W marcu 2025 roku portfel obligacji zanotował przyzwoity wynik +0,64%. W portfelu praktycznie nic nowego się nie wydarzyło, zatem wpis będzie krótki.

Miesięczne rezultaty portfela obligacji prezentują się tak:

A narastająco wyglądają tak:

Skład portfela na dzień 31 marca 2025 roku:

Skład portfela według branż:

I według Stref Raportu Rankingowego:

Wynik marca przyzwoity, dobry czas rynku obligacji korporacyjnych trwa, czekam zatem na kolejne dobre miesiące.
Udanych inwestycji!
Remigiusz

30 komentarzy - “Portfel obligacji – marzec 2025 roku

  1. Anonim

    obligacje ghelamco dziwnie potaniały możliwa promocja zakupowa

  2. Anonim

    Może tak, może nie. Ja widzę GHE, a myśle GNB 🤪.

  3. Kibic

    Może tak, a może nie, ponad 1.2 miliarda złotych w wyemitowanych obligacjach, z czego 400 milionów złotych do spłaty w ciągu roku (za http://www.obligacje.pl), może to i okazja inwestycyjna, ja tam wolę spać spokojnie nie zastanawiając się z czego oni to spłacą. Powodzenia, ja pokibicuje.

  4. Anonim

    Myślicie, że już nie mają z czego spłacić zadłużenia? 🙂

  5. Kibic

    To za daleko sięgająca interpretacja, liczy się możliwość zdobycia środków, a tu póki co rynek się negatywnie wypowiada. Przeceny ciąg dalszy.

  6. Anonim

    Dopiero co rozpoczęli przygotowanie pod budowę Novej Mariny, więc raczej nie wydaje mi się, żeby mieli mieć problemy płynnościowe. Gdyby tak było, to nie rozpoczynaliby nowego projektu, który wymaga kapitału.
    Ale to tylko moje zdanie.
    Wojtek

  7. Anonim

    Widać, że sypie przestraszona drobnica. Dużych panika nie ogarnęła, a tylko oni zawsze mają informacje z pierwszej ręki:)

  8. Z pierwszej ręki to będzie informacja jak będzie zaudytowany raport roczny.
    A także jak będzie raport belgijskiej części grupy, która wysysa finanse w polskiego GHE.
    30.04.2025 save the date.

    Skąd wiesz, że dużych panika nie ogarnęła?
    Może i sprzedają drobni, ale „grubi” mają przecież nadpłynność w funduszach i nie widzę, aby palili się z zakupami. A takie GHE0226 daje 20% rentowności brutto przy obecnej cenie (https://obligacje.pl/pl/narzedzia/kalkulator-rentownosci,symbol-GHE0226)

  9. Anonim

    Przy obecnych kursach notowanych obligacji GHE, rolowanie jest wykluczone. Może się pojawić problem z płynnością.

  10. Anonim

    Mam tego jakieś 4 % portfela, więc równowartość 8 może 9 miesięcy odsetek netto. Przykro stracić, ale tragedii nie będzie. Jednak obawiam się też skutków ewentualnej niewypłacalności dla całego rynku, jego reputacji, wycen innych papierów, itd. Te obłigi oferowały duże renomowane biura w tym bankowe, a nie szemrani pośrednicy. Więc bez draki na miarę o najmniej getbacku nie mogłoby się to skonczyc.

  11. Kibic

    Jakby grubasy weszły do kotła, to by od razu były z siódemkną na przedzie.

  12. Anonim

    Na serii GHE1027 529 tys. sztuk obrotu. Prawie połowa emisji.

