Jest kilka możliwości zarabiania na obligacjach korporacyjnych. Można kupić je w ofercie pierwotnej (publicznej lub prywatnej) i trzymać je do wykupu, wtedy otrzymujemy z góry założone odsetki. Można też kupić obligacje licząc na ich odsprzedaż po wyższej cenie, czyli zarabia się na wzroście kursu tych obligacji. Co do zasady, im więcej możliwości wyboru, tym większa szansa na dodatkowy zysk.

Dlatego, oprócz penetrowania rynku Catalyst i brania udziału w publicznych ofertach obligacji, warto też zerkać w stronę prywatnych emisji obligacji. Jako, że ograniczone są one do węższego grona odbiorców i jednocześnie są tańsze w przeprowadzeniu (brak prospektu, marketingu itp.), dają możliwość osiągnięcia interesującej stopy zwrotu.

W przypadku takich emisji, warto staranie wybrać podmiot, z którym się współpracuje. W szczególności chodzi o to, aby podmiot ten kierował się jakością prowadzonych emisji, a nie “szedł na ilość”.

I tak właśnie sytuacja wygląda w przypadku Domu Maklerskiego Michael / Strom.

Wystarczy spojrzeć na historię prowadzonych przez Michael / Strom emisji obligacji korporacyjnych. Tacy emitenci, jak Ronson, Capital Park, Vantage Development, czy Robyg, to jest poziom zysku i ryzyka, w który właśnie celuję. Nie ma tu emisji oprocentowanych na 8-10 procent rocznie, przy których inwestowanie można porównywać do ruletki. Warto więc “być w zasięgu”, czyli w bazie danych DM Michael / Strom, gdy emisje prywatne takich emitentów są prowadzone.

Warto dodać, że działalność DM Michael / Strom, to nie tylko oferty obligacji, ale i wartościowe analizy przygotowywane przez ekspertów, są one na naprawdę dobrym poziomie. Szczególnie lubię czytać raporty kredytowe (które również pomagają mi ulepszać moje analizy). W ostatnim czasie zostały opublikowane raporty dotyczące takich spółek jak Vantage Development, BBI Development, czy OT Logistics. Wiem, ile czasu zajmuje przygotowanie dobrej analizy, dlatego też doceniam ten rodzaj aktywności.

DM Michael / Strom daje również dostęp do pionierskiej chyba na naszym rynku usługi kupna obligacji już wyemitowanych, a nienotowanych na rynku Catalyst, czyli z rynku pozagiełdowego. Takie transakcje są bardzo popularne na rozwiniętych rynkach obligacji, mam nadzieję, że staną się również szerzej dostępne w Polsce. Zakup obligacji, która nie jest notowana na Catalyst, a do której nie było dostępu w ofercie prywatnej, to dodatkowa możliwość dywersyfikacji portfela. Osobiście “przećwiczyłem” przypadek zakupu takich obligacji w DM Michael / Strom.

Wreszcie ostatnia, ale bardzo ważna sprawa, czyli z kim i w jaki sposób współpracujesz. Zawsze instytucja reprezentowana jest przez konkretną osobę i tu również mogę powiedzieć, że jestem bardzo zadowolony z profesjonalizmu i jakości współpracy.

Wymienione wyżej atuty spowodowały, że posiadam konto maklerskie w DM Michael / Strom, a ponieważ jestem zadowolony z poziomu obsługi, to polecam współpracę z tym Domem Maklerskim. Tutaj skupiłem się na powodach, dla których mam konto maklerskie w DM Michael / Strom, więcej o samym Domu maklerskim przeczytasz na ich stronie.