Wynik listopada to dla mnie nieprzyjemna niespodzianka, popyt na obligacje nadal jest duży, sytuacja na rynku wydaje się dobra, a tymczasem portfel na małym minusie, -0,23%. Narastająco nie jest źle, wynik za ostatnie 12 miesięcy to 10,17%, a rentowność brutto portfela 9,2% też daje nadzieję na dobre kolejne 12 miesięcy.

Portfel obligacji – wynik listopada 2024 roku

Wyniki miesięczne:

Oraz wyniki narastająco:

Portfel obligacji – skład, transakcje, ryzyko

Skład portfela na koniec listopada:

Listopadowe transakcje to sprzedaż obligacji DEKPOL DKP0626 w związku z zamiarem przedterminowego ich wykupu przez emitenta. Po stronie zakupowej obligacje MARVIPOL DEVELOPMENT MVP0227 oraz VICTORIA DOM VID1226. Zapisałem się również na obligacje w EUR PRAGMAGO.

W efekcie portfel według branż wygląda tak:

W portfelu zadomowiły się spółki ze Stref Spokoju i Relaksu (wg metodologii Raportu Rankingowego):

Tradycyjnie zachęcam do zapoznania się z ofertą Raportu Rankingowego (link), najlepiej oczywiście w połączeniu z dostępem do Portalu Analiz – portalu tworzonego przez inwestorów dla inwestorów.

Podsumowując, listopad na minusie to dla mnie zaskoczenie, ale skład portfela wygląda w miarę sensownie, jego rentowność to ponad 9%, mam nadzieję, że kolejne miesiące to będzie powrót do pozytywnych wyników.

Udanych inwestycji!
Remigiusz

9 komentarzy - “Portfel obligacji – listopad 2024

  1. Adam

    Panie Remigiuszu,
    Muszę przyznać, że bardzo fajnie wyglądają zwroty, zwłaszcza przedstawione na tle innych benchmarków. Czy może Pan zdradzic jak Pan przygotowuje takie porównanie? Mam taki kłopot, że nie wiem jak się zabrać za wyniki mojego portfela. W M/S mam tylko podane ogólne oprocentowanie i ile wypłacono mi odsetek. Czy może Pan coś poradzić jak się za to zabrać? Jak mam ocenić stopę zwrotu jeśli np. sprzedałem jakiś papier z zyskiem? Jak mam doliczać odsetki? (mam kilka serii różnych obligacji). I wreszcie, jak dodać do wyników wsteczne/już zakończone serie? Totalnie nie wiem tak naprawdę ile zarobiłem. Jak się za to zabrać? Będę wdzięczny za odp.
    Pozdrawiam

  2. Ja jestem fanem upraszczania spraw i w przypadku tego portfela rok zaczynam stałą kwotą, załóżmy 500 tys. zł i na koniec każdego miesiąca podliczam jaką portfel ma wartość (DM MS podsyła mi wyciąg na koniec miesiąca) i z tego mam % stopy zwrotu. Na koniec roku zysk wypłacam (idzie na IKE / IKZE) i w kolejny startuję znowu ze stałą kwotą.

    Nie liczę już rentowności co do grosza na poszczególnych obligacjach. Jak zaczynałem przygodę, to wartości każdej obligacji i odsetek codziennie zapisywałem w Excelu, potem jednak w ramach uproszczeń odszedłem od tego. Wiem, po ile (np. za 100%) kupiłem daną obligację, jak będę ją trzymał do wykupu to odsetki są moim zyskiem, jak sprzedam wcześniej to albo coś dołożę do wyniku (jak ponad 100%), albo stracę.

    Jeżeli chcesz mieć podgląd na inwestycje to doskonałym serwisem jest MyFund, gdzie wprowadzasz transakcje, a potem system automatycznie dolicza odsetki i podaje stopy zwrotu. Kosztuje to nie tak wiele (a na pewno niewiele jak się porówna z czasem poświęconym na wpisywanie do Excela), dodatkowo są też 2 raporty dotyczące obligacji, gdzie można sprawdzić ich aktualną rentowność i inne parametry, łącznie z tym jakie obroty na danych obligacjach były w danym miesiącu.