  13. Anonim

    Mamy podsumowanie danych z całego dnia z Catalyst – obrót na wszystkich obligacjach Ghelamco to 3 495kPLN przy 490 transakcjach, co daje średnią na poziomie 7,1kPLN na transakcję. Transakcji pakietowych brak.
    Nie zamierzam nikogo przekonywać, że jest to super okazja, bo jeśli mam rację i tak nic na tym nie zyskam (na pewno nic więcej, niż jakbym sam kupił po zaniżonych cenach i emitent by je wykupił), ale na moje oko wygląda to trochę jak panika wywołana informacją o zmianach z zarządzie, a później to już efekt stadny i poszła fala. Podobne przeceny dotykały swego czasu obligacji CCC i Krakowskiego Banku Spółdzielczego. Oczywiście nie mówię, że tym razem skończy się tak samo jak w ich przypadku – ryzyko defaultu zawsze jest.
    Minusem jest na pewno przesunięcie daty publikacji raportu, bo już byśmy coś więcej wiedzieli, jak wyglądała sytuacja na koniec 2024 r.
    Na plus z kolei jest to, że cały czas odsetki wypłacają bez problemów (w przeciwieństwie do np. Lexbono, który wypłaciło z poślizgiem). WIBOR też zaczął spadać (tak, tak, wiem, że w bieżącej płynności to niewiele pomoże), więc długoterminowo też ciut lżej powinno im być. W ostateczności będą się musieli ratować wyprzedawaniem biurowców z dyskontem. Natomiast tak jak pisałem w poprzednim poście, rozpoczynają właśnie rozbiórkę pawilonów pod budowę Novej Mariny w Gdyni z 20 000 m2 powierzchni (ciut mniej niż Kreo 24 000 m2 powierzchni czy Craft 26 000 m2, więc spory projekt) – moim zdaniem, gdyby faktycznie coś było na rzeczy, to nie rozpoczynaliby nowego projektu, który będzie wymagał kapitału wewnętrznego lub zewnętrznego.
    Wojtek

  14. Anonim

    To seria z publicznej emisji.

  15. SirBankster

    Jaka polowa emisji? Ta seria miala wartosc 125mln. Dzisiejszy obrót to 568000 pln. Gdyby chcieli sprzedaz 529 szt to notowania nie otworzyłyby sie…

  16. Anonim

    Do wpisu Anonima z 19:36
    Seria GHE1027 opiewa na 125 000 000 PLN. Dzisiejszy obrót to 5867 szt. o wartości 563 tys. PLN, było to 0,004 % wszystkich obligacji z tej serii. Proszę sprawdź najpierw co piszesz, a nie siejesz zamęt. Największy obrót dzisiaj jeżeli chodzi o wartość był na obligacjach GHE0226 ponad 1 mln PLN, ale też obrót dotyczył 0,004 % wszystkich obligacji.

    Do wpisu Remigiusza Iwana z 13:00
    wartość obrotu była zbyt mała, aby od razu rzucały się na to „grube ryby”.

    Podzielam natomiast pogląd Anonima z 17:39, że ewentualna niewypłacalność tak dużego i znanego emitenta zachwiałaby na pewno rynkiem obligacji korporacyjnych wśród inwestorów powodując spadek wyceny wszystkich z nich.

    Sam mam obligacje tej firmy, ponad 10% portfela, i na razie nie planuję się ich pozbywać, uważam, że obecna wycena jest mocno przesadzona.
    Pozdrawiam

  17. Anonim

    Wolumen 6257 szt. To chyba jakies 0,5% a nie 50. Sprawdż dokładnie

  18. Anonim

    Wyszedlem z GHE dwa tygodnie temu z minimalnym dyskontem do nominalu i taka tez minimalna strata… Za mala premia vs ryzyko. Zainteresuje sie ponownie jak bedzie nizej niz teraz (najtansza seria GHE0327 juz dotknela 80) i ponad 20% YTM.

    Spolka ma problemy. W branzy RE wszyscy o tym wiedza. Jakis czas temu emisje obligow przeszly z MS Strom do Noble chyba. Dlaczego? Cala grupa w Belgii ma problemy – proponuje zrobic research w beligjskich mediach. Zgoda, ze wyprzedaz pewnie robiona przez ulice. Ale tez nie za bardzo moze byc inaczej, bo w PL nie ma plynnosci. Jak jest presja, to fundusz siedzacy na duzej pozycji nie ma co z tym zrobic. Nie ma rynku. Jakby sypali, to by wszczeli panike, nic by nie sprzedali, a jeszcze by ryzykowali glebszy mark-to-market na wlasnych aktywach. To nie GPW.

    Splata obligacji wymaga zdolnosci do refinansowania lub sprzedazy aktywow. Zdolnosc do refi bedzie zachwiana przez obecne spadki. Wyprzedaz aktywow jest realizowana, ale obarczona ryzykiem. Wieksze zapadalnosci obligacji chyba juz w te wakacje. Pytanie z czego zamierzali splacic. Raczej nie z dzialalnosci podstawowej.

    Lubie distressed bonds i dobrze wspominam CCC0626, ktore mozna bylo kupic za 70-80. Ale tam byl odradzajacy sie biznes generujacy cash i bardzo dobre zabezpieczenie. Tutaj strukturalne problemy, gorsze zabezpieczenie (poreczenie). Egekucja w przypadku defaultu z majatku poreczyciela, czyli cypryjskiej spolki. Europa, wiec potencjalnie spoko, ale na pewno nie szybko.

