W zakresie liczb październik okazał się kolejnym dobrym miesiącem dla portfela zdywersyfikowanego, który w miesiąc zarobił +0,82%. Od początku roku 2024 wynik wynosi +7,82%, a za ostatnie 12 miesięcy stopa zwrotu to +9,6% więc również jest dobrze. Natomiast poprzedni miesiąc pokazał, że jednak „samoobsługowemu” portfelowi zdywersyfikowanemu też trzeba poświęcić trochę uwagi, żeby nie popełniać głupich błędów. O tym poniżej, ale najpierw spojrzenie na wyniki narastająco, w porównaniu z portfelem głównym, inflacją i indeksem obligacji skarbowych TBSP:
Przechodząc do transakcji:
Po informacjach o walce o sukcesję w rodzinie Solorzów sprzedałem z portfela obligacje Cyfrowego Polsatu CPS0130. Uznałem, że spółka jest mocno zadłużona, a przepychanki prawne raczej stabilnej działalności nie będą sprzyjać, w tym relacji z bankami. Nie zakładam bankructwa, bo póki co nie ma ku temu żadnych przesłanek, ale myślę, że wyższą premię za ryzyko CPS będzie płacił do czasu wyjaśnienia, kto faktycznie kontroluje grupę.
I teraz przechodzę do błędu, na skanerze obligacji ładnie pokazała się spółka Grenevia i jej papiery GEA1126 więc zakupiłem te obligacje. Problem w tym, że już przynajmniej od miesiąca (link) było wiadomo o przedterminowym wykupie tych papierów – a ja widząc termin wykupu listopad 2026 okazałem się zbyt leniwy, aby takie rzeczy sprawdzać. Finalnie straty z tego nie było (zakup nieznacznie powyżej nominału zrekompensowany przez narosłe odsetki), ale chodzi o sam fakt – zawsze podkreślam, że inwestycjom należy poświęcić czas, a sam tego nie zrobiłem.
W październiku miały również miejsce wcześniejsze wykupy obligacji Ronson RON0425 oraz Victoria Dom VIC0125, co sprawia, że w listopad wszedłem z ponad 10 tys. zł gotówki plus kolejne 8 tys. z wykupionych na początku listopada obligacji Grenevia. W efekcie portfel na koniec października 2024 r., jeszcze z uwzględnieniem obligacji GEA1126, wyglądał następująco:
Czas zatem na zakupy, w pierwszej kolejności pewnie będę szukał obligacji tych emitentów, którzy właśnie zniknęli z portfela (Ronson, Victoria).
Portfel według branż:
Portfel według Stref z Raportu Rankingowego:
Spora wartość gotówki spowodowała mocny wzrost Strefy relaksu.
Podsumowując, sytuacja bez zmian, popyt na obligacje korporacyjne jest ogromny, co winduje ich ceny w górę, a rentowności w dół. Emitenci wykorzystują to obniżając oferowane marże w kolejnych emisjach, jednocześnie widać, że zaczynają wykupywać przed terminem wcześniej emitowane serie obligacji z wysokimi marżami. W takim klimacie warto chyba płynąć z prądem, czyli mieć portfel z jak najmniejszym udziałem gotówki.
Udanych inwestycji!
Remigiusz