    Pozdrawiam

  3. Anonim

    Ja również polecę do tego MyFund (nie biorę za to żadnej prowizji, po prostu od prawie 15 lat używam 🙂
    Polecam najpierw otworzyć sobie konto demo, żeby zobaczyć „co i jak”. Jeśli chcesz mega-dokładnie liczyć ile zarobiłeś, najlepiej stworzyć portfel „gotówkowy” – wtedy jest więcej roboty (trzeba dodawać ręcznie wpłaty i wypłaty gotówki), ale masz naprawdę dokładnie policzone. Ja, z racji „starości” (i wielkości) mam jednak portfel „bezgotówkowy” (system sam dodaje i odejmuje „wirtualną” gotówkę, ja tylko wprowadzam co kupiłem, kiedy i za ile – system sam dodaje odsetki, wykupy, ewentualne zdarzenia) – może mniej dokładne wyliczenia, ale wiele mniej roboty dla mnie.

  4. Anonim

    Proszę zrobić porównanie wzrostu wartości porfela do IZ0836 indeksowanej inflacją + 2% odsetek. Może okazać się, że zabawa w konstruowanie porfela nie ma sensu, szczególnie, że IZ0836 chodzi po 90% nominalnej wartości.

  5. Anonim

    IZ0836 indeksowane inflacją ? Chyba nie.

  6. Lolo

    Te jedne nie dają się policzyć, pozostałe można liczyć.

  7. Anonim

    IZ0836 ma nominał indeksowany inflacją i stałe oprocentowanie.

  8. Adam

    @Remigiusz
    @Anonim

    Dzięki za odpowiedzi.

    Odnośnie myFund:

    Czy w takim razie myFund ogranie „wsteczne” profity? Od roku mam różne obligacje (SP, ale też korpo) i ETFy w ramach IKE. Totalnie nie wiem jak myFund dałby radę obliczyć wszystkie odsetki, które mi wypłacono, ale jeśli daje radę, to się zapisuję. Czy też oblicza odprowadzony podatek? I co z obligacjami, które sprzedałem wcześniej, powyżej ceny nominalnej?

    Z innej beczki:

    Remigiuszu, rozważam zakup płatnej subskrypcji w Portalu Analiz. Czy znajdę tam sferę, gdzie będę mógł zadawać pytania laika? Czytam ostatnio sporo i próbuję się edukować samemu, ale mam mnóstwo pytań i nie bardzo znajduję na nie odp. w sieci. Nie chcę inwestować w ciemno. Ostatnio nasuęło mi się takie pytanie:

    Jak zatem ocenić czy spółka ma szanse na wygenerowanie stopy zwrotu będącej na tyle wyższą od indeksu bazowego, żeby w ogóle rozważyć jej dodanie do portfela? Czy są takie metody? Czy jest w ogóle jakiś mechanizm pozwalający na ocenienie jaki potencjał wzrostu ma spółka? Czy też musimy cały czas patrzeć na to, co mówią analitycy domów maklerskich?

  9. Szczegółowe pytania to do autora MyFund, to jest jedna osoba (Damian) i pewnie pomoże. Ogólnie to można importować dane więc jest szansa, że MyFund sobie z tym poradzi. Ja akurat obligacji w MyFund nie prowadzę, bo mam prosty system liczenia wartości portfela na koniec każdego miesiąca.

    Co do abonamentu w Portalu Analiz, mam propozycję dla Ciebie i pozostałych chętnych Czytelników tego bloga. Załóż bezpłatne konto tutaj: https://portalanaliz.pl/moje-konto/ i wskaż jako źródło informacji o Portalu Analiz blog Rynek Obligacji, a ja przydzielę tygodniowy abonament w gratisie – będzie można samodzielnie potestować forum.

Skomentuj