    Czekam. Potencjalnie ciekawe, ale jak bedzie taniej i po due diligence egzekucji i kilku telefonow do ludzi z branzy.

    Powodzenia.

    Madafaka3

  19. Anonim

    Dlaczego dziś wyprzedaż przyspieszyła ? Panie Remigiuszu , czy subiektywnie pana zdaniem zagrożenie jest spore .

  20. Anonim

    Na jednych seriach minus 3- 4 proc . A na innych nawet minus 18 proc . Trochę dziwne .

  21. Anonim

    Ghe 0226 przy cenie zamknięcia 87,10 ma rentowność 29,5 proc brutto do wykupu .

  22. Anonim

    Emisje sprzedawało konsorcjum. MS tam był, ale również dm PKO bp. Z progiem wejścia ok 50 k, ale był. Więc świadomie oferowali tak ryzykowny papier skoro wiadomo było o problemach?

  23. Kibic

    Świadomie oferowali, ale czy Pan świadomie kupował, proszę nie zwalać winy na oferujących, czy Pan czytał dokumentację, czy inwestował świadomie?

  24. Anonim

    Do Anonim z 18:12

    Aż sprawdziłem dokumenty na Catalyst. Rzeczywiscie GHE0128 bylo ostatnia emisja publiczna z detalem i MS Strom zdaje sie tam byc. Kolejne emisje nie byly do detalu, wiec moze i roli dla DM Strom nie bylo.

    Natomiast kolejne emisje 2024 r. za kazdym razem z nieco innym ukladem:
    – GHE0728 / 40mln zl/ agent: Dom Inwestycyjny Varso,
    – GHE1128 / 70 mln zl / agent: Dom Inwestycyjny Varso
    Wczesniej byl Trigon, bylo Noble Securities. Dom Inwestycyjny Varso, pierwsze slysze. Az wpisalem w Google, zeby znalezc strone WWW. Zdaje sie, ze…. nie maja.

    Wiec mamy czeste zmiany agentow emisji i czeste zmiany formy tych emisji. Na koniec, na obligacje.pl jest info ze w grudniu 2024 zrobili emisje obligacji projektowych w EUR z YTM 16% na ok. EUR 17mln. Raz jeszcze, w Euro na 16%(!!!). I sa to obligacje projektowe, czyli w strukturze grupy zdecydowanie blizej prawdziwego majatku niz obligacje Ghelamco Invest.

    Pytanie o swiadomosc ryzyka oferujacych jest naiwne. Obligacje Ghelamco sa emitowane w najbardziej agresywnej strukturze sposrod wszystkich emitentow na Catalyst. Obligacje nie sa zabezpieczone twardymi aktywami, sa daleko od cash flow operacyjnego. Te obligacje to zasadniczo dlug pod wartosc aktywow (loan-to-value). Ich aplata zalezy nie tyle od sukcesu operacyjnego grupy (jak we wspomnianym przez mnie wyzej CCC0626), ale od tego czy uda im sie sprzedac cale projekty i zrealizowac marze deweloperska (a z tym ciezko, bo cap rates na rynku od 2022 slabe) i uwolnic kapital, oraz, od KONTYNUACJI REFINANSOWAN. Na razie sie udawalo, ale ryzyko jakie widze, to ze jak gdzies sie powinie noga, to jest default na jakiejs emisji, cross-default z automatu na innych emisjach i ogolnie balagan. Wlasciciel z Belgii nie pomoze, bo sam ma problem.

    Nakreslam ryzyka. Nie wiem jak bedzie. Ta super marza 5%+ ponad WIBOR byla za cos. Wlasnie za to.

    Powodzenia.

    Madafaka3

  25. Anonim

    Panie Remigiuszu, dlaczego Pan nie komentuje wpisów? Liczymy na Pana.

  26. Swoje nastawienie do spółki określiłem w ubiegłorocznym wpisie dotyczącym portfela głównego: https://www.rynekobligacji.com/2024/05/portfel-obligacji-wynik-w-kwietniu-2024-roku/

    „O marcu pisałem, że to był ostatni taki aktywny miesiąc, a jednak kwiecień też przyniósł kilka transakcji.

    Przede wszystkim zdecydowałem się zareagować na wyniki roczne GHELAMCO. Same wyniki (strata) nie były zaskoczeniem, ale nie podoba mi się, że pomimo straty i raczej słabej sytuacji na rynku biurowym (problem z wypełnieniem biurowców poza Warszawą) polskie Ghelamco nadal zwiększa finansowanie dla „dużego” Ghelamco. Gdy były zyski, traktowałem zwiększanie finansowania grupy jako ekwiwalent dywidendy, teraz niestety wygląda to trochę jak pomoc pozostałej części grupy. Dlaczego pomoc? Dlatego, że w pozostałym biznesie Ghelamco w 2024 roku zapada duże nominalnie zadłużenie, w związku z czym zarząd „dużej” grupy w sprawozdaniu finansowym oraz audytor w swojej opinii wyrazili „Istotną niepewność związaną z kontynuacją działalności”, w związku z „presją na sytuację finansową”. W tym kontekście zmieniam klasyfikację udzielanych przez polskie Ghelamco pożyczek z ekwiwalentu dywidendy na finansowanie ratunkowe. W efekcie sprzedałem praktycznie wszystkie obligacje Ghelamco posiadane w tym portfelu. Chciałem zaznaczyć, że nawet eliminując udzielone „dużej” grupie pożyczki sytuacja finansowa polskiego Ghelamco wygląda nieźle i nie zakładam (zresztą audytor również nie) problemów płynnościowych grupy, ale wolę działanie trochę „prewencyjne”, zawsze, po wyjściu z problemów płynnościowych, mogę wrócić do papierów tego emitenta.”

    I portfel zdywersyfikowany (w którym co do zasady nie robię transakcji bez istotnej przyczyny) po czerwcu 2024: https://www.rynekobligacji.com/2024/07/portfel-zdywersyfikowany-czerwiec-2024/

    „W czerwcu dokonałem kilku transakcji. W związku z nowym Raportem Rankingowym i zmianą ocen emitentów, dokonałem sprzedaży obligacji GHELAMCO z portfela.”
    —————————————————————————————-

    Odnośnie obecnej sytuacji cenowej obligacji trudno mi cokolwiek sensownego napisać. Wygląda, że mamy lekką panikę, ale czy jest ona uzasadniona czy nie to dowiemy się za jakiś czas. Ja po obecnych cenach obligacji nie kupuję, bo najważniejsze w obligacjach jest dla mnie bezpieczeństwo. Natomiast gdybym dziś miał papiery GHE, nie wiem czy bym je sprzedawał.

    Dopóki nie będzie zaudytowanego raportu rocznego za 2024 rok trudno mi coś sensownego do dyskusji dodać. Przesunięcie terminu raportu zapewne nie jest dobrym sygnałem i może świadczyć o dyskusjach z audytorem. Spadek cen obligacji na Catalyst na pewno nie ułatwi też pozyskiwania kapitału przynajmniej od inwestorów indywidualnych.
    Z drugiej strony nawet jakby wszystkie udzielone grupie belgijskiej pożyczki spisać do zera, to majątek grupy (zakładając jego realne wyceny, a tak zawsze było) był wystarczający do spłaty zadłużenia. Dodatkowo mimo zmian w zarządzie pozostał odpowiedzialny za finanse Jarosław Jukiel – bardzo merytoryczny i zapewne posiadający zbudowane b. dobre relacje z bankami.

    „Firmy upadają nie przez brak zysków tylko przez brak płynności” – pewnie brzmiało to trochę inaczej, ale o to teraz chodzi, żeby wierzyciele nie spanikowali, a razem ze spółką pracowali nad ułożeniem finansowania. Wśród wierzycieli jest dużo banków i instytucji finansowych więc jeżeli będzie dobra wola z 2 stron (a nawet z 3 stron – bo mamy właściciela belgijskiego w kłopotach) to rozwiązanie da się wypracować.

  27. Anonim

    a tak sobie kupilam calkiem sporo i tak wiecej niz zamierzalam i to dosc drogo 79,99 procenta plus odsetki ciekawe jak dalej sie zachowaja notowania

  28. Anonim

    Mysle ze powinienes calkiem ladnie wyjsc na tych obligach

  29. Anonim

    spora wymiana na spółce unibep w okolicach lekko mniej niż 98 procent wartości i to po przyznaniu odsetek od obligacji

  30. Anonim

    I tak od kilku tygodni. Kurs akcji nie budzi niepokoju, więc otwarlem niewielka pozycję, ale też zastanawiam się nad przyczyną dyskonta.

Skomentuj