie nie bardzo się buduje. Ponieśli koszt emisji w zeszłe wakacje, teraz po 1,5 roku (docelowo 3 lata) kolejna emisja i kolejny koszt, tutaj nie ma żadnych oszczędności, to co zaoszczędzą wydadzą na koszty kolejnej emisji. Gdyby poczekali np rok to mogliby jeszcze bardziej obniżyć marżę, bo jesteśmy w przededniu cyklu obniżek stóp i warto mieć z tyłu głowy co kupuje się teraz np Kruka z marżą 3pp. Ile to będzie jak stopy spadną 150 pb w przyszłym roku. A ile jak spadną np do 3% za dwa lata.
stopy procentowe nie mają nic do marży na obligacjach. Marża zależy od ryzyka emitenta, okresu do wykupu czy też warunków rynkowych (i pewnie kilku innych spraw).
Obecnie ryzyko DEKPOL jest b. niskie (w porównaniu do przeszłości), a warunki rynkowe wyśmienite – ogromny popyt. Jak stopy procentowe spadną, a w ślad za nimi oprocentowanie obligacji, to być może takiego popytu już nie będzie (kasa popłynie na akcje czy rynek nieruchomości).
Ile na zamianie obligacji zarobią – tego nie wiem, nie liczyłem. Do kosztów niefinansowych mogą też doliczyć niezadowolenie części inwestorów, którzy np. niedawno kupowali te papiery na Catalyst. Albo też kupowali je w emisji pierwotnej z założeniem trzymania do wykupu obligacji z dobrą marżą. Być może w przyszłości część takich inwestorów będzie bardziej ostrożna kupując papiery DEKPOL.
Tak czy owak, jeżeli planują wcześniejszą spłatę z nowej emisji to można założyć, że mają policzone plusy i minusy i stwierdzili, że im się to opłaca.
Mam pytanie, może ktoś pomoże. 🙂
Jeżeli na obligacje.pl sprawdzam rentowność danych papierów na dziś tj. 22.11.2024 i widzę np.:
RENTOWNOŚĆ DO WYKUPU BRUTTO: 10%
DATA WYKUPU: 22.11.2026
Wartość jednej obligacji: 100zł
Oznacza to, że w stosunku rocznym otrzymam 10%? Czy w stosunku rocznym otrzymam 5%? (brutto)
Czyli czy w ciągu dwóch lat, gdy obligacja będzie wykupowana otrzymam 120zł brutto czy 110zł brutto?
Próbuję obligacje korporacyjne porównać chociażby z kontem oszczędnościowym czy obligacjami skarbowymi. Z góry dzięki za odpowiedź.
rentowność jest w ujęciu rocznym. Polecam poradnik: https://portalanaliz.pl/artykuly-edukacyjne/poradnik-jak-zaczac-inwestowac-w-obligacje-korporacyjne/