Zakończył się 2024 rok, który okazał się solidnym okresem dla mojego głównego portfela obligacji. W tym okresie portfel obligacji zwiększył swoją wartość o +9,7% i chociaż przy +16,2% rok wcześniej wynik nie wygląda okazale, to oczywiście jestem z niego zadowolony. Zapraszam po szczegóły poniżej.
Portfel obligacji – wynik 2024 roku
2024 rok to czas stabilizacji stóp procentowych, ale przede wszystkim to czas wysokiego popytu na obligacje korporacyjne. Z jednej strony sprzyjało to notowaniom wcześniej wyemitowanych papierów, ale z drugiej skłaniało spółki do obniżania marż w nowych emisjach oraz przedterminowych wykupów wyemitowanych z wyższymi marżami papierów. Efekt tego jest następujący:
To już 11 lat prowadzenia portfela, a od 9 lat (jeżeli dobrze pamiętam) nie zanotował on żadnego defaultu emitenta, co zdecydowanie cieszy. I motywuje do dalszego śrubowania wyniku. Na przestrzeni czasu portfel wygrywa z benchmarkami:
Również i w ujęciu miesięcznym wyniki wyglądają poprawnie:
Portfel obligacji – skład, transakcje, ryzyko
Skład portfela na ostatni dzień 2024 roku prezentował się następująco:
Powodem rosnącego udziału gotówki jest fakt, że co roku wypłacam wypracowany zysk z portfela, tak, żeby w kolejny okres wejść z kwotą „bazową”. Wypłacone środki wpłacam na konta IKE i IKZE i inwestuję w akcje. Drobny ułamek kwoty idzie też na premię dla zarządzającego.
I właśnie pod wygenerowanie gotówki „pod młotek” poszły obligacje MCI CAPITAL MCI0227, MARVIPOL MVP0227 i BEST BS10829, a także jeszcze na początku roku dalej musiałem redukować te obligacje.
Skład portfela według branż:
A tak wygląda ryzyko mierzone strefami z Raportu Rankingowego:
Jak widać raczej nie mam obaw odnośnie emitentów znajdujących się aktualnie w portfelu.
Portfel obligacji – podsumowanie
Tak napisałem rok temu:
Spoglądając na rok 2024 można powiedzieć, że „łatwo już było”, stopy zwrotu zapewne mocno spadną, ale na chwilę obecną wiele przemawia za tym, że będzie to całkiem niezły rok.
I tak się stało, osiągnięty wynik oceniam pozytywnie. Spoglądając na 2025 rok widzę rentowność portfela brutto na poziomie 7,9%. Rentowność będą obniżać odsetki od wypłacanych kuponów, również nie pomagają jej obligacje w EUR. Nie spodziewam się również dalszych wzrostów cen posiadanych przeze mnie obligacji – wygląda, że tu rynek osiągnął równowagę. Zatem wynik 2025 roku na poziomie 7% uznałbym za oddający potencjał portfela, być może uda się dołożyć trochę na handlu obligacjami, ale niestety nie jestem tak aktywny jak to drzewiej bywało. 6-7-8% na obligacjach korporacyjnych dla mojego portfela jako całości nie ma już takiego dużego znaczenia jak 5 lat temu, teraz dla mnie najważniejsze jest na obligacjach uniknąć defaultów, czego Wam i sobie życzę!
Udanych inwestycji! Remigiusz.
A gdzie to ryzyko defaultu na notowanych papierach wydaje się realne?
Mam pytanie odnośnie IZ0836. Jak można sprawdzić ich rentowność? Niestety, kalkulator na obligacje.pl nie daje rady. Czy ta obligacja jest dobrą alternatywą dla detalicznych obligacji SP?
Pozdrawiam
Na forum Portalu Analiz była dyskusja o tej obligacji, ja jej tak nie analizowałem. Ale spójrz tutaj, to osoba, która właśnie na forum PA pisała:
https://antonilaszewski.blogspot.com/2024/10/iz0836-czyli-dlaczego-warto-kupic